Menu

logo tjk main 

ZOBACZ POZOSTAŁE PRZEPISY >

Koktajlowa podróż, czyli drinki z whisky

KoktajlowaWhisky to alkohol, który kojarzony jest przede wszystkim z krajami anglosaskimi, ponieważ produkowany jest głównie w Irlandii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trunek powstający w procesie destylacji zbożowego zacieru długo dojrzewa w drewnianych beczkach, czemu zawdzięcza swój wyjątkowy aromat i korzenny smak. Picie czystej whisky jest prawdziwą przyjemnością dla wyrafinowanych koneserów, ale łączenie jej z innymi składnikami może być równie intrygujące.

Wiele drinków z whisky zawdzięcza swoją nazwę regionom, w których są najbardziej popularne. Wybierzmy się więc w podróż po świecie drinków, podczas której przedstawimy najciekawsze koktajle.

Przepis na drink z whisky po amerykańsku
W Stanach Zjednoczonych whisky jest stanowczo jednym z najbardziej popularnych alkoholi. Łączy się ją przede wszystkim ze słodkim lub wytrawnym wermutem oraz z sokami owocowymi.

Oto kilka propozycji na koktajle prosto z USA:
Perfect Manhattan
Składniki: 50 ml whisky, 25 ml słodkiego wermutu, 25 ml wytrawnego wermutu, wisienka koktajlowa

Przygotowanie: Do wypełnionej do połowy lodem szklanicy barmańskiej wlej alkohol, dokładnie wymieszaj i przelej do schłodzonego kieliszka koktajlowego, aromatyzowanego skórką cytryny. Do gotowego drinka wrzuć wisienkę koktajlową.

Kentucky Kernel
Składniki: 20 ml whisky, 10 ml brandy, 5 ml grenadyny, 25 ml soku grejpfrutowego, plasterek grejpfruta

Przygotowanie: Do shakera wlej whisky, brandy, grenadynę i sok, dokładnie wymieszaj i przelej do szklanki typu old fashioned. Udekoruj plastrem grejpfruta.

Trochę na północ - jak whisky piją Kanadyjczycy?
Sztandarowym drinkiem kraju klonowego liścia jest oczywiście Canada Cocktail. Charakterystyczny jest on nie tylko ze względu na zawartość whisky, ale przede wszystkim przez jego intensywny, czerwony kolor, który nawiązuje bezpośrednio do kanadyjskiej flagi. Jego przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu, a wart jest wypróbowania przez jego ciekawą kompozycję składników.

Canada Coctail
Składniki: 30 ml whisky, 10 ml angostura, 5 ml Cointreau, szczypta cukru, skórka pomarańczy

Przygotowanie: Płynne składniki wlej do wypełnionego lodem shakera, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj. Przelej całość do kieliszka koktajlowego i wrzuć skórkę pomarańczy, uformowaną w kształt sprężyny.

Powrót do Europy - Szkocja i Irlandia
Szkocja i Irlandia to dwa kraje, które uważane są za królestwo whisky - stąd zresztą wyruszyła ona na podbój świata. Nic dziwnego, że spożywana jest tu na wiele sposobów.

Dwa naszym zdaniem najciekawsze przedstawiamy poniżej:
Loch Ness
Składniki: 35 ml whisky, 25 ml słodkiego wermutu, 25 ml Pernod

Przygotowanie: Do napełnionego lodem shakera wlej składniki, mieszaj przez 5-10 sekund i przelej do szklanki typu old fashioned. Drinka zazwyczaj się nie dekoruje.

Irish Chocolate
Składniki: 30 ml whisky, 100 ml mleka, 50 ml tłustej śmietanki, łyżeczka kakao, tarta czekolada, bita śmietana

Przygotowanie: Podgrzej mleko, czekoladę i kakao, dodaj whisky i dalej podgrzewaj (odparuje spora część alkoholu). Całość przelej do wysokiej szklanki i udekoruj bitą śmietaną.

Być może kolejnego dnia wyruszymy tam, gdzie whisky również cieszy się niemałą atencją - a więc do Indii i Japonii - warto jednak odłożyć to na jakiś czas. Nawet najlepsze drinki z whisky zawierają przecież alkohol, ograniczmy zatem ich ilość - zamiast tego rozkoszując się ich niezrównanym smakiem i aromatem.
powrót na górę