Logo
Wydrukuj tę stronę

KUJAWY - ZASÓB PIĘKNYCH ZABYTKÓW I CIEKAWEJ HISTORII

KUJAWY - ZASÓB PIĘKNYCH ZABYTKÓW I CIEKAWEJ HISTORII

Kujawy - prastary region etnograficzny znajdujący się na południowy zachód od Wisły, pomiędzy Toruniem a Włocławkiem. Granicami Kujaw są kolejno, poczynając od Włocławka: Lubień Kujawski, Sompolno, Skulsk, Mogilno, Pakość oraz Solec Kujawski, który leży nad Wisłą. Jakie tajemnice kryje ten skrawek Polski, mający 6000km2?

Na szczególną uwagę zasługują pokłady soli kamiennej (Inowrocław, okolice Sompolna). Jednak w Inowrocławiu zaprzestano jej wydobywania (lata 80’ XX w.), gdyż powstawały groźne zapadliska geologiczne. Obecnie znajduje się tam Muzeum Solnictwa, gdzie można poznawać technologię wydobywania tego surowca. Jego ściany również pokryto bryłami soli. W Inowrocławiu także warto zobaczyć Solanki (podobne znajdują się w Ciechocinku) - inaczej tężnie solne, służące leczeniu dróg oddechowych i nie tylko. Chorzy ludzie mogą skorzystać z usług sanatorium, które znajdują się w obydwu miastach.

Ziemia kujawska słynie z różnorodnych epokowo zabytków, związanych z historią Polski, jak i postaciami historycznymi tego regionu. Chciałabym przedstawić kilka ciekawych miejsc, gdzie każdy podróżny powinien się zatrzymać, a nie pożałuje!:-)

Po pierwsze - TORUŃ, a dokładniej jego lewobrzeżna część, która leży na Kujawach. Lecz pomijając ten fakt, jest to piękne, duże miasto ze Starówką, która otrzymała szczególne wyróżnienia, np. została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski w 2007r. w plebiscycie Rzeczypospolitej. W tym mieście urodził się nasz najsławniejszy astronom Mikołaj Kopernik. Toruń to miasto, w którym panuje niezwykła atmosfera. Niedawno odkryto nawet rysunki pochodzące z XIX wieku, które namalował pruski kapitan Oskar Kausch. Uwieczniał on miasto za pomocą akwareli lub piórka. To potwierdza urok Torunia i zafascynowanie nim ludzi, którzy tam mieszkali.

Kolejne miejsce to Aleksandrów Kujawski. Jest to małe miasto, położone na Równinie Inowrocławskiej, które kiedyś nosiło nazwę Sieła, gdyż znajdowała się tam cerkwia. Obecnie w Aleksandrowie Kujawskim można podziwiać kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego z 1896r., klasztor ss. Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy - ofiary I wojny światowej oraz pałac i park rodziny Trojanowskich (XX w.). Także w Lubrańcu możemy zachwycać się kompleksem pałacowo-parkowym z 1827r., zaprojektowanym przez Hilarego Szpilowskiego.

Idźmy jednak dalej, gdyż to dopiero początek, a przed nami jeszcze wiele bardzo interesujących zabytków i związanych z nimi nie tylko historii, ale też legend.

Zacznijmy od… Kruszwicy nad Gopłem. Małe, ładne miasteczko, w którym krąży stara legenda :). Najpopularniejszym obiektem zabytkowym w Kruszwicy jest Mysia Wieża, czyli ruiny zamku z okresu późnogotyckiego. To właśnie tam niewdzięcznego króla Popiela zjadły myszy. Stąd nazwa - „mysia”. Na wieżę można wejść (po zakupieniu biletu wstępu), aby popatrzeć na widok, rozciągający się na Kruszwicę i jeszcze dalej. Teren wokół Wieży jest pięknie zagospodarowany, a na plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci. Ale Kruszwica, to nie tylko Mysia Wieża. Innym zabytkiem jest Kolegiata św. Piotra i Pawła. Ta jednak pochodzi z okresu romańskiego. Na Kujawach często możemy się natknąć na budowle w romańskim stylu, ale o tym później. Oprócz tego, w Kruszwicy można podziwiać Stare Miasto i kamienice, które się na nim mieszczą.

Teraz chciałabym wspomnieć o miasteczku słynącym z romańskich zabytków, z którego pochodzę :). Strzelno - miasto liczące ok. 7 tys. mieszkańców, z pozoru niczym się nie wyróżniające. Jednak tylko tutaj możemy podziwiać rotundę św. Prokopa i Bazylikę pw. Św. Trójcy oraz ich wyjątkowe wnętrza, w tym kolumny, które posiadają status zabytków klasy zerowej (tzn. najlepszej klasy historyczno-artystycznej). W Europie są jeszcze tylko dwa takie miejsca, gdzie można obejrzeć podobne kolumny. Są to: Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela (Hiszpania) oraz Katedra św. Marka w Wenecji we Włoszech.
Kolumny zostały odkryte w 1946r. podczas prac remontowych. Przestawiają postacie, uosabiające ludzkie zachowania, zarówno te dobre, jak i złe. Oprócz tego, można podziwiać piękne malowidła na konfesjonałach, które zostały kilka lat temu odrestaurowane, tympanony, ołtarz św. Krzyża, na którym mieści się aż 658 relikwii, ołtarz główny z tęczową belką i wielką koroną, znajdującą się pod sufitem nad ołtarzem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, wszystkie te obiekty uległy odnowieniu, dlatego teraz wnętrze kościoła jest naprawdę piękne.
Co więcej, turystów można przyciągnąć nie tylko ciekawą historią i wyglądem kościołów, ale także imprezami, które przy nich się odbywają. Od kilku lat, co roku w czerwcu, można uczestniczyć w plenerowych imprezach o nazwie Norbertańskie Dni Młodych. Impreza jest szczególną atrakcją dla dzieci, które mogą uczestniczyć w różnorodnych zabawach lub konkursach. Poza tym, można bawić się przy muzyce różnych, religijnych zespołów.
Ze Strzelnem związane są znane postacie, jak np. Albert Abraham Michelson, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Całe życie mieszkał w Ameryce, ale atutem pozostało to, iż w Strzelnie się urodził. Inną osobą jest bardzo ceniony lekarz, dr Jakub Cieślewicz, który brał udział w powstaniu styczniowym oraz wielkopolskim. Słynął z tego, że bezinteresownie pomagał chorym ludziom.
Na dzień dzisiejszy w Strzelnie rzadko odbywają się jakiekolwiek imprezy. Przykro mi to pisać, ale miasto jest zaniedbywane przez władze, stąd np. wygląd rynku czy standard niektórych miejsc publicznych pozostawia wiele do życzenia.

Blisko Strzelna znajduje się miejscowość wypoczynkowa Przyjezierze. Latem warto się wybrać nad kąpielisko, bo jest tam naprawdę wiele atrakcji. Możemy przyjechać na dłużej i wynająć sobie domek, w pobliżu jest mnóstwo sklepów, restauracji oraz pubów. Plaża główna jest bardzo duża, a do naszej dyspozycji mamy zjeżdżalnie lub rowery wodne. Będąc przejazdem w Strzelnie, warto podjechać tutaj wraz z dziećmi.

Jadąc ze Strzelna do Inowrocławia, po drodze przejeżdżamy przez Markowice. Niby na pierwszy rzut oka nic specjalnego Markowic nie wyróżnia, ale już przy samej drodze możemy dojrzeć Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw oraz siedzibę Misjonarzy Oblatów. Klasztor pochodzi z czasów baroku, w środku możemy podziwiać naprawdę piękne wykonanie marmurowe. Podczas II wojny światowej, na terenie Markowic odbywały się również walki, gdzie polegli niemieccy żołnierze. Po przeciwnej stronie znajduje się cmentarz, na którym możemy odnaleźć groby ojców oblatów. Na cmentarzu rosną symetrycznie wysokie tuje, co sprawia, że choć nieduży, jest bardzo wyjątkowy.Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o Włocławku, który jest „przecięty” przez Wisłę. Dużo jezior znajduje się na terenie miasta (w tym Włocławskie), co jest dodatkowym atutem - latem, całego dnia nie musimy spędzać w centrum, gdy chcemy odpocząć, warto wybrać się nad jedno z jezior. Jeśli chodzi o walory przyrodnicze, Włocławek ma nam do zaoferowania także parki i rezerwaty. Pierwszy, to Park im. Henryka Sienkiewicza. Jest znany z tego, że na jego powierzchni występują aż 104 gatunki drzew. Dla ludzi lubiących biologię, a w szczególności rośliny, będzie to nie lada atrakcją. Drugi, to Park im. Władysława Łokietka, gdzie znajduje się pomnik Armii Krajowej i kościół garnizonowy. To z kolei coś dla miłośników historii. I ostatni - Rezerwat Kulin - ponownie coś dla miłośników biologii i roślin, a może i także… religii? Występuje tu jeden z trzech na terenie całego kraju „gorejący krzew Mojżesza”. Jak wiemy, Mojżesz ujrzał płonący krzew, z którego przemówił do niego Bóg. Roślina ta jest bardzo charakterystyczna, ponieważ wydziela olejki, mogące spowodować jej samozapłon. Poza miastem możemy odwiedzić również Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Tam będziemy mieć możliwość oglądania zwierząt występujących na terenie Kujaw, np. bobrów. Przejdźmy teraz ponownie do sekcji historycznej - Włocławek obfituje w cmentarze. Są trzy czynne i kilka dawnych. Jeśli chodzi o czynne (Komunalny przy al. Chopina), tu warto zwrócić uwagę, że pochowani zostali tam sławni wrocławianie oraz żołnierze polscy, radzieccy i niemieccy. Co więcej, możemy zwiedzić na nim także cerkiew prawosławną, co nie jest zbyt częstym obiektem na centralnych i zachodnich terenach Polski). Większość dawnych cmentarzy już nie istnieje.

Będąc we Włocławku także mamy się gdzie zatrzymać. Do wyboru są hotele, spełniające wysokie standardy. Warto wiedzieć także, że Włocławek posiada swój hejnał. Jest to fragment melodii ludowej - Kujawiaka.

Podróżując po Kujawach możemy podziwiać krajobrazy, które często napawają zachwytem. Tereny te są przeważnie pofałdowane i pagórkowate, a tym samym bardziej urozmaicone. W okresie od kwietnia do września możemy cieszyć się pięknymi widokami, w których pełno jest natury - lasy, łąki, pola z mnóstwem kolorowych kwiatów i roślin. Dlatego warto zastanowić się nad wycieczkami innymi środkami jak samochód.
Należy tu jeszcze wspomnieć, że przez część Kujaw przebiega dosyć popularny Szlak Piastowski (od Gniezna aż po Włocławek). Obejmuje on właśnie miejsca, które warto odwiedzić. Szlak Piastowski jest wyjątkowy, ponieważ podróżując wg. niego, natrafimy na zabytki z różnych epok, więc z całą pewnością mogę powiedzieć, że teren Kujaw to perełka Polski.

Jeśli chcemy dzieciom uatrakcyjnić lekcje historii, koniecznie pojedźmy z nimi na Kujawy. Na pewno będą zainteresowane obiektami sakralnymi i nie tylko. Zobaczą i poznają tereny tak ważne i mające swój udział w budowaniu historii Polski.

Każdy człowiek lubiący podróżować, powinien chociaż raz w życiu przyjechać do tej części kraju a wyjedzie zadowolony. Kujawy są naprawdę niezwykłym miejscem. Możemy tutaj spędzać czas różnorodnie. Dlatego warto - kiedy brak nam pomysłu na wakacje - wybrać się właśnie tutaj.

 

FOTO: Monika Rymaszewska


Monika Rymaszewska, 20l.

Copyright 2009-2018 © tojakobieta.pl | All rights reserved