Menu
logo tjk main

Domowe sposoby jak dbać o biust

Domowe sposoby jak dbać o biust

Piękny biust to najbardziej pożądany atrybut kobiecości. To jedna z najważniejszych części ciała, a przynajmniej pierwsza rzucająca się w oczy. Dlatego, tak istotne jest dbanie o dekolt i piersi, nie tyle dla samych widoków, co dla dobrego samopoczucia. Jeśli już dziś zwrócimy uwagę na nasz skarb, w przyszłości na pewno na tym zyskamy.

Najczęstszymi problemami wśród kobiet jest nieustanna walka z grawitacją, kształtem czy wyglądem. Jednym się udaje, inne załamują ręce, licząc na cud. Gorzka prawda: cudów nie ma, a na pewno nie w tej kwestii. Chyba, że cudem nazwiemy operację plastyczną.

Istnieje kilka sposobów, jak okiełznać ten dar i pozbyć się wszelkich kompleksów:
Odpowiedni dobór biustonosza
Priorytetową sprawą w dbaniu o biust jest zakładanie właściwego stanika. To najważniejsza zasada utrzymania zdrowych piersi. Jeśli się do niej nie zastosujemy i nie zwrócimy uwagi na to, co mamy na sobie, to poza nieciekawym wyglądem, grożą nam poważniejsze konsekwencje, a mianowicie problemy ze skórą. Ktoś może powiedzieć: „Ale mój biustonosz jest wygodny, to po co go zmieniać?” Odpowiedź jest prosta: piersi cierpią z powodu tej „wygody”.

Około 80% Polek nie potrafi prawidłowo dobrać sobie biustonosza i większość nosi nie ten rozmiar co trzeba, wliczając w to zarówno obwód, jak i rozmiar miseczki. Dodatkowo, mnóstwo kobiet reguluje sobie ramiączka, żeby unieść piersi ku górze. Jednak tak naprawdę, przyczyną regulacji staje się fakt, że obwód stanika jest za duży. Przykładowo, gdy zmierzony obwód pod biustem jest równy 83 cm, to zaokrąglamy go do niższej dziesiątki, czyli do 80 cm. Taki też rozmiar należy kupować, a nie wyższy, jak mamy to w zwyczaju robić. Błędem jest również zapinanie nowego biustonosza na najciaśniejszą haftkę. Pamiętajmy, że po pewnym czasie stanik się rozluźnia, a skoro już na początku używamy tej najciaśniejszej, to co będzie dalej? Odnośnie rozmiaru miseczki, to należy zwrócić uwagę, gdzie znajdują się fiszbiny. Jeśli nachodzą na pierś, to oznacza, że trzeba znaleźć większy rozmiar.

Dobry biustonosz przyda się również w trakcie uprawiania sportów. Piersi nie lubią wstrząsów, dlatego warto zainteresować się kupnem sportowego stanika, który odpowiednio je podtrzyma.

Wszystkie powyższe porady mogą wydać się niepotrzebną paplaniną. Należy jednak zdać sobie sprawę, że za kilkanaście lat, nosząc źle dobrany biustonosz, może dojść do problemów z kondycją skóry. Odciski, zmarszczenia i nieprzyjemnie wyglądające brązowe plamy na piersi oraz tuż pod nią, to nie efekt starzenia a wyłącznie zaniedbania.

Jeśli nie potrafisz sama dobrać biustonosza, to z pomocą przyjdą Ci brafiterki. Trzeba jedynie sprawdzić, który sklep bieliźniany zatrudnia takie panie.

Pielęgnacja
Bardzo ważna jest codzienna kosmetyka biustu. Nosząc przez cały dzień biustonosz, musimy zadbać, by nasze piersi miały szansę na regenerację. Bardzo dobrze działają naprzemienne zimne i ciepłe natryski, które poprawiają krążenie, ujędrniając przy tym biust. Po każdym prysznicu oczywiście należałoby nawilżyć klatkę piersiową. Nie musimy używać do tego wyszukanych kosmetyków. Przy takich zabiegach wystarczy dobrze nawilżający balsam, krem napinający lub oliwka do ciała.

Dla miłośniczek stosowania domowych metod nawilżania i ujędrniania skóry, polecam kompresy z ziół jak np. rozmaryn, pokrzywa. Aby skóra piersi była napięta, można zastosować okład z nabiału, używając do tego białego sera lub śmietany. Natomiast sok z cytryny stosujemy dla lepszego przepływu krwi, a co za tym idzie, nasz biust przybierze zdrowszy i świeższy wygląd.

Ćwiczenia
Aby nie dopuścić do opadania piersi, warto zainwestować swój czas na kilka ćwiczeń. Oczywiście polecana jest siłownia, ale skoro chcemy skupić się wyłącznie na klatce piersiowej, to nie trzeba wychodzić z domu. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, jakie możemy wykonać siedząc chociażby za biurkiem, jest splecenie dłoni jak do modlitwy i dociśnięcie ich do siebie w miarę z całej siły, pamiętając żeby unieść łokcie. Inne ćwiczenia na jędrne piersi, polegają na ułożeniu ramiona do siebie (tak jak do modlitwy), a następnie odwodzeniu ich na zewnątrz i ponownym łączeniu. Polecane są również ćwiczenia przy użyciu hantli. Jeśli nie posiadamy w domu takiego sprzętu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast hantli użyć dwóch butelek wypełnionych wodą. Co więcej, stosując butelki możemy regulować ciężar, jaki jest dla nas w danej chwili najodpowiedniejszy. Zatem mając już przy sobie „sprzęt sportowy”, wyciskamy butelki do góry, łącząc je nad głową. W ten sposób, możemy wykonać wszelkie ćwiczenia, do których potrzebne są hantle. Tego typu trening klatki piersiowej ma za zadanie wzmocnić nasze mięśnie ukryte pod biustem. Przy regularnych praktykach efekt murowany.

Samobadanie piersi
Nie zapominajmy, że naszym obowiązkiem jest badanie piersi. Zarówno samobadanie, jak i kontrolne wizyty u lekarza - ginekologa zapobiegną wszelkim chorobom piersi. Nie zważając na wiek, po każdej miesiączce powinnyśmy sprawdzać stan piersi po to, by wykryć mogące się pojawić zaburzenia. Jakiekolwiek wątpliwości należy od razu skonsultować z lekarzem.

Piersi to nas skarb, integralna część nas samych. Dbajmy więc o nie należycie, byśmy czuły się z nimi dobrze, a przede wszystkim, żeby każda choroba trzymała się od nas z daleka.

Paulina Nawrocka, 23l.
etnolingwistyka UAM

Nie masz uprawnień do komentowania