Menu
logo tjk main

Fitohormony

Fitohormony
Fitohormony, czyli hormony roślinne, swoją budową i działaniem przypominają hormony kobiece.
Kobieta w swoim życiu przeżywa różne etapy. Nie tylko życiowe ale także naturalne. Jednym z nich jest okres przekwitania.
Wówczas, przed kobietą rozpościerają się dwie ścieżki: pierwsza to Hormonalna terapia zastępcza oraz Fitoestrogeny. Bądź świadoma i wybierz to, co najlepsze dla Twojego organizmu.


Czym są fitoestrogeny? Są to roślinne hormony mające podobne działanie do kobiecych estrogenów ale znacznie słabsze. Kiedy natura nas ich pozbawia w trakcie menopauzy jesteśmy narażone na wiele dolegliwości.

Niedobór estrogenów powoduje zaburzenia:

  • Naczyniowo-ruchowe: częste uderzenia gorąca, zlewne poty
  • Neuro-wegetatywne: bóle głowy, chwiejność emocjonalna, zaburzenia snu, zaniki pamięci, uczucie zmęczenia, depresje lub psychozy
  • Sercowo-naczyniowe: kołatanie serca, drętwienie rąk, nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał, udar mózgowy
  • Kostne: zmniejszenie masy kostnej, w późniejszym wieku osteoporoza
  • Skórne: skóra cieńsza, suchsza i pomarszczona
  • Oczne: suche zapalenie spojówek oka
  • Moczowo-płciowe: stany zapalne pochwy, pęcherza, nietrzymanie moczu, opuszczenie lub wypadnięcie macicy

Od 1970 roku, kiedy to wprowadzono HTZ (Hormonalna terapia zastępcza) oficjalnie do leczenia jest ona zalecana w przypadku właśnie niedoborów estrogenu, menopauzy naturalnej, interwencji chirurgicznej, oraz osteoporozie. Jednakże istnieje wiele przeciwwskazań i ryzyko negatywnych skutków ubocznych takich jak zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.


Fitoestrogeny pochodzenia naturalnego (izoflawony, flawony, lignany, kumestany) to alternatywa dla HTZ.

Jeżeli nie miewasz ostrych i nasilonych objawów menopauzy, natura pomoże Ci poradzić sobie w tym okresie. Badania dowiodły, iż fitoestrogeny stanowią skuteczną a także bezpieczną alternatywę do hormonalnej terapii zastępczej, w sytuacji kiedy istnieją przeciwwskazania do HTZ oraz gdy wolimy leczenie środkami pochodzenia naturalnego.

Działanie fitoestrogenów nie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów menopauzy i wyrównania obniżonej ilości hormonów w tym okresie. Mają także działanie antynowotworowe oraz zmniejszają ryzyko choroby sercowo-naczyniowej poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i ochrony serca. Mogą także mieć pozytywny wpływ na proces wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek.

Źródłami fitohormonów są: warzywa strączkowe, granat, marchew, cebula, koper włoski, lukrecja, wiśnie. Jeśli chodzi o warzywa strączkowe to głównie fasola: sojowa, szparagowa i lima oraz soczewica, groch włoski i bób. Dalej, są to produkty sojowe i zboża: pszenica, jęczmień, żyto a także ryż otręby, owies i chmiel.

W naszej codziennej diecie, również ze względu na kraj, w którym żyjemy, nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki fitohormonów. Dlatego warto dodatkowo wspomagać się preparatami dostępnymi w aptekach. 

Ilość estrogenów w naszym organizmie zmniejsza się już po ok. 35 roku życia. Nie trzeba czekać do ostatecznego momentu przekwitania gdyż zaleca się, aby właśnie zaczynać wcześniej. Po 40-stce ten deficyt jest już dosyć wysoki.

Efekty kuracji możemy zauważyć po ok. 2-3 miesiącach stosowania regularnie. Należy jednak mieć na uwadze, iż to jak szybko, i z jakim efektem na nas zadziała, zależy również od naszej diety. Osoby niepalące, niespożywające dużych porcji alkoholu za to odżywiające się pokarmem z wysoką zawartością błonnika znacznie szybciej zauważą rezultaty.

Zanim zaczniemy stosować kurację należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. 

Katarzyna Kryjak, 21l.

Komentarze  

#1 noname 2013-07-30 02:23
super robota!:thumbup :

Nie masz uprawnień do komentowania