Kobiety z nadciśnieniem narażone bardziej niż mężczyźni?
- Napisane przez Magda Strzykalska
- wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Wysokie ciśnienie krwi przez wielu z nas jest często bagatelizowane. Słysząc, że ktoś ma ‘podwyższone ciśnienie’ myślimy troszkę - „dobrze, że to nie rak”. Otóż nie, my kobiety powinniśmy zmienić swe nastawienie i postrzeganie cichego zabójcy bardziej niż mężczyźni, dlaczego?
Czasopismo Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease opublikowało badanie, które wskazuje na to, iż kobiety z wysokim ciśnieniem krwi są narażone na większe ryzyko chorób naczyniowych niż w przypadku mężczyzn. Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Centre w Północnej Karolinie, porównali mechanizmy powodujące wysokie ciśnienie krwi u kobiet i mężczyzn i dostrzegli znaczące różnice.
"Jest to pierwsze takie badanie, które uważa płeć jako element doboru leków hipotensyjnych (przeciw nadciśnieniowych) lub wybór konkretnego leku na różnych czynnikach stanowiących o wysokości ciśnienia krwi" - mówi Dr Carlos Ferrario, główny autor i profesor chirurgii w Wake Forest Baptist. Dodaje również, że kiedyś myślano w następujący sposób: płeć nie ma wpływu na wysokość ciśnienia krwi i tym samym leczenie odbywało się w taki sam sposób.
Doświadczenie z grupą 100 kobiet i mężczyzn z wysokim ciśnieniem rozwiało tę teorie. Osoby badane nie były wcześniej leczone na nadciśnienie, miały 53 lata i więcej, oraz wykazywały brak innych poważnych chorób. Badania, jakie przeprowadził zespół polegały na mierzeniu siły obiegu krwi, jak i profilu hormonalnego, stojącego za rozwojem nadciśnienia tętniczego. Wykazano, że w porównaniu z mężczyznami, kobiety miały o 30-40% więcej problemów z chorobą naczyniową! Dodatkowo naukowcy zaobserwowali różnice fizjologiczne układów krążenia, które mogą wpływać na nasilenie oraz częstość chorób serca.
"Nasze wyniki badań wskazują na potrzebę lepszego zrozumienia podstaw żeńskiej specyfiki procesów nadciśnienia by dostosować optymalne leczenie dla tej potrzebującej grupy." - Komentuje Dr Ferriario.
Autor badania dodaje, że w tym wypadku leczenie wysokiego ciśnienia krwi u kobiet może wymagać wcześniejszego i agresywniejszego leczenia niż w przypadku mężczyzn. Według badania, w ciągu ostatnich 20-30 lat, nastąpił znaczny spadek śmiertelności sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Jednakże ta sama statystyka nie dotyczy kobiet. Choroba serca jest najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet.
Jak w takim razie zadbać o swoje zdrowie?
Po pierwsze dieta. Stosowanie jej może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi a także wagę. To podstawa, bo niezdrowe i tłuste dania, mimo że smaczne - tuczą. Powinniśmy zacząć jeść dużo owoców i warzyw, beztłuszczowe nabiały, ograniczyć czerwone mięsa. Jeśli chodzi o dietę, w ślad za nią idzie alkohol. Raczej jego brak. Ograniczmy jego spożycie tym bardziej, że nieumiarkowane picie powoduje wzrost ciśnienia. Idąc dalej za wskazówką, ćwicz. Sport to zdrowie, i chociaż nie lubisz ćwiczyć zrób to dla zdrowia, bo obniża ciśnienie tętnicze o 4-9 mmHg. Kolejna zdrowa zasada: nie pal. Palenie przyśpiesza oddech i bicie serca, powoduje tym samym wzrost ciśnienia krwi. Ważne również jest by panować nad swoją osobą i naszym jakże ważnym… stresem. Relaksuj się, czytaj książki, oddychaj. Zrób co możesz, by się nie denerwować. I najważniejsze, dokonuj pomiaru ciśnienia krwi.
Kobiety, pamiętajmy:
Żywimy, bawimy, kochamy i się martwimy o dzieci, o męża, o przyjaciółkę. Czas na nas. Badania czarno na białym pokazują, że w tym temacie jesteśmy niestety na przegranej pozycji. Zacznijmy dbać o siebie, to nic nie boli a pomoże. Badania są źródłem sukcesu, lekarz sam zdiagnozuje. Nie lecz się sama.
Poniżej tabela z ciśnieniem krwi. Sprawdź w jakiej rubryce mieścisz się Ty i Twoje ciśnienie krwi, pamiętaj, że nie powinno przekroczyć 140/90 mmHG.
Magda Strzykalska, 22l.