Menu
logo tjk main

Tytułem wstępu

wst1 
EGIPT - PIRAMIDY
wst2
EGIPT - SAHARA
wst3
KARPACZ
wst5
PRAGA (fot. misha)

Dziewczyny!

Poznajcie moją krótką historię, a może same zdecydujecie się pojechać w podróż swojego życia lub zrobić krok dalej i zacząć studia, które zaspokoją Waszą ciekawość na temat turystyki...

Już 3 rok powoli mija na studiach z Turystyki i Rekreacji w Poznaniu. Nie żałuję wyboru i wiem, że jeśli bym miała znowu podejmować decyzję o kierunku studiów - wybrałabym to samo, mimo, że bywają momenty gorsze i lepsze (tych jest o wiele więcej!). Od zawsze interesowałam się podróżami, poznawaniem zakątków świata i ciągle mi mało... Jestem młodą osobą, niewiele krajów zwiedziłam, ale wciąż wszystko przede mną! Moja przygoda życia dopiero się zaczyna!

A zatem, co tak naprawdę skłoniło mnie do podjęcia tych, a nie innych studiów? Hmm… z początku pomyślałam sobie, że to dość spokojny, a zarazem bardzo ciekawy kierunek. Mogę poznać technikę pracy z turystami, powody, dzięki którym wybierają miejsca swojego wypoczynku, czy jak spędzić aktywnie, a przede wszystkim bezpiecznie czas wolny. Jest wiele innych intrygujących zagadnień dotyczących turystyki, ale wszystkiego uczę się krok po kroku i na wszystko jeszcze przyjdzie pora. Mój rozwój w tym kierunku na pewno nie pójdzie na marne. Wiąże z nim już teraz swoje przyszłe plany i nadzieje.

Chciałabym nie tylko pomóc w rodzinnym interesie, ale również otworzyć coś własnego. A sądzę, że mam duże możliwości, bo rynek turystyczny wciąż się rozwija!

Jako mała księżniczka w wieku 8 lat wyjechałam pierwszy raz za granicę. Już wtedy posmakowałam kultury innego kraju, jego tradycji, zobaczyłam przepiękne zabytki i świetnie się przy tym bawiłam zwiedzając największy park rozrywki w Europie - Disneyland we Francji! Wtedy sobie właśnie postanowiłam, że na Francji się nie zakończy moja przygoda z turystyką. Zobaczyłam jeszcze kilka innych ciekawych krajów, które postaram się przybliżyć w następnych moich artykułach...

Podróżowanie jest pamiątką na całe życie. W naszej pamięci na zawsze pozostają przeżycia z tych kilku dni. Możemy chociażby poznać fascynujące, a zarazem dość kontrowersyjne kultury innych krajów, tradycje, które zapadną nam w pamięci, smaki kuchni z całego świata i wiele, wiele innych! Kto by nie chciał spróbować przejażdżki na słoniu czy tradycyjnego dania w kraju, z którym obcujemy? To tak jak przyjechać do Polski i nie spróbować ruskich pierogów czy bigosu! To jest obowiązek każdego turysty, nie ważne jaki jest jego cel podróży - wypoczynkowy, rekreacyjny, kulturowy czy nawet motywacyjny, MUSI zaznać odrobiny egzotyki każdego kraju! Nie wyobrażam sobie pojechać do stolicy Czech i nie zasmakować knedlików bułczanych, a w Grecji nie napić się tradycyjnej mrożonej kawy Frappe. Każdy kraj ma swój urok, choć czasami graniczy on z obrzydzeniem i z niechęcią. Nie akceptujemy codziennego życia mieszkańców obcego kraju, ale budzi to w nas jeszcze większą ciekawość. Chcemy zagłębiać się w tajniki specyficznego dla beduinów pieczenia chleba czy poznać sekrety powstawania szampana. Odwróćmy zatem sytuację – dla niektórych obcokrajowców dziwne wydają się kolorowe stroje ludowe, lany poniedziałek tzw. dyngus czy dożynki. Dla nas to dość normalne, zwykła codzienność, coroczne świętowanie, a dla Chińczyka czy Meksykanina nowość. Tak samo jest w naszym przypadku, czym więcej poznajemy tym bardziej nas to intryguje i fascynuje i chcemy brać w tym czynny udział, nie ważne jak bardzo jest to "dziwne" czy frapujące.

Dla jednych jest to pasja a dla drugich podróżowanie jest sposobem na życie. Jedna z Was będzie czerpała z tego przyjemność, korzystała z atrakcji regionu, opalała się na piaszczystej plaży czy spacerowała górskimi szlakami, natomiast druga będzie brała z Waszej satysfakcji korzyści finansowe, będzie chciała przewodniczyć Wam, pokazywać świat, zabytki, opowiadać o kulturze, a może nawet podjąć się organizacji wycieczki, której nigdy nie zapomnisz do końca życia.

Może jednak skusisz się na podróż swojego życia?

Zapraszam, wkrótce kolejne artykuły.

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

Nie masz uprawnień do komentowania