Menu

logo tjk main YT icon twitterprinterestfb

Bukiet kwiatów dobry na wszystko - Walentynki 2016

Bukiet kwiatów dobry na wszystko - Walentynki 2016
Tradycja dawania drobnego i uroczego upominku w postaci kwiatów jest stara jak świat i wciąż aktualna. Już w dawnych czasach kwiaty znoszono znachorom. Zwyczaj ten szybko zmienił formę i stał się elementem okazywania uczuć w sposób dyskretny i kulturalny. Obecnie, bukiet kwiatów jest obowiązkowym elementem niemal każdej uroczystości, od państwowych po prywatne. O symbolice dawania kwiatów i zbliżających się walentynkach opowiada ekspert z portalu oferującego kupony www.tanio.co

Piękny zwyczaj
Bukiety kwiatów - piękne, kolorowe rośliny związane w uroczą wiązankę są uniwersalnym prezentem na każdą okazję. Wręcza się je na urodziny, imieniny, rocznice, śluby, z okazji sukcesów, urodzenia potomka, oraz gdy po prostu nie wypada odwiedzić kogoś z tak zwanymi pustymi rękami. Fenomen dawania kwiatów polega na tym, że są uniwersalne. Nie obowiązuje ich granica wiekowa obdarowanego, ani specyfika okazji. Gdy nie wiemy, co wręczyć, zazwyczaj decydujemy się na wiązankę kwiatów. Taki prezent jest bezpieczny, zawsze pasuje i zawsze raduje.

Zwyczaj wręczania kwiatów rozwinął się w średniowieczu, jako alternatywa okazywania uczuć w czasach zawładniętych dbaniem o powściągliwość i skromność. Przez epoki i lata wykształciła się cała kultura ich dawania. Od dziecka obserwując najbliższych, wiemy, że istnieje symbolika dawania kwiatów, że niektóre gatunki przypisuje się konkretnym okazjom (goździk na dzień kobiet). Zwyczajowo, wręczamy bukiety nauczycielom na koniec roku szkolnego, czy absolwentom po obronie prac magisterskich. Nikt nas tego nie uczy - jest to tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, że wydaje się oczywiste.

Mowa kwiatów
Szerokie stosowanie symboliki kwiatów zaczął na dużą skalę praktykować szwedzki król Karol w XIII wieku. To on spopularyzował wykorzystywanie nie tylko gatunku, ale i koloru wręczanych wiązanek do wyrażenia określonych uczuć.

I tak, dostając bukiet, zakładamy, że:
● białe kwiaty to wyraz czystych intencji
● czerwone wyrażają namiętność i głębokie uczucie
● żółte symbolizują zazdrość
● różowe to przyjaźń i przywiązanie
● niebieskie deklarują wierność i lojalność
● zieleń to wyraz sympatii

Są to zwyczaje przyjęte, nieobowiązujące, lecz życie pokazuje, że niemal wszyscy się do nich stosują i rozpatrują otrzymane kwiaty pod kątem powyższej symboliki.

Walentynki - okazja idealna
Święto zakochanych jest idealnym dniem, aby wyrazić swoje uczucie wobec drugiej osoby właśnie za pomocą bukietu kwiatów. Reklamowane w sklepach serduszka i maskotki mogą uchodzić za tandetne i nie trafić w gust obdarowanego. Z kwiatami nie ma takiego niebezpieczeństwa - są ponadczasowe. Z okazji walentynek można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zamówić nietuzinkowy bukiet - kolorowy, oryginalny lub zupełnie nietypowy. Można też skupić się na kwiatowej symbolice i faktycznie potraktować wiązankę jako formę przekazu swoich intencji.

Dla wszystkich miłośników wręczania kwiatów mamy ciekawą propozycję - konkurs kwiaciarni EuroFlorist. Żeby wygrać 3 vouchery na przepiękne bukiety wystarczy opisać, w jaki sposób zapoznaliście swoją drugą połówkę. Konkurs znajduje się pod adresem - www.tanio.co/walentynki-z-euroflorist.html
powrót na górę