Kulturalne Święta
- Napisała Beata Kapusta
- wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Doskonale pamiętam jak wyglądało Boże Narodzenie, gdy byłam dzieckiem. Wspomnienie, które opiszę nie wyróżnia się w żaden sposób. Jest takie jak to, które ma zapewne większość z nas.
Zawsze już kilka dni przed świętami czułam tę wspaniałą atmosferę zbliżającego się 24 grudnia. Z niepokojem oczekiwałam na śnieg i przygotowywałam świąteczne ozdoby. W dzień Wigilii rano uwielbiałam oglądać bajki pokazujące jak ważne jest to, by w święta każdy miał przy sobie bliskie osoby, mógł dzielić się z innymi miłością i że w te niezwykłe dni wszystko jest możliwe. Następnie spędzaliśmy czas w gronie rodziny – zwykle przy suto zastawionym stole lub przed telewizorem.
Dziś tych kilka zimowych dni wygląda dla mnie zupełnie inaczej – nawet jeśli teoretycznie jest to czas wolny, mam mnóstwo obowiązków, którymi muszę się zająć. Po rozmowach ze znajomymi stwierdzam, że chyba właśnie to jest standardową kwestią, różniącą dzieci od dorosłych – umiejętność świętowania i poddania się bożonarodzeniowej atmosferze.
Jak zatem spędzić trzy, tak ważne dla nas dni, aby nie były one stracone? Czym najlepiej się zająć? I jak różni się nasze rodzime świętowanie od tego w innych zakątkach świata?
Jestem przekonana, że absolutna większość Was, drogie Czytelniczki przyzna, iż sporą część swojego czasu podczas Bożego Narodzenia spędza przed telewizorem. Jak wynika z ubiegłorocznego badania przeprowadzonego przez UPC Polska aż 68% Polaków uznaje, że święta to idealny czas na rodzinne oglądanie filmów i programów telewizyjnych. Można stwierdzić, iż jest to z jednej strony bardzo pozytywna tendencja – w końcu spędzamy kilka godzin z najbliższymi, co zacieśnia nasze więzi, a poza tym skupiamy się na kulturze. Wydawać by się mogło więc, że istnieją same plusy tej sytuacji. Nic bardziej mylnego. Ten wycinek dnia, w którym oglądamy hollywoodzkie historie moglibyśmy przecież poświęcić na wiele innych czynności – wyjście do teatru, wspólne spacery czy gry edukacyjne z dziećmi. Mimo tego my, Polacy, jesteśmy chyba narodem, który święta woli spędzać w domowym zaciszu i właśnie tu nadrabiać kulturalne zaległości.
Co zatem oglądamy i słuchamy najchętniej? Absolutna klasyka to oczywiście seria filmów o niezwykle pomysłowym Kevinie. Kevin sam w domu, Kevin sam w Nowym Jorku – to tytuły, które każdy z nas widział kilka, a może nawet kilkanaście razy. Sympatyczna opowieść o chłopcu, który podczas nieobecności swoich rodziców musi sam radzić sobie ze zbirami bawi kolejne pokolenia Polaków, ale są przecież również inne produkcje, po które chętnie sięgamy lub po które sięgnąć powinniśmy. Dla mnie pozycją obowiązkową jest To właśnie miłość – brytyjsko-amerykańska produkcja z gwiazdorską obsadą. Keira Knightley, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson czy Colin Firth to tylko kilka nazwisk, dla których warto obejrzeć ten film. Przede wszystkim jednak to jego temat i cała konstrukcja sprawiają, że trzeba go znać. Co jest w nim tak wyjątkowego? Przedstawienie kilku niezwykle wzruszających, a czasami zaskakujących historii miłosnych osób, które teoretycznie się nie znają, ale ich losy nieustannie się ze sobą przeplatają. Swój finał opowieść ma właśnie w czasie Bożego Narodzenia. Ze względu na kilka scen nie polecałabym jednak oglądać jej w towarzystwie dzieci.
Jest wiele pięknych filmów i bajek, które można zobaczyć właśnie ze swoimi pociechami. Rudolf czerwononosy renifer, Renifer Niko ratuje święta czy Śnięty Mikołaj to pozycje, które nie tylko ujmą całą rodzinę, ale również przekażą maluchom wartości, o których wcześniej już wspomniałam – potęgę przyjaźni, miłości i wiary w teoretycznie niemożliwe rzeczy. Dobrym pomysłem na spędzenie miłych chwil z dziećmi może być również czytanie książek o tematyce świątecznej. Szczególnie warta polecenia, zwłaszcza starszym dzieciom jest Opowieść wigilijna. Zanim jednak święta nadejdą, wszyscy dajemy się porwać panującej przed nimi gorączce. Co wprowadza nas w odpowiedni do tego nastrój? Oczywiście muzyka. Już w listopadzie na rynku pojawiają się składanki ze świątecznymi hitami. Kto z nas nie zna takich kawałków jak All I Want For Christmas Is You Mariah Carey, Last Christmas Wham czy Merry Christmas Everyone Shakina Stevens’a. Kiedy jednak 24 grudnia już przychodzi, najchętniej słuchamy i śpiewamy przepiękne polskie kolędy oraz pastorałki. Ci, którzy nie lubią śpiewać lub też uważają, że nie potrafią, powinni choć raz poznać uczucie towarzyszące chwili, gdy wszystkie najważniejsze dla nas osoby mamy tuż obok siebie przy jednym stole i możemy nucić z nimi te cudowne melodie. Niesamowite wrażenie gwarantowane.
Nasze rodzime tradycje są wspaniałe. Często możemy usłyszeć, iż święta za granicą nie są takie same jak w domu. Wiele osób mówi, że nigdzie na świecie ludzie nie świętują tak jak w Polsce. Nie ma tylu przygotowań, tak długich rodzinnych spotkań i tak wielu wyjątkowych potraw. Czy wyobrażacie sobie Boże Narodzenie na egzotycznej plaży? W Australii ludzie świąteczne przysmaki spożywają na plaży, przy białych obrusach. W Stanach Zjednoczonych już za tradycję można uznać bogate zdobienie domów i ogrodów. U nas jest to oczywiście również popularne, jednak nie na aż tak wielką skalę jak w USA. Z Włoch pochodzi zwyczaj wystawiania żłóbka. Jeśli zaś chodzi o dania, każdy kraj ma swoje własne obyczaje i związane z nimi przepisy. W Finlandii króluje marchewkowa zapiekanka, Kanadyjczycy spożywają pieczonego indyka, podobnie jak Francuzi, którzy nadziewają go kasztanami. W Rosji podobnie jak w Polsce na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Zwyczaje, jak już wspomniałam są inne w każdym miejscu świata, ale co ciekawe różnią się także wewnątrz państw, między danymi regionami. Boże Narodzenie to czas szczególny. Okres, który przez ogromną część z nas jest wyczekiwany cały rok. Warto sprawić, by rzeczywiście był magiczny i odpowiednio wykorzystany. Przemyślmy co sprawia nam największą przyjemność – seans przed telewizorem, wyjście na kulturalne wydarzenie czy może wspólne kolędowanie lub gry z dziećmi. Nieważne co wybierzemy, pamiętajmy aby w swoich planach uwzględnić osoby, z którymi spędzenie tych chwil da nam największą radość.
Beata KAPUSTA