Jak skutecznie przeprowadzić akcję wiosennych porządków?
- Napisane przez Bluerank Sp. z o.o.
- wielkość czcionki zmniejsz czcionkę powiększ czcionkę
Wiosna to czas, kiedy większość z nas postanawia odświeżyć mieszkanie po sezonie jesienno-zimowym, który często przyprawia nas o zmęczenie. Natomiast wiosenne słońce i świeże powietrze dodają nam energii, nie warto więc czekać – bierzmy się do dzieła!
Porządki zacznijmy od gruntownego przeglądu wszystkich pomieszczeń i obecnych w nich szafek. Pozbądźmy się wszystkich starych gazet, przeterminowanych kosmetyków, leków czy też produktów spożywczych. Nie trzymajmy rzeczy, których nie potrzebujemy, lub zwyczajnie przestały się nam podobać – możemy spróbować oddać je w dobre ręce poprzez ogłoszenie w Internecie. Nie ma też miejsca na litość dla popsutych rzeczy, których naprawa jest nam od lat nie po drodze. Następnym krokiem będzie odkurzanie, mycie, pranie… Dostępne w sklepach środki czystości pomogą nam opanować sytuację.
Przedpokój – wizytówka domu
Przedpokój to pomieszczenie, które wystawia świadectwo całemu mieszkaniu, zwłaszcza, kiedy ktoś nie wchodzi dalej, tylko przyszedł na chwilkę i stanął w drzwiach. Dlatego też musimy zadbać o jego wygląd. Pomyślmy o odpowiedniej ilości wieszaków, funkcjonalnym i lśniącym lustrze, pojemniku na parasole. Wytrzyjmy odciski dłoni z drzwi, lustra, kontaktów. Najlepiej wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Pokoje
Tutaj zaczynamy od przejrzenia szafek i regałów. Musimy pozbyć się wszelkich niepotrzebnych rzeczy. Wszystkie podarte lub sprane obrusy i ręczniki powinny opuścić nasz dom. Wyrzućmy również wszelkie ulotki, które znalazłyśmy w skrzynce pocztowej. Przedstawione na nich promocyjne oferty są już dawno nieaktualne.
Spójrzmy na podłogi, dywany i tapicerki meblowe i sprawdźmy, czy nie ma na nich plam. Jeśli są, pomogą nam takie środki czystości, jak odplamiacze i specjalne proszki do prania dywanów. Nie tylko uwolnią nasz dom od plam, ale także pozostawią miły i świeży zapach.
Chemia gospodarcza pomoże nam również zwalczyć plamy na ścianach. Jeśli są one białe lub kremowe, plamy z herbaty, kawy czy też wina lub soku owocowego, usuniemy przy pomocy wybielacza.
Kuchnia
Musi być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego też nie możemy pozwolić sobie na to, aby blat zajmowała masa zbędnych rzeczy. Szczególnie, gdy kuchnia jest mała i ciasna, co jest typowe dla wielu starych polskich bloków. Dlatego też musimy zrobić gruntowny przegląd. Pozbywamy się zbędnych przedmiotów z blatu oraz wszelkich przeterminowanych produktów oraz pękniętych naczyń. Zastanówmy się, czy potrzebujemy wszystkich puszeczek, zwłaszcza tych porysowanych, wgniecionych czy wyblakłych. Może już czas, aby się z nimi pożegnać?
Czy mamy sprzęty, których używamy raz – dwa razy do roku? Nie musimy mieć ich pod ręką. Zapakujmy w pudełka i wynieśmy do garażu lub piwnicy.
Musimy dobrze umyć kafelki oraz zlew kuchenny, który przez zalegające w nim resztki jedzenia staje się siedliskiem bakterii. Użyjmy chlorowego wybielacza lub środka bakteriobójczego. Umyjmy też piekarnik, kuchenkę gazową i mikrofalową i lodówkę. Jeśli napotkamy na przypalony tłuszcz, użyjmy specjalnego środka do czyszczenia. Jeśli nie pomoże, preparat do czyszczenia grilla.
Szafka pod zlewem, to miejsce w którym mieści się nasza chemia gospodarcza oraz kosz na śmieci. Tam też musimy posprzątać. Umyjmy kosz i ścianki szafki. Środki czystości ustawmy w rzędach, dzięki czemu zawsze znajdziemy preparat, który będzie nam w danym momencie potrzebny. Przyczepmy też zawieszkę zapachową, która zniweluje wydostające się z kosza zapachy.
Łazienka
Aby usunąć zabrudzenia z armatury i kafelków, napuśćmy gorącej wody do brodzika lub wanny. Powstanie para wodna, która osadzi się na powierzchniach i ułatwi nam ich mycie. By przywrócić biel fugom i muszli klozetowej, użyjmy specjalnego preparatu z wybielaczem.
Emaliowane wanny najlepiej myć przy pomocy rozcieńczonego gorącą wodą płynu do mycia naczyń. Natomiast do czyszczenia wanny akrylowej lub z włókna szklanego zaleca się użyć łagodnego proszku do prania.
Specjalne mleczka, płyny i spraye do czyszczenia pomogą nam usunąć osady z rdzy i kamienia, które nagromadziły się przy baterii i odpływie. A w przypadku muszli klozetowej z osadami tego typu poradzi sobie gęsty żel do WC.
Okna
Czyste okna rozjaśniają pomieszczenia. Do ich mycia należy użyć ściereczek z mikrofibry i specjalnych płynów do szyb. Sprawdźmy, czy interesujące nas preparaty przeciwdziałają osadzaniu się pary wodnej.
Warto też wiedzieć, o jakiej porze najlepiej jest myć okna. Nie powinno się myć szyb w pełnym słońcu, gdyż wtedy nie widać smug. Ponadto jego promienie będą nas oślepiać, co też pracy nie sprzyja. Jeśli więc okna wychodzą na wschód rozpocznijmy mycie po godzinie 11:00, jeśli na zachód – mamy czas do godziny 15:00, jeśli na południe - musimy sprężyć się przed godziną 11 lub poczekać do 15:00. Jedynie okna wychodzące na północ możemy myć o dowolnej porze.
Posprzątane! I co dalej?
Wykonałyśmy kawał dobrej roboty. Teraz musimy postarać się, aby cały włożony w nią wysiłek nie poszedł na marne. Co więc musimy zrobić, aby porządek w naszym domu się utrzymał? Konieczna jest dyscyplina. Musimy pamiętać, aby raz w tygodniu wytrzeć kurze, odkurzyć podłogi, umyć łazienkę i toaletę, wyrzucić resztki jedzenia z lodówki.