Menu
logo tjk main

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?
Objawy menopauzy to zespół symptomów będących następstwem naturalnych procesów starzenia się organizmu kobiety i wygasania czynności jajników. Tak zwane przekwitanie ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia i wiąże się zazwyczaj z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami utrudniającymi normalne, codzienne funkcjonowanie.

Oto kilka sposobów na skuteczne radzenie sobie z nimi:
Czas klimakterium i objawy menopauzy mogą wyglądać różnie u różnych kobiet. To, jak przechodzi się ten trudny okres, jest sprawą dość indywidualną, bo zależy od wielu czynników - przede wszystkim od kondycji psychicznej danej osoby, stanu jej zdrowia, trybu życia, zażywanych leków, ale także od zewnętrznego wsparcia (w postaci kochającej, troskliwej i wyrozumiałej rodziny albo innych bliskich ludzi) lub też jego braku.

Objawy menopauzy a hormony
To przede wszystkim duży spadek poziomu estrogenów w organizmie powoduje gwałtowne i nieprzyjemne objawy u kobiety. Zmiany te powodują dyskomfort, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Chodzi tu przede wszystkim o depresję, choroby układu kostnego oraz układu krążenia.

Możliwe objawy menopauzy
Jednymi z najczęściej występujących objawów menopauzy są tak zwane uderzenia gorąca. Mają one silny i nagły charakter. Zaskakują, pojawiając się o różnych porach, dniach i zazwyczaj bez związku z okolicznościami, czyli między innymi niezależnie od panującej wokół temperatury. Stanowią spory dyskomfort dla kobiety, u której w tym czasie na twarzy i dekolcie mogą pojawić się też nieestetyczne czerwone plamy. Nocnym symptomem menopauzy są z kolei zlewne poty, po których zazwyczaj następuje - równie nieprzyjemne - uczucie przenikającego całe ciało zimna, skutecznie zaburzające odpoczynek. Kłopoty ze snem natomiast w prostej linii przekładają się na zmęczenie, ogólne osłabienie, brak energii, a także rozdrażnienie i depresyjny nastrój. Pogłębiająca się bezsenność powoduje znaczne pogorszenie wyglądu, na który zły wpływ i tak mają już zaburzenia hormonalne, przez które skóra wiotczeje i staje się sucha. Pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia, co - rzecz jasna - nie pomaga w poprawie nastroju - wręcz przeciwnie - coraz bardziej go pogarsza. Zachodzące w organizmie kobiety zmiany chemiczne prowadzą do siwienia włosów, utraty figury (ze względu na gorszy metabolizm), a co za tym idzie - niejednokrotnie także pewności siebie. Kobieta przestaje mieć ochotę na seks. Pochwa jest mniej wilgotna i mniej elastyczna. Często dochodzi do jej infekcji, co dodatkowo potęguje nieprzyjemne odczucia związane z menopauzą. Jeśli dodać do tego możliwe problemy z nietrzymaniem moczu, które dotykają kobiety mniej więcej właśnie w tym wieku, obrzęki stawów, osłabienie układu kostnego, drętwienie kończyn, mrowienie palców oraz kołatanie serca i częste zawroty głowy... obraz menopauzy jawi się jako kilka lat istnych męczarni psychicznych i fizycznych. Nie musi jednak wcale tak być. Są odpowiednie środki zaradcze.

Antidotum na objawy menopauzy
Aby możliwie łatwo przejść ten etap życia, należy przede wszystkim z pełną świadomością zaakceptować go i przygotować się do odpowiedniego reagowania w określonym czasie na pojawiające się symptomy menopauzy. Niektóre kobiety korzystają z porad specjalisty (ginekolog, psycholog, endokrynolog) i podejmują kuracje hormonalne, inne radzą sobie z przekwitaniem własnymi sposobami - prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia, jeszcze inne dbają na przykład o właściwą suplementację diety...

Dobra broń w walce z objawami menopauzy
Oto kilka najważniejszych substancji skutecznie pomagających zwalczać uciążliwe objawy menopauzy. Warto zadbać o ich suplementację!
• Bardzo istotna w diecie jest w tym okresie witamina E, znajdująca się między innymi w migdałach, szparagach czy awokado. Łagodzi ona menopauzalne uderzenia gorąca oraz suchość pochwy.
• Niezbędne są tłuszcze omega 3 - jako profilaktyka chorób serca przy zwiększonym w okresie menopauzy ryzyku chorób krążeniowych. Ich źródłem są przede wszystkim ryby, między innymi tuńczyk czy makrela.
• Niezwykle potrzebny jest również - dla wzmocnienia osłabionych kości przekwitającej kobiety - wapń. Powinno się go dostarczać organizmowi każdego dnia, w czym pomaga regularne spożywanie produktów nabiałowych (różnego rodzaju twarogi), ryb (łosoś, sardynki) oraz niektórych warzyw (np. brokuły).
• W kontekście złego samopoczucia powodowanego objawami menopauzy, zbawienne może być działanie magnezu, który znajduje się w orzechach, otrębach pszennych, kakao...
• Warto też wypróbować szczególne właściwości soi, która pod różnymi postaciami (mleko czy jogurt sojowy, mąka sojowa etc.) polecana jest przez specjalistów kobietom przechodzącym klimakterium dla łagodzenia jego uciążliwości.

Co jeszcze może pomóc?
Jak zawsze - sport, a przynajmniej jakiś rodzaj fizycznej aktywności. Ruch pomaga - mimo niekorzystnych menopauzalnych okoliczności - utrzymać ciało we właściwej kondycji i potężnie - dzięki tak zwanym hormonom szczęścia - wspomaga psychikę. Do tego warto dorzucić zdrowe, racjonalne odżywianie (maksymalnie 2 tys. kcal dziennie, najlepiej 1500) i zbilansowaną dietę dostarczającą najpotrzebniejszych w tym okresie (wyżej wymienianych) składników. Można sobie zaserwować również trochę przyjemności - masaże relaksacyjne, bardzo przydatne w tej sytuacji zabiegi SPA, trochę medycyny naturalnej (aromaterapia, muzykoterapia itp.), która - nawet jeśli nie pomoże, to z pewnością nie zaszkodzi w tej sytuacji - ważne, by zapewniać sobie jak najwięcej przyjemnych chwil i ukojenia w trudnym okresie radzenia sobie z objawami menopauzy.

Objawy menopauzy i inne informacje o klimakterium
http://wylecz.to/pl/choroby/endokrynologia/objawy-menopauzy.html

Nie masz uprawnień do komentowania