Menu

logo tjk main 

Pyrlandia

Pyrlandia

Poznań - tu się urodziłam i wychowałam, ale to nie znaczy, że mam wystarczająco dużo czasu aby zwiedzić to miasto. Jak zwykle w dużym mieście jeszcze więcej obowiązków! Jednak korzystając z wolnego weekendu możemy naprawdę wiele zobaczyć...

NOWE ZOO
http://www.zoo.poznan.pl
Usytuowane jest na skraju Jeziora Maltańskiego. Dojechać możemy tam nie tylko samochodem, ale również kolejką „Maltanką”. Porusza się ona wzdłuż brzegu jeziora zatrzymując na stacji pośredniej przy słynnych Termach Maltańskich. Jest to frajda nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży i dorosłych. Kiedy dojedziemy do ostatniej stacji „Zwierzyniec” do bram Nowego Zoo jest już blisko. Tutaj możemy podziwiać wszelkiego rodzaju zwierzynę: od robaków zaczynając, po myszy, gady, rysie, tygrysy, żubry, żyrafy, wielbłądy, a na słoniach kończąc. Po terenie parku możemy poruszać się zarówno pieszo, jak i korzystając z kolejki, która zatrzymuje się na poszczególnych przystankach. Profesjonalna opieka nad zwierzętami sprawia, że te bezbronne stworzenia mogą czuć się jak w swoich naturalnych warunkach. Ptaki znajdują się w przestronnych klatkach, słonie w nowo wybudowanej słoniarni, kolorowe motyle w odpowiednio ogrzanej motylarnii, gady i płazy w specjalnych terrariach, a dla tygrysów przygotowano specjalny wybieg. Zwierzęta czują się tutaj swobodnie i są regularnie dożywiane.


TERMY MALTAŃSKIE
http://www.termymaltanskie.com.pl
Warto zajrzeć również do Term Maltańskich. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Znajdują się tutaj 3 strefy: aquapark, baseny sportowe oraz sauny. W aquaparku możemy poszaleć na zjeżdżalniach różnego typu. Wśród basenów wyróżnić należy przede wszystkim basen ze sztucznymi falami czy prądem morskim. Oprócz tego bicze wodne, fontanny, jacuzzi, a nawet baseny zewnętrzne. Chcąc odpocząć możemy skorzystać z ogólnodostępnych leżaków plażowych. Organizowane są różne eventy i imprezy, które urozmaicają czas spędzony w termach. Do basenów sportowych należą baseny pływackie, do skoków i do rozgrzewki - miejsce to idealnie nadaje się do zorganizowania wszelakich zawodów pływackich. Ostatnia strefa to świat saun z parową łaźnią aromatyczną i sauną kamienną gdzie temperatury osiągają od 38 - 60 st. C.

PALMIARNIA POZNAŃSKA
http://www.palmiarnia.poznan.pl/pl
Palmiarnia w Poznaniu to jedno z niewielu miejsc w Polsce, z którego możemy się przenieść w najbardziej egzotyczne zakątki świata. Do gigantycznych rozmiarów oszklonej szklarni dochodzimy poprzez Park Wilsona, który cieszy oko przepiękną ogrodową architekturą. W palmiarni czekają nas tysiące gatunków roślin w tym palmy, drzewa owocowe, kaktusy, kwiaty, fikusy, baobab, drzewa liściaste itd. Między roślinkami pomykają wesoło kudłate kurki ozdobne, a w zbiornikach wodnych kolorowe rybki, w terrariach gady i płazy. Co jakiś czas organizowane są tutaj również pokazy kotów rasowych.

STARY RYNEK I OKOLICE
Będąc w Poznaniu należy pamiętać o przepięknym starym mieście, które zachwyca okazałym Ratuszem, kolorową zabudową, zabytkami i wieloma atrakcjami towarzyszącymi. Największą atrakcją tego miejsca są przede wszystkim Koziołki (zwane „urządzeniem błazeńskim”), które punktualnie każdego dnia o godzinie 12:00 w towarzystwie melodii hejnału wychodzą z wieży ratuszowej, aby 12 razy tryknąć się rogami. Na Stary Rynek najlepiej wybrać się w szósty dzień tygodnia. W każdą sobotę możemy skorzystać z bezpłatnego wejścia do oddziałów Muzeum

Narodowego (Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficzne). W okolicach Starego Rynku warto zobaczyć również domki budnicze, pałac Działyńskich, zamek Przemysława czy Farę Poznańską. W ciągu lata, jak również w ciągu roku odbywa się tutaj wiele imprez plenerowych, pokazów, eventów, festynów oraz jarmarki.


CYTADELA
http://cytadela.scienceontheweb.net
Miejsce to warto zobaczyć ze względu na historię tego rozległego parku. Jest to jeden z największych cmentarzy wojskowych. Znajdują się tutaj groby żołnierzy napoleońskich, z czasów I wojny światowej, Pułku Lotniczego z Ławicy, harcerzy, cytadelowców oraz ofiar poznańskiego czerwca 56. Na terenie Parku Cytadela znajdują się dwa obiekty muzealne: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Oprócz tego zwiedzić można ogrody tematyczne czy pozostałości teatru letniego. Wśród zieleni umiejscowione są kamienne rzeźby i pomniki. Co roku odbywa się szereg imprez kulturalnych i sportowych.


STADION MIEJSKI
Nie zabrakło spaceru w pobliże stadionu miejskiego, jako, że wycieczkę tą odbywałam wraz z kibicami. Niestety nie skorzystaliśmy z wycieczki z przewodnikiem po wnętrzu tego obiektu ze względu na dzień. W każdy czwartek wraz z grupą można w cenie 10 zł zwiedzić mury nowego stadionu w Poznaniu. Jednak najwięcej emocji dostarczają mecze tam organizowane, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na spotkanie gigantów na murawie stadionu.

To jest jedynie garstka miejsc, które warto zobaczyć będąc w Poznaniu. Oprócz tego czeka na nas szereg muzeów i galerii, Katedra Poznańska, Stare Zoo, atrakcje Jeziora Maltańskiego, Ogród Botaniczny, Browar Lecha, CH Stary Browar, CK Zamek, Hala Widowiskowo - Sportowa Arena itp.

Jak możecie zauważyć - pełną wrażeń wycieczkę krajoznawczą połączoną z wypoczynkiem możemy spędzić nie tylko w górach, nie tylko nad morzem, ale również w mieście! Dlatego...

...serdecznie zapraszam Was do Poznania. tej!

Paulina Dorna
Studentka Turystyki Międzynarodowej w Poznaniu


 

5-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

powrót na górę