Menu
logo tjk main

Bezpieczne wakacje, czyli przezorność się opłaca

Bezpieczne wakacje, czyli przezorność się opłaca
Sezon zimowych wyjazdów w pełni! Podczas gdy wiele z was zapewne wyjedzie w góry, część będzie wolała spędzić wczasy nad morzem, w zagranicznym kurorcie. Jednak bez względu na miejsce wypoczynku, musimy zadbać o to, by nasz urlop był bezpieczny i udany.

Jak najlepiej przygotować się na wyjazd?

W każdym kraju panują inne warunki, ale jest kilka kroków, które wszyscy powinniśmy wykonać by móc spokojnie spędzać wolny czas. O czym warto pamiętać podczas przygotowań do ferii?

Szczepienia i inne środki zapobiegawcze
Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie. Jeżeli naszym celem jest urlop w egzotycznym kraju, przygotowania powinniśmy zacząć od odwiedzin u lekarza medycyny podróży. Podczas konsultacji dowiemy się jakie środki zapobiegawcze należy podjąć by móc cieszyć się zdrowiem podczas urlopu w wybranym przez nas kraju. Przed wizytą w niektórych krajach wystarczy tylko zaopatrzyć się w specjalne tabletki, które zaleci nam lekarz - w zależności od miejsca, do którego się udajemy, leki będą inne. Czasem trzeba również poddać się szczepieniom. Nie wolno o tym zapomnieć nie tylko ze względu na nasze zdrowie - niektóre kraje nie pozwalają na wjazd bez tzw. żółtej książeczki, czyli właśnie karty wymaganych szczepień.

Jak wybrać biuro podróży
Wybór biura podróży nie należy do najłatwiejszych zadań - spośród wielu firm oferujących swoje usługi, trzeba znaleźć taką, która rzeczywiście potrafi zadbać o swoich klientów. Tutaj z pomocą przychodzi portal Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdzie znajduje się Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Jeżeli biuro, nad którego ofertą się zastanawiamy jest na niej umieszczone, to dowód na to, że jego działalność jest legalna. W ewidencji znajdują się też podstawowe informacje dotyczące organizatorów. Istotną kwestią jest sprawdzenie wysokości gwarancji ubezpieczeniowej. Gdyby doszło do upadku biura, wysoka gwarancja zwiększa nasze szanse na uzyskanie odszkodowania lub odzyskanie zaliczki.

Bezpieczna gotówka
Podczas wczasów coraz częściej decydujemy się na płatności gotówkowe. Dokonując transakcji powinniśmy zawsze zwracać uwagę na to jakie banknoty są nam oddawane - osoby, które przywykły do płacenia na co dzień kartą, mogą o tym nie pamiętać, ale warto upewnić się, że nie doszło do fałszerstwa. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć jak wyglądają zabezpieczenia stosowane w banknotach. Niedawno wprowadzono do obiegu banknoty dwustuzłotowe z nowymi zabezpieczeniami. Powinniśmy się z nimi zapoznać i podczas płacenia gotówką, sprawdzać czy na pewno dostajemy legalne banknoty. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

Przed wyjazdem na wymarzone wakacje musimy też zadbać o bezpieczeństwo naszego portfela. Dobrym sposobem na ochronę pieniędzy przed kradzieżą jest przechowywanie ich w kilku miejscach. Dzięki temu, nawet gdyby doszło do utraty części naszej gotówki, nie wpłynie to znacząco na przebieg naszego urlopu.

Co prawda nikt nie może nam zagwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa, ale szczęściu należy pomagać by móc później w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

Nie masz uprawnień do komentowania