Menu
logo tjk main

Materac na wagę zdrowia

Materac na wagę zdrowia
Dużo się ostatnio mówi o roli snu w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Żyjemy w szybkich i wymagających czasach, a stres wpisany jest w rutynę naszych dni. Wymaga się od nas produktywności i błyskotliwości niemal na każdym kroku. Nasz umysł musi być świeży, a zatem wypoczęty. A jeśli wypoczywać to tylko wygodnie i zdrowo, czyli na odpowiedniej jakości materacu.

Śpij wygodnie
Śpimy coraz mniej. Specjaliści od dawna wskazują na materac jako gwarancję prawidłowego wypoczynku. Jego odpowiedni dobór może zapewnić nam nie tylko lepszą efektywność w pracy, czy podczas wykonywania codziennych czynności, ale też lepszy humor i po prostu, zdrowie. Tymczasem, kiedy przychodzi nam wyposażać nasze wnętrza, materac rzadko kiedy znajduje się w pierwszej piątce najważniejszych zakupów. To błąd.

- Materac to szalenie ważna rzecz - mówi dr Marek Tarnowski, który zajmuje się leczeniem zaburzeń snu. - Jesteśmy społeczeństwem przemęczonym, a do tego nie zdajemy sobie sprawy, co nam może poprawić sen. Często posiłkujemy się medycyną alternatywną lub sięgamy po farmakologię, w ostatniej kolejności myśląc o poprawności ułożenia naszego ciała podczas snu.

O materacach słów parę
Jednym z najczęściej zadawanych pytań, kiedy przychodzi nam kupić materac jest jego twardość. Stara mądrość mówi, że najlepiej leżeć na twardym. Okazuje się jednak, że można odstawić ją na półkę z wczorajszymi poradami zdrowotnymi. Dziś specjaliści polecają raczej zachowanie odpowiednich proporcji między twardością a miękkością. Przede wszystkim powinno się dopasować materac do wagi, zdrowia, wzrostu, budowy ciała i naszych nocnych przyzwyczajeń. Stopnie twardości materacy określa się jako H2, H3 i H4. Osoba lżejsza, do 80 kg, powinna wybrać model oznaczony jako H2, powyżej tej wagi najlepszy będzie H3, natomiast nad H4 powinny zastanowić się osoby cięższe, o wadze powyżej 100 kg. Istnieją na rynku materace o dwóch stopniach twardości, które najczęściej rekomenduje się parom, między którymi występuje większa różnica w wadze.

Mówiąc o zdrowiu, na myśli mam schorzenia kręgosłupa. W tym wypadku w wyborze materaca udział powinien wziąć ortopeda. W żadnym wypadku nie chodzi o to, żeby zabierać go ze sobą do sklepu. Wystarczy konsultacja.

No i w końcu nasze nawyki. Specjaliści radzą, żeby porządnie zastanowić się, w jakiej pozycji zazwyczaj zasypiamy i w jakiej się budzimy. Jeżeli zwykliśmy leżeć na wznak bądź na brzuchu, najlepiej wybrać materac twardy. Dla zasypiających na boku idealne będą modele miękkie.

Kolejna kwestia to rodzaj materaca. Rynek oferuje nam kieszeniowe, bonellowe, piankowe, termoelastyczne i lateksowe. Różnią się one od siebie nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także właściwościami. Istotną cechą budowy materacy bonellowych są sprężyny, które gwarantują im tzw. sprężystość progresywną. Pod tym fachowym określeniem kryje się opór, jaki stawiają podczas nacisku. Im mocniej napierasz, tym bardziej sprężyny z Tobą walczą. Poleca się je ze względu na ich wytrzymałość, natomiast odradza przez wzgląd na małą elastyczność. Materace kieszeniowe tym różnią się od bonellowych, że ich sprężyny ukryte są w osobnych kieszeniach, co sprawia, że pracują zupełnie niezależnie od siebie. Sprawia to, że materac potrafi nieźle dopasować się do ciężaru ciała. I właśnie ten model, ze względu na punktową przestrzeń uginania się, najczęściej polecany jest parom. Materace piankowe, termoelastyczne oraz lateksowe cenione są za swoją elastyczność i trwałość. Jeżeli któryś z Twoich domowników jest alergikiem, nie ma dla Ciebie lepszego wyboru. Pianka lateksowa ma tę poważną zaletę, że nie przyciąga uwagi roztoczy, ponieważ nie zbiera kurzu. Natomiast jej porowata powierzchnia gwarantuje odpowiednią lekkość i komfort.

Nie oszczędzaj na zdrowiu
Wybierając materac, pomyśl o pokrowcu. Porządny pokrowiec to taki, który będziesz mogła z łatwością ściągnąć w celu wyprania, ale też taki, który oddycha, nie pozwalając bakteriom i grzybom na szaleństwo reprodukcji. Eksperci polecają modele wykonane z mieszanki włókien naturalnych i estetycznych, które można prać. Uwaga, oszczędzanie nie jest wskazane! Szkoda zdrowia. Zresztą, na sam materac też nie warto skąpić grosza. Choć ta zasada nie zawsze działa w ten sam sposób, to akurat w przypadku materacy sprawdza się w stu procentach - im droższy model, tym lepszy. Nawet jeśli wydamy dużo pieniędzy, musimy mieć świadomość, że zainwestowaliśmy w rzecz, która powinna być z nami przez długie lata. Jeżeli dobrze wybierzemy, koszt takiej przyjemności zwróci nam się w czasie. I w zdrowiu. Cenę materaca determinuje przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonany, stąd jej odpowiedni stosunek do jakości. Model wysokiej klasy lepiej dopasuje się do kształtu i ciężaru Twojego ciała, a przy okazji będzie wytrzymalszy.

- Zazwyczaj polecam klientom modele wykonane z pianki termoelastycznej czy lateksu - mówi Ania Jackowska, która profesjonalnie zajmuje się sprzedażą materacy marki Tempur. - Jeżeli klient jest tradycjonalistą i preferuje sprężyny, rekomenduję materac kieszeniowy. Będzie trwalszy i lepiej dopasuje się do kształtu ciała.

A może trawa morska?
Poszukując informacji na temat materacy, niemal na pewno natkniesz się na modele wykonane z trawy morskiej. Modele te w szczególności polecane są alergikom, astmatykom oraz do pokoików dziecięcych, ponieważ zawierają w sobie jod, który uwalnia się stopniowo, tworząc swego rodzaju powłokę ochronną wokół śpiącego. Trawa morska stanowi jedynie cienką warstwę, a wzbogacona jest często końskim włosiem, wełną, a nawet włóknami kokosowymi. Przy wyborze materaca idealnego nie wolno nam kierować się przede wszystkim argumentami ekonomicznymi. Jak już pisałem, oszczędność na zdrowiu nie jest najmądrzejszym krokiem. W tym przypadku raz wydane pieniądze zapewnić mogą lata wygodnego snu i porządny wypoczynek, co przyczyni się do większej efektywności w pracy i lepszego nastawienia do życia. Nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistą, a nawet z lekarzem, który będzie w stanie doradzić nam odpowiednią miękkość, czy nawet materiał, z którego taki materac powinien być wykonany. Warto zastanowić się również nad naszymi nocnymi zwyczajami i do nich dopasować najlepszy model.

Nie masz uprawnień do komentowania