Menu

logo tjk main 

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) jest coraz ważniejszym aspektem działalności firm. Jak to wygląda w praktyce?

Zmiany klimatu są w tej chwili jednym z największych zagrożeń i wyzwaniem, z którym zmaga się nasze społeczeństwo.

tchibo13

Globalne ocieplenie, związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery zagraża całemu ekosystemowi naszej planety i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, skurczenia się zasobów wody pitnej i wielu innych zagrożeń dla ludzi i życia na Ziemi. Ochronę przyrody, którą jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano za fanaberię grupy ekologicznych aktywistów, dziś wspierają rządy, organizacje międzynarodowe, a także - coraz powszechniej świadomi znaczenia ochrony środowiska ludzie. Jak pokazują liczne badania, ekologicznie wytwarzane dobra znajdują coraz większą grupę odbiorców, a przyjazny dla środowiska proces produkcji jest coraz częściej brany pod uwagę w decyzjach zakupowych. Zmiany w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania zasobami nie ominęły także międzynarodowych koncernów i przedsiębiorstw, które coraz częściej stosują w swej działalności zasady zrównoważonego rozwoju i zabiegają o odpowiednie certyfikaty świadczące o ich zaangażowaniu w społeczną odpowiedzialność biznesu.

Konsekwentne stosowanie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) przynosi korzyści wszystkim stronom: środowisku naturalnemu, ale także konsumentom i firmom.
Aby odróżniać produkty wytwarzane w sposób zrównoważony w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele niezależnych, międzynarodowych organizacji standaryzujących. Przyznają one certyfikaty, które potwierdzają, że oferowane przez firmy produkty zostały wytworzone z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju tj. z poszanowaniem praw człowieka i z przestrzeganiem zasad ochrony środowiska. Wpisanie zrównoważonego rozwoju w strategie firmy nie jest łatwe, wymaga zaangażowania dodatkowych środków, otwartości i uczciwości, ale może przynieść wymierne korzyści, gdyż konsumenci coraz częściej wybierają ekologiczne produkty. Coraz więcej firm rozumie tę ideę i funkcjonuje zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Jedną z nich jest firma Tchibo.

Tchibo jednym z liderów w produkcji bawełny ekologicznej

tchibo14
PRODUKTY TCHIBO Z BAWEŁNĄ EKOLOGICZNĄ

Dla każdego, kto kojarzy tę firmę przede wszystkim z kawą sporym zaskoczeniem pewnie będzie fakt, że marka Tchibo jest trzecim na świecie producentem bawełny ekologicznej, której uprawa spełnia restrykcyjne zasady rolnictwa ekologicznego. W procesie uzyskiwania tego rodzaju bawełny nie stosuje się środków chemicznych takich jak pestycydy, herbicydy oraz nawozy sztuczne, a wykorzystuje substancje podlegające naturalnej biodegradacji (np. kwas cytrynowy, czosnek, obornik) oraz pożyteczne owady. Dzięki temu bawełna ekologiczna jest bezpieczna dla środowiska, ale także dla ludzi pracujących przy jej produkcji. Ten sposób produkcji wydatnie ogranicza również emisję odpowiedzialnego za globalne ocieplenie dwutlenku węgla (o 30% od roku 2006), a także pozwala znacząco ograniczyć zużycie wody. Jak informują dane - jeden T-shirt produkowany z bawełny ekologicznej pozwala oszczędzić nawet 436 litrów wody. Już w 2015 roku około 80% tkanin z bawełny (lub z dodatkiem bawełny) oferowanych przez Tchibo pochodziło z takich właśnie upraw.

Produkty te posiadają certyfikaty OCS 100 i OCS Blended. Pierwszy z nich znajduje się na produktach, w których składzie co najmniej 95% to bawełna ekologiczna, a drugi mówi o tym, że w składzie min. 50% stanowi bawełna ekologiczna.

tchibo15

Sposób uprawy roślin bawełny ma nie tylko wpływ na środowisko, ale także na jakość produktów i na nasze zdrowie. Ubrania z bawełną ekologiczną są korzystne dla skóry, gdyż nie zawierają w sobie chemicznych substancji i są w pełni bezpieczne nawet dla dzieci i alergików.

Dodatkowym atutem jest to, że taka bawełna jest delikatna, przyjemna w dotyku, a do tego jest materiałem trwalszym niż bawełna uprawiana w sposób konwencjonalny.

Co to jest drewno pochodzące z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny?
Producent kawy i bawełny oferuje również wyroby z drewna i, podobnie jak w przypadku pozostałych produktów - także w tej kategorii jednym z ważniejszych czynników, jak zapewnia firma - jest przyjazny dla środowiska proces wytwarzania wyrobów. Produkty drewniane z kolekcji Tchibo pochodzą z lasów zarządzanych w zgodzie z wymogami środowiskowymi, czego potwierdzeniem jest uzyskanie przez firmę certyfikatu organizacji Forest Stewardship Council.
FSC jest niezależną, międzynarodową organizacją, która w ustalaniu standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej, bierze pod uwagę aspekty zarówno ekologiczne, jak i społeczne. Surowe wytyczne FSC® (Forest Stewardship Council®) mają gwarantować odbiorcom, że wszystkie etapy produkcji - od drzewa do gotowego produktu - były przyjazne dla środowiska i zgodne z regułami zrównoważonego rozwoju.

tchibo16

Kolekcje z certyfikatami bawełny ekologicznej, FSC® oraz logo DOBRZE ZROBIONE
Wszystkie produkty i towary, które w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu oferuje w swoich sklepach Tchibo, zostały dodatkowo oznaczone znakiem DOBRZE ZROBIONE. Wachlarz tych produktów jest niezwykle szeroki, ale ich wspólnym i najważniejszym mianownikiem jest istotny wkład w zakresie ochrony środowiska naturalnego i odpowiedzialności społecznej, oraz spełnianie wysokich standardów w całym procesie produkcji. Jak informuje Tchibo, ich jesienne kolekcje produkowane w sposób zrównoważony, opatrzone certyfikatami bawełny ekologicznej OCS 100 i OCS Blended, certyfikatem FSC® oraz logo DOBRZE ZROBIONE dostępne będą w sklepach i na stronie tchibo.pl już od połowy września.
powrót na górę