Menu

logo tjk main YT icon twitterprinterestfb

Jak powstaje organiczna bawełna i co to jest drewno certyfikowane przez FSC®?

Sprawdzamy, co oznacza znak DOBRZE ZROBIONE sygnowany na produktach Tchibo

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne oraz ochronę środowiska. Jej konsekwentne stosowanie przynosi korzyści wszystkim stronom: środowisku naturalnemu, ale także konsumentom i firmom.

Coraz więcej firm to widzi i od lat funkcjonuje zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Jedną z nich jest Tchibo. Dla wielu może być sporym zaskoczeniem fakt, że firma Tchibo, która na polskim rynku znana jest przede wszystkim z produkcji kawy, jest trzecim na świecie producentem bawełny ekologicznej, której uprawa spełnia restrykcyjne zasady rolnictwa ekologicznego oraz, że oferuje ona produkty z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny.

Wysokie standardy i certyfikaty przyznane Tchibo
Potwierdzeniem wagi, jaką przywiązuje Tchibo do standardów ochrony środowiska było podpisanie przez firmę programu Detoks, zainicjowanego przez Greenpeace, w ramach którego Tchibo zobowiązało się do niestosowania szkodliwych chemikaliów w swoich fabrykach włókienniczych. Greenpeace nie jest jedynym partnerem w trosce o środowisko, z którym współpracuje producent kawy, drewna i ekologicznej bawełny. Tchibo stale certyfikuje swoje wyroby, spełniające tym samym normy wymagane przez organizacje zrzeszające producentów i partnerów pozarządowych związanych z ochroną środowiska.

Tchibo12
 
Wyroby z bawełny ekologicznej Tchibo posiadają certyfikaty OCS 100 i OCS Blended. Pierwszy z nich znajduje się na produktach, w których składzie co najmniej 95% to bawełna ekologiczna, a drugi mówi o tym, że w składzie min. 50% stanowi bawełna ekologiczna.

Tchibo10
PRODUKTY TCHIBO Z BAWEŁNĄ EKOLOGICZNĄ

Produkty drewniane natomiast posiadają certyfikat FSC, który potwierdza, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny.

Bawełna ekologiczna chroni środowisko i Twoje zdrowie
Bawełna ekologiczna różni się od tej konwencjonalnej tym, że w procesie uzyskiwania tego rodzaju bawełny nie stosuje się środków chemicznych takich, jak pestycydy, herbicydy oraz nawozy sztuczne, a wykorzystuje substancje podlegające naturalnej biodegradacji (np. kwas cytrynowy, czosnek, obornik) oraz pożyteczne owady. Bawełna ekologiczna jest w ten sposób bardziej bezpieczna dla ludzi pracujących przy jej produkcji. Produkcja tego rodzaju bawełny znacznie ogranicza również emisję odpowiedzialnego za globalne ocieplenie dwutlenku węgla (o 30% od roku 2006), a także pozwala znacząco ograniczyć zużycie wody. Jak informują dane jeden T-shirt produkowany z bawełny ekologicznej pozwala oszczędzić nawet 436 litrów wody. Sposób uprawy roślin bawełny to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale także na jakość i bezpieczeństwo produktów i co za tym idzie nasze zdrowie. Ubrania z bawełny ekologicznej są korzystne dla skóry, gdyż nie zawierają w sobie chemicznych substancji, nie uczulają i są w pełni bezpieczne nawet dla dzieci i alergików. Dodatkowym atutem jest to, że taka bawełna jest delikatna, przyjemna w dotyku i jest trwalsza od bawełny uprawianej w sposób konwencjonalny.

Las jest nie do zastąpienia
Producent kawy i bawełny oferuje również wyroby z drewna i, podobnie jak w przypadku pozostałych produktów także w tej kategorii jednym z ważniejszych czynników jest przyjazny dla środowiska proces wytwarzania produktów. Drewno, użyte w produktach serii oferowanych przez Tchibo, pochodzi z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny i jest certyfikowane zgodnie z surowymi wymogami organizacji Forest Stewardship Council®. FSC® jest niezależną, międzynarodową organizacją, która w ustalaniu standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej, bierze pod uwagę aspekty zarówno ekologiczne, jak społeczne. Surowe wytyczne Forest Stewardship Council® gwarantują, że wszystkie etapy produkcji - od drzewa do gotowego produktu - są przyjazne dla środowiska, a potwierdzeniem standardów środowiskowych jest opatrzenie wyrobów znaczkiem FSC®.

Fakty mówią same za siebie - już w roku 2015 udział Tchibo w zakresie zrównoważonych produktów z drewna i papieru wyniósł ponad 40%, a 100% kartonów wysyłanych przez firmę do klientów składa się z materiału certyfikowanego przez FSC®.

Kolekcje z certyfikatami bawełny ekologicznej, FSC® oraz logo DOBRZE ZROBIONE

Tchibo11

Wszystkie produkty i towary, które w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu oferuje w swoich sklepach Tchibo, zostały dodatkowo oznaczone znakiem DOBRZE ZROBIONE. Wachlarz tych produktów jest niezwykle szeroki, ale ich wspólnym i najważniejszym mianownikiem jest istotny wkład w zakresie ochrony środowiska naturalnego i odpowiedzialności społecznej oraz spełnianie wysokich standardów w całym procesie produkcji. Jak informuje Tchibo, ich jesienne kolekcje produkowane w sposób zrównoważony, opatrzone są certyfikatami bawełny ekologicznej OCS 100 lub OCS Blended, certyfikatami FSC® oraz logo DOBRZE ZROBIONE. Produkty dostępne będą w sklepach i na stronie tchibo.pl już od połowy września. Wśród propozycji znajdą się nie tylko ubrania i dodatki z ekologicznej bawełny, ale także eleganckie i funkcjonalne przedmioty do domu wyprodukowane z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
powrót na górę