Menu
logo tjk main

Jak dbać o ubrania?

Jak dbać o ubrania? Foto: weheartit.com

Zakładając na siebie nowe, piękne rzeczy, często martwimy się o to, aby ich nie pobrudzić lub nie zniszczyć. Co robić, żeby nasze ubrania jak najdłużej były ładne? Jak walczyć z niektórymi plamami?

Nie musimy kupować nowych eko-nabytków, by pokazać, że myślimy o naszej planecie! Docenianie swoich starych ubrań i troska o nie to jedna z najważniejszych zasad ekologii, ponieważ modowy recykling nie polega tylko na wymianie czy przerabianiu, ale też na jak najdłuższym ich wykorzystaniu.

Co zatem robić, aby nasza garderoba się nie niszczyła i dobrze wyglądała?
Po pierwsze:
Zawsze odkładać ubrania na miejsce! Często wracamy do domu i, nie myśląc o tym, rzucamy marynarkę lub spodnie na krzesło, zamiast powiesić albo włożyć do szafy. Porządek w garderobie może nie tylko wpłynąć na czystość i trwałość ubrań, ale też na nasz poranny spokój, kiedy nie musimy zestresowane biegać w ostatniej chwili, szukając ulubionej bluzki.

Po drugie:
Pilnujmy, żeby w szafie nie było moli, zawieszając saszetkę o zapachu lawendy lub inny specyfik, który je odstraszy. W razie obecności takich nieproszonych gości, najlepiej włożyć wszystkie ubrania do zamrażarki, aby unieszkodliwić jajeczka. Pamiętajmy też o wietrzeniu i gruntownym sprzątaniu raz na jakiś czas, ponieważ to również wpływa na trwałość oraz świeżość materiałów.

Ale stan naszej szafy to jeden z nielicznych czynników, wpływających na kondycję ubrań. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście czytanie metek, które jasno i wyraźne informują nas o tym, jak prać i prasować konkretne materiały. Zdarzają się też wyjątki, kiedy mimo korzystania z instrukcji, ubranie się niszczy, ale jednak to nasza intuicja częściej szwankuje niż tekst przy produkcie. 

 

pielegnacja ubr

Symbole na metkach przy ubraniach
źródło: www.killtec.pl

 

Pamiętajmy też, że jest wiele rzeczy, które należy prać ręcznie - często możemy tę zasadę stosować do nowego asortymentu naszej szafy.

Dużo osób ma wiele ciekawych, sprawdzonych pomysłów na ulepszenie techniki prania ubrań. Przykładowo dla dzianiny najlepsza jest zimna woda z dodatkiem szamponu do włosów, warto też wiedzieć, że materiał ten nie reaguje dobrze na odwirowywanie. Jeansy natomiast najlepiej prać na lewej stronie w niskiej temperaturze, a przed schowaniem do szuflady, dobrze jest je przewietrzyć.

Przy temacie prania ubrań warto też dodać, że wybielacz usunie plamę, ale może zostawić wokół niej białą obwódkę, dlatego też najlepiej wysuszyć miejsce suszarką od razu po usunięciu zabrudzenia. Czasami dobrym pomysłem jest pasta do zębów, którą możemy nałożyć i zetrzeć, pozbywając się brudu na materiale.

A co robić z konkretnymi plamami, które często nie dają się doprać w pralce? Tutaj wykorzystywane są też domowe, sprawdzone sposoby na pozbycie się brudu z materiału, a jeżeli takich nie mamy, na ratunek przybywa nam Internet z masą ciekawych porad.

(Strona 1 z 2)

Nie masz uprawnień do komentowania