Menu
logo tjk main

NO-SPA

NO-SPA
Ból brzucha do pokonania
Coś kłuje, uciska, boli. Czasem tylko ćmi, a czasem powoduje, że chcemy tylko leżeć. Ból brzucha może przyjść nagle, ale też może pojawiać się, stopniowo przybierając na sile i powoli odpuszczając. Przyczyn bólu brzucha może być wiele. Kobiety często cierpią z powodu bolesnej menstruacji oraz częściej zapadają na infekcje dróg moczowych. Jednak ból w tych okolicach może mieć różne podłoże. Ważne jest wtedy jego rozpoznanie i szybka reakcja. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się bólu jest usunięcie przyczyny.

Nie zawsze boli, lecz…
Nie każdy ból jest tak samo odczuwany. Czasem jest tępy, bardzo nieprzyjemny, przychodzący nagle i uniemożliwiający jakiekolwiek funkcjonowanie. Innym razem jest to ucisk, który może trzymać dłużej, a jeszcze inny ból to kolka, czyli uczucie ostrego uwierania. Niezależnie od postaci bólu, pojawia się on najczęściej w czasie czuwania, a nasila w czasie spoczynku. Osoba cierpiąca na ból brzucha unika poruszania się, a ból wymusza na chorym kulenie się. Bólowi mogą towarzyszyć wymioty, biegunka, zaparcia i nudności. Jeśli ból jest ostry i nie da się go powstrzymać dostępnymi bez recepty lekami, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Dlaczego boli?
W okolicy brzucha znajduje się wiele narządów. Jest tam większy fragment układu pokarmowego, a także część układu płciowego i moczowego. Każdy z nich może doświadczać infekcji, choroby przewlekłej lub po prostu konsekwencji niektórych naszych działań, jak na przykład niestrawność. Ból może być związany z menstruacją, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, zapaleniem pęcherza moczowego. W naszym brzuchu znajduje się też wiele mięśni gładkich, które skurczają się i rozkurczają. Jednak gdy przychodzi ból, oznacza to zwykle nagłe skurcze. I to właśnie je należy powstrzymać.

Pokonać ból
W przypadku bóli brzucha często nie wystarczą tradycyjne, „działające na wszystko” leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu. Na skurcze zwykle on nie działa, ponieważ tłumi tylko ból, a nie usuwa przyczyny. Bóle brzucha to najczęściej efekt mocnych skurczy mięśni gładkich, które potrzebują leku rozkurczowego. Takie działanie ma zawarta na przykład w NO-SPIE drotaweryna, która jest potoczną nazwą chlorowodorku drotraweryny. Substancja ta działa bezpośrednio na mięśnie gładkie, rozkurczając je, niezależnie od przyczyny. Często jest jedynym ratunkiem w bólu okolic brzucha i doskonale sobie z nim radzi.

Nie masz uprawnień do komentowania