Menu

logo tjk main 

Nauczmy się mówić „NIE” przemocy wobec kobiet / UEFA Euro 2012

Nauczmy się mówić „NIE” przemocy wobec kobiet / UEFA Euro 2012 fashionable.com.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Będzie to sportowe święto fetowane przede wszystkim przez mężczyzn. Jak ma się w tym męskim świecie odnaleźć kobieta? Czy można powiedzieć, że kobiety będą w tym czasie bezpieczne? Jak mogą się obronić przed napaściami na tle rabunkowym, czy też przemocą seksualną? Czy i gdzie może otrzymać kobieta pomoc, kiedy nie uda się jej samej obronić?

Takie pytania nasuwają się same, gdyż jak wiadomo sport wzbudza wiele emocji, zarówno te dobre, jak i te złe. Te ostatnie w połączeniu z alkoholem mogą niejednokrotnie wywołać tragedię. Wiadomo, że nie można z góry zakładać najgorszego, że ktoś zostanie skrzywdzony, jednak przy organizacji wydarzenia o charakterze masowym należy podjąć prewencyjne środki ostrożności.

W celu informowania kobiet o zagrożeniu, jakie na nie czeka w czasie imprez masowych podjęto akcję „Bezpieczeństwo Kobiet 2012”. Akcja ta informuje o niebezpieczeństwach czyhających w czasie imprez sportowych ogólnie, jednakże szczególnie ukierunkowana jest na zbliżające się UEFA Euro 2012. Projekt ma na celu głównie edukację kobiet. Jak mają unikać zagrożeń, gdzie mogą liczyć na pomoc, bądź też jak mogą pomóc osobom, które doznały krzywdy. Ciekawym rozwiązaniem są też warsztaty proponowane przez organizatorów akcji. Jednymi z bardziej interesujących są warsztaty „Nie znaczy nie” uczące kobiet asertywności.

Jak podkreślają organizatorzy, już wcześniejsze doświadczenia z innych krajów pokazują, że to właśnie kobiety narażone są na przemoc w czasie dużych imprez sportowych. Zwłaszcza, jeżeli są to sporty typowo męskie, grupowe, wyzwalające silne emocje. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w tym czasie może wzrosnąć handel żywym towarem. Wskazują na to zwłaszcza doświadczenia z Olimpiady, która miała miejsce w Atenach. W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym, może też być większe zapotrzebowanie na usługi seksualne. I tutaj też organizatorzy dostrzegają niebezpieczeństwo dla mieszkanek miast gospodarzy Euro 2012. Kobieta nawet, jeśli dobrowolnie zgadza się na odbycie stosunku niejednokrotnie traktowana jest przedmiotowo. Mężczyźni wymuszają stosunki bez użycia prezerwatywy, co w najgorszym przypadku może skończyć się zarażeniem wirusem HIV. Oprócz przemocy seksualnej mieszkanki miast, w których będą odbywały się mecze będą narażone na napaście i brutalne pobicia.

Jak podkreślają organizatorzy akcji na rzecz bezpieczeństwa kobiet, ma ona uczyć kobiety jak uniknąć niebezpiecznych dla nich sytuacji. Jednak porady umieszczane na stronie nie mają przenosić odpowiedzialności na kobiety. Nie raz się słyszy wśród osób wypowiadających się, że „ona sama sobie była winna”, „mogła tam nie wchodzić”, lub jeszcze bardziej dobitniejsze „mogła tak nie wystawiać biustu, to by nic jej się nie stało”. Na nieszczęście pokrzywdzonych takie poglądy jeszcze pokutują w społeczeństwie. Jednak sytuacja pomału zmienia się na lepsze.

Może nasunąć się pytanie, czy rzeczywiście taka akcja ma sens. Potwierdzeniem potrzeby takiej akcji mogą być słowa młodej studentki z Poznania, która pracuje niedaleko stadionu. Spytana, czy czuje się bezpiecznie i czy uważa, że w czasie Euro będzie mogła czuć się bezpiecznie odpowiada – Nie wiem, jak to będzie w czasie Euro, jednak teraz, kiedy jest mecz ligowy, boję się wracać sama z pracy. Bardzo uważam, kiedy wychodzę z pracy i idę na przystanek. Już niejeden raz zostałam zaczepiona przez mężczyzn, którzy szli na mecz, lub wracali z niego. Najgorzej jest wtedy, gdy idzie grupka podchmielonych osób, bo tak naprawdę nie wiadomo, co taki człowiek zrobi pod wpływem alkoholu i tak silnych emocji.

Uważam też, że taka akcja, jak „Bezpieczeństwo Kobiet 2012” jest bardzo potrzebna, gdyż wiele kobiet nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy z tego, że mogą być w niebezpieczeństwie.
Głównymi organizatorami „Bezpieczeństwa kobiet 2012” są instytucje pozarządowe, które mają siedziby w Gdańsku – Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”, które mają szereg partnerów.
Na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info zostały umieszczone podstawowe informacje jak uniknąć niebezpieczeństwa. Odpowiedzi, najczęściej zadawane pytania oraz kontakt dla osób chętnych do włączenia się do akcji, jak również dla tych, które chcą wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Fundacje. Zamieszczone tam też zostały publikacje na temat przemocy wobec kobiet w języku polskim i angielskim.

Iwona Czyżykowska, 28l.,

 


 

2-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

powrót na górę