Menu

logo tjk main YT icon twitterprinterestfb

Jak dbać o ubrania?

Jak dbać o ubrania? weheartit.com

Zakładając na siebie nowe, piękne rzeczy, często martwimy się o to, aby ich nie pobrudzić lub nie zniszczyć. Co robić, żeby nasze ubrania jak najdłużej były ładne? Jak walczyć z niektórymi plamami?

Nie musimy kupować nowych eko-nabytków, by pokazać, że myślimy o naszej planecie! Docenianie swoich starych ubrań i troska o nie to jedna z najważniejszych zasad ekologii, ponieważ modowy recykling nie polega tylko na wymianie czy przerabianiu, ale też na jak najdłuższym ich wykorzystaniu.

Co zatem robić, aby nasza garderoba się nie niszczyła i dobrze wyglądała?
Po pierwsze:
Zawsze odkładać ubrania na miejsce! Często wracamy do domu i, nie myśląc o tym, rzucamy marynarkę lub spodnie na krzesło, zamiast powiesić albo włożyć do szafy. Porządek w garderobie może nie tylko wpłynąć na czystość i trwałość ubrań, ale też na nasz poranny spokój, kiedy nie musimy zestresowane biegać w ostatniej chwili, szukając ulubionej bluzki.

Po drugie:
Pilnujmy, żeby w szafie nie było moli, zawieszając saszetkę o zapachu lawendy lub inny specyfik, który je odstraszy. W razie obecności takich nieproszonych gości, najlepiej włożyć wszystkie ubrania do zamrażarki, aby unieszkodliwić jajeczka. Pamiętajmy też o wietrzeniu i gruntownym sprzątaniu raz na jakiś czas, ponieważ to również wpływa na trwałość oraz świeżość materiałów.

Ale stan naszej szafy to jeden z nielicznych czynników, wpływających na kondycję ubrań. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście czytanie metek, które jasno i wyraźne informują nas o tym, jak prać i prasować konkretne materiały. Zdarzają się też wyjątki, kiedy mimo korzystania z instrukcji, ubranie się niszczy, ale jednak to nasza intuicja częściej szwankuje niż tekst przy produkcie. 

 

pielegnacja ubr

Symbole na metkach przy ubraniach
źródło: www.killtec.pl

 

Pamiętajmy też, że jest wiele rzeczy, które należy prać ręcznie - często możemy tę zasadę stosować do nowego asortymentu naszej szafy.

Dużo osób ma wiele ciekawych, sprawdzonych pomysłów na ulepszenie techniki prania ubrań. Przykładowo dla dzianiny najlepsza jest zimna woda z dodatkiem szamponu do włosów, warto też wiedzieć, że materiał ten nie reaguje dobrze na odwirowywanie. Jeansy natomiast najlepiej prać na lewej stronie w niskiej temperaturze, a przed schowaniem do szuflady, dobrze jest je przewietrzyć.

Przy temacie prania ubrań warto też dodać, że wybielacz usunie plamę, ale może zostawić wokół niej białą obwódkę, dlatego też najlepiej wysuszyć miejsce suszarką od razu po usunięciu zabrudzenia. Czasami dobrym pomysłem jest pasta do zębów, którą możemy nałożyć i zetrzeć, pozbywając się brudu na materiale.

A co robić z konkretnymi plamami, które często nie dają się doprać w pralce? Tutaj wykorzystywane są też domowe, sprawdzone sposoby na pozbycie się brudu z materiału, a jeżeli takich nie mamy, na ratunek przybywa nam Internet z masą ciekawych porad.


Oto kilka wskazówek na pozbycie się niektórych plam:

 • Co robić gdy na nasze ulubione ubranie skapnie atrament? Jest kilka sposobów na pozbycie się tej plamy. Można namoczyć tkaninę w gorącej wodzie z solą, a następnie polać zabrudzone miejsce spirytusem lub użyć soku z cytryny.
 • Lato to czas pysznych owoców! Co jednak zrobić, jeśli jagody zaatakują materiał? Najlepszym rozwiązaniem jest ocet! Namocz tkaninę w occie, a później upierz lub wykorzystaj mleko w tym samym celu.
 • Również na czekoladę, którą tak kochamy, mleko jest dobre. Można w nim namoczyć tkaninę, a później normalnie uprać.
 • Barszcz czerwony to postrach każdej z nas, zwłaszcza kiedy na wigilijną kolację zakładamy nową sukienkę. Jeśli szybko zareagujemy, wystarczy namoczyć materiał w zimnej wodzie, a następnie normalnie uprać. W przypadku aksamitu i jedwabiu przyda się mączka ziemniaczana, którą natrzemy miejsce zabrudzenia i pokropimy sokiem z cytryny. Starą plamę możemy natrzeć alkoholem i namoczyć w maślance.

 • Na zabrudzenie po herbacie najlepsza jest woda utleniona z odrobiną amoniaku.
 • Lakier do paznokci możemy usunąć za pomocą acetonu lub spirytusu. Pamiętajmy jednak, żeby unikać czyszczenia plamy zmywaczem do paznokci, ponieważ ten specyfik jedynie pogorszy stan tkaniny.
 • Na zabrudzenia z krwi najlepsza jest lodowata woda, dzięki której plama szybciej zejdzie.
 • Plamy po fluidach i pudrach najlepiej szybko namoczyć płynnym detergentem, a następnie normalnie uprać.
 • A jak usunąć efekt przypalenia tkaniny żelazkiem? Najlepiej tkaninę namoczyć lub zwilżyć, następnie natrzeć miejsce solą i wywiesić na kilka godzin na słońcu. Później normalnie uprać.
 • Na plamy z trawy najlepszy jest alkohol i woda utleniona. Również kwasek cytrynowy może pomóc przy takim zabrudzeniu.
 • Rdza zniknie pod wpływem proszku do pieczenia. Przy mniej delikatnych tkaninach pomoże sok z cytryny.
 • Na plamy z tłuszczu najlepsza jest mąka lub zwilżenie materiału benzyną.
 • Wino można usunąć za pomocą soli. Namocz tkaninę, a następnie normalnie wypierz.

 

ubrania2

źródło: weheartit.com

 

Prasowanie to kolejny ważny czynnik, wpływający na trwałość i wygląd ubrania. Większość rzeczy, o ile jest taka możliwość, prasujmy na lewej stronie i starajmy się robić to w temperaturach dostosowanych do materiału.

Na zmechacone ubrania też znajdzie się rada! Aby uniknąć tego efektu w przypadku swetrów najlepiej zrezygnować z wieszania ich na sznurku - zamiast tego rozłożyć je na ręczniku i poczekać aż wyschną. Materiał odzyskuje wtedy swoją sprężystość, a włókna stają się mniej podatne na nieprzyjemne zjawiska. Jeśli natomiast dojdzie do zmechacenia, najlepiej wykorzystać specjalną maszynkę do tego celu, bądź stępioną, starą maszynkę do golenia, którą możemy usunąć zmechacone kuleczki.

Czasami też mamy do czynienia z substancjami, które nieodwracalnie niszczą tkaniny. Prostą radą jest unikanie takich sytuacji, ale czasami ciężko to zrobić. Na przykład, kiedy sprzątamy, często używamy wtedy różnych środków niebezpiecznych dla naszych ubrań. Przebierajmy się więc przed czyszczeniem kabiny prysznicowej lub myciem podłogi w znoszone rzeczy, aby nie niszczyć kolejnych spodni czy nowej bluzki.

Doceniajmy ubrania, które już mamy, dbajmy o nie i traktujmy je z należytą miłością – w końcu większość z nich to nasz wybór i nasze pieniądze. Czytajmy metki, pierzmy w odpowiednich temperaturach, a w razie problemu szukajmy informacji w Internecie lub spytajmy kogoś z rodziny albo znajomą o poradę. Każdy ma jakiś ciekawy sposób na dbanie o różne materiały! Korzystajmy z tych skarbnic wiedzy i cieszmy się ubraniami jak najdłużej!

Aneta Dmochowska, 20l.

powrót na górę