Menu

logo tjk main 

Wkrótce na ekranach polskich kin... czyli jak rozpoczynamy nowy 2013 rok

Warto przyjrzeć się premierom kinowym, które w tym roku zachwycą niejednego kino-maniaka. Wśród nich znajdziemy wzruszające komedie romantyczne, zapierające dech thrillery, historie nakręcone w oparciu o prawdziwe wydarzenia oraz powieści.

Już początek roku zapowiada się niezwykle ciekawie, a co najważniejsze nasze polskie kino, które z roku na rok pokazuje swoje nowe, lepsze oblicze, także nie zawiedzie.

 

Kadr filmu Bejbi blues 5987357Już od 4 stycznia na ekranach kin możemy oglądać „Bejbi blues”.

Reżyserka, Katarzyna Rosłaniec przedstawia historie młodej 17-letniej Natalii, która postanowiła sprostać urokom macierzyństwa. Dlaczego? Ponieważ gwiazdy takie jak Britney Spears rodziły dzieci w podobnym wieku, poza tym można je przebierać... więc to jest fajne.

Co tak naprawdę skłania młode dziewczyny do podjęcia takiej decyzji ? W „Bejbi blues” znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Fabuła filmu jest czystą fikcją, jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego donoszą, że rocznie prawie 20 tys. nastolatek zostaje matkami, a ponad 300 z nich ma mniej niż 15 lat.

 

sepOd 11 stycznia miłośnikom ambitnego kina polecam film „Sęp” w reżyserii Eugeniusza Korina.

Akcja filmu rozpoczyna się kiedy nagle z sal sądowych i więzień zaczynają znikać ludzie. Porywacz nie zostawia żadnych śladów ani żądań. Zagadka ta zostanie powierzona pozbawionemu uczuć i wszelkich zobowiązań policjantowi, którego zagrał Michał Żebrowski. Oczywiście w ekranizacji nie zabraknie także romansu.

W filmie zobaczymy plejadę gwiazd m.in. Annę Przybylską, Pawła Małaszyńskiego, Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Grabowskiego, Przemysława Sadowskiego, Andrzeja Seweryna, Mirosława Bakę i Piotra Fronczewskiego.

A co usłyszymy? Znany brytyjski zespół – Archive, który stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu.

 

zamazTego samego dnia swoją polską premierę ma komedia romantyczna w reżyserii Pascal Chaumeil „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”.

Pewnego dnia Pierre, partner szczęśliwie zakochanej Isabelle (Diane Kruger) prosi ją o rękę. Brzmi to jak happyend, jednak Isabelle wpada w panikę. Dlaczego? Ponieważ wierzy że wisi nad nią klątwa, która mówi że jej pierwsze małżeństwo na pewno skończy się rozwodem. Przerażona uwodzi przypadkowo poznanego mężczyznę. Jej celem jest szybki ślub i równie szybki rozwód po to, aby drugie małżeństwo z Pierre, było szczęśliwe i przede wszystkim bez rozwodu! Plan Isabelle ma jednak swoje słabe strony...

 

nedznicyNa premierę czekają również „Nędznicy” (w kinach od 25 stycznia)

Adaptacja powieści Victora Hugo, opowiada o niedoli społeczeństwa francuskiego na czele z Jeana Valjeana (Hugh Jackman), któremu w ułożeniu spokojnego życia przeszkadza natarczywy inspektor policji Javert (Russell Crowe). Akcja filmu opowiada fascynującą historię o niespełnionych marzeniach, miłości, poświęceniu i nadziei.

Anne Hathway, do roli Fantine matki Cosette (Amanda Seyfried) schudła aż 12 kg i ścięła włosy na tzw. jeżyka!

„Nie mogłam spać. Byłam tak nieziemsko głodna, że moje ciało nie dawało mi odpocząć” -mówi aktorka

Co ciekawe, krytycy wypowiadają się negatywnie na temat soundtracka do filmu. Został on wykonany przez samych aktorów, którzy niekoniecznie posiadają talent wokalny, za to nadrabiają imponującą grą aktorską.

 

lincolnNatomiast „Lincoln” w reżyserii fenomenalnego Stevena Spielberga swoją premierę będzie miał już na samym początku lutego.

Film opowiada o ostatnich miesiącach życia, zamordowanego w zamachu prezydenta Lincolna, w czasie trwania wojny secesyjnej oraz o próbie zniesienia niewolnictwa w USA. W roli głównej zobaczymy genialnego Daniela Day Lewisa (dwukrotnego zdobywcę Oskara).

Bilge Elbiry z „New York Magazine” pisze: “Lincoln” jest „najlepszym filmem jaki Roberto Rosselini nigdy nie zrobił, I najlepszym filmem Spielberga jaki ten zrobił”

Obok tego filmu nie można przejść obojętnie!

 

pozytywNiebawem (od 8 lutego) w polskich kinach pojawi się, obsypany nominacjami „Poradnik pozytywnego myślenia” w reżyserii Davida O.Roussella.

Nieziemsko przystojny Bradley Cooper jako Pat, wciela się w postać byłego nauczyciela. Traci wszystko; rodzinę, dom oraz prace i trafia na osiem miesięcy do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu stara się odzyskać żonę, z którą do tej pory żył w separacji. Wszystko komplikuje tajemnicza samotna dziewczyna Tiffany...

"Spróbuj w negatywach dostrzec pozytyw" – jest to myśl przewodnia filmu.

 

092012-hitchcockOglądając film „Hitchcock” (już od 8 lutego w polskich kinach) możemy poznać niezwykle wciągającą historię miłości reżysera i jego żony. Akcja toczy się w 1960 r podczas kręcenia thrillera „Psychoza”.

Alfred Hitchcock jest uważany za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów, głównie za sprawą takich produkcji jak „Ptaki”, ”Rebeka” czy „Okno na podwórze”. Został nazywany „mistrzem dreszczowców”.

 

 

 

Co dalej ?
Oczywiście kolejne miesiące także przysporzą nam mnóstwo emocji, za sprawą m.in.:
”Szklana pułapka 5” 14 luty
„This is forty” 15 luty ( Kontynuacja komedii “Wpadka”)
”The Place Beyond the Pines” 29 marzec (występują m.in. Ryan Gosling, Bradley Cooper)
”Straszny film 5” 11 kwiecień
"The Great Gatsby" 14 czerwiec
”Wałęsa” 4 październik

 

W roku 2013 zobaczymy naprawdę dobre kino, z doborową obsadą. Każda z nas powinna na liście postanowień noworocznych, obok zrzucenia kilku kilogramów po świątecznych szaleństwach ;), dopisać chociaż jedno wyjście do kina w ciągu miesiąca.

Czasem warto zostawić zmartwienia w domu, kupić popcorn i obejrzeć dobry film w miłej atmosferze.

 

Justyna Nowak, 19l.

powrót na górę