Menu
logo tjk main

KUJAWY - ZASÓB PIĘKNYCH ZABYTKÓW I CIEKAWEJ HISTORII - strona 2

KUJAWY - ZASÓB PIĘKNYCH ZABYTKÓW I CIEKAWEJ HISTORII - strona 2


Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o Włocławku, który jest „przecięty” przez Wisłę. Dużo jezior znajduje się na terenie miasta (w tym Włocławskie), co jest dodatkowym atutem - latem, całego dnia nie musimy spędzać w centrum, gdy chcemy odpocząć, warto wybrać się nad jedno z jezior. Jeśli chodzi o walory przyrodnicze, Włocławek ma nam do zaoferowania także parki i rezerwaty. Pierwszy, to Park im. Henryka Sienkiewicza. Jest znany z tego, że na jego powierzchni występują aż 104 gatunki drzew. Dla ludzi lubiących biologię, a w szczególności rośliny, będzie to nie lada atrakcją. Drugi, to Park im. Władysława Łokietka, gdzie znajduje się pomnik Armii Krajowej i kościół garnizonowy. To z kolei coś dla miłośników historii. I ostatni - Rezerwat Kulin - ponownie coś dla miłośników biologii i roślin, a może i także… religii? Występuje tu jeden z trzech na terenie całego kraju „gorejący krzew Mojżesza”. Jak wiemy, Mojżesz ujrzał płonący krzew, z którego przemówił do niego Bóg. Roślina ta jest bardzo charakterystyczna, ponieważ wydziela olejki, mogące spowodować jej samozapłon. Poza miastem możemy odwiedzić również Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Tam będziemy mieć możliwość oglądania zwierząt występujących na terenie Kujaw, np. bobrów. Przejdźmy teraz ponownie do sekcji historycznej - Włocławek obfituje w cmentarze. Są trzy czynne i kilka dawnych. Jeśli chodzi o czynne (Komunalny przy al. Chopina), tu warto zwrócić uwagę, że pochowani zostali tam sławni wrocławianie oraz żołnierze polscy, radzieccy i niemieccy. Co więcej, możemy zwiedzić na nim także cerkiew prawosławną, co nie jest zbyt częstym obiektem na centralnych i zachodnich terenach Polski). Większość dawnych cmentarzy już nie istnieje.

Będąc we Włocławku także mamy się gdzie zatrzymać. Do wyboru są hotele, spełniające wysokie standardy. Warto wiedzieć także, że Włocławek posiada swój hejnał. Jest to fragment melodii ludowej - Kujawiaka.

Podróżując po Kujawach możemy podziwiać krajobrazy, które często napawają zachwytem. Tereny te są przeważnie pofałdowane i pagórkowate, a tym samym bardziej urozmaicone. W okresie od kwietnia do września możemy cieszyć się pięknymi widokami, w których pełno jest natury - lasy, łąki, pola z mnóstwem kolorowych kwiatów i roślin. Dlatego warto zastanowić się nad wycieczkami innymi środkami jak samochód.
Należy tu jeszcze wspomnieć, że przez część Kujaw przebiega dosyć popularny Szlak Piastowski (od Gniezna aż po Włocławek). Obejmuje on właśnie miejsca, które warto odwiedzić. Szlak Piastowski jest wyjątkowy, ponieważ podróżując wg. niego, natrafimy na zabytki z różnych epok, więc z całą pewnością mogę powiedzieć, że teren Kujaw to perełka Polski.

Jeśli chcemy dzieciom uatrakcyjnić lekcje historii, koniecznie pojedźmy z nimi na Kujawy. Na pewno będą zainteresowane obiektami sakralnymi i nie tylko. Zobaczą i poznają tereny tak ważne i mające swój udział w budowaniu historii Polski.

Każdy człowiek lubiący podróżować, powinien chociaż raz w życiu przyjechać do tej części kraju a wyjedzie zadowolony. Kujawy są naprawdę niezwykłym miejscem. Możemy tutaj spędzać czas różnorodnie. Dlatego warto - kiedy brak nam pomysłu na wakacje - wybrać się właśnie tutaj.

 

FOTO: Monika Rymaszewska


Monika Rymaszewska, 20l.

(Strona 2 z 2)

Komentarze  

#1 Iza 2013-10-10 19:16
Może tam pojadę sobie pozwiedzać :) Ciekawie piszesz.

Nie masz uprawnień do komentowania