Menu

logo tjk main 

Jak zwiedzać Stambuł jako biała, europejska kobieta?

Jak zwiedzać Stambuł jako biała, europejska kobieta? Daria Nawrocka
Mówi się, że Stambuł jest miastem w którym człowiek zakochuje się od pierwszej chwili pobytu. Wystarczy jedno, krótkie spojrzenie na cieśninę Bosfor i jest się oczarowanym - pięknem oraz wielkością tego euroazjatyckiego miasta.

Zachwyca również jego bogata historia - od Cesarstwa Bizantyjskiego przez Konstantynopol, aż po dziś dzień. Stambuł jest jednym z największych i najludniejszych miast Europy, ale czy można się w tym ogromie czuć bezpiecznie jako turystka o europejskim pochodzeniu?

Podróżowanie po Stambule do najłatwiejszych nie należy, głównie przez wzgląd na liczbę mieszkańców, jak i również rozmiar miasta. Jadąc taksówką, metrobusem (jeden z najszerzej rozpowszechnionych środków transportu) czy płynąc promem można odnieść wrażenie, że miasto się zwyczajnie nie kończy. Stambuł położony jest bowiem na siedmiu wzgórzach i każde z nich stanowi jedno z jego centrów (w teorii, bo dla Stambulczyków centrum nie istnieje). Mając to na uwadze powinno się być wyczulonym na możliwość drobnych kradzieży lub wyrwania torebki, gdyż poruszanie się w tłumie czy jazda w zatłoczonym autobusie zdecydowanie wszystko ułatwia.

Na co jednak, oprócz tłumów i dużych odległości do pokonania, należy się przygotować jadąc do Stambułu jako europejska kobieta?

Przede wszystkim - należy być uważnym. Ciągle nawołujący i zaczepiający klientów sprzedawcy oraz właściciele lokalów. Jeśli jednak jesteś kobietą o tak zwanej słowiańskiej urodzie, bądź gotowa na przyciąganie uwagi większości męskich i części damskich oczu.

Mimo, że może to budzić Twój wewnętrzny sprzeciw, lepiej ubierać się skromniej niż w naszym rodzimym kraju. Nie chodzi o to, że nie spotyka się tu kobiet w krótkich spódniczkach i z głębokimi dekoltami. Owszem, są one obecne, szczególnie w bardzo turystycznych dzielnicach jak Sultanahmed, Taksim, Bebek czy Ortaköy. Bezpieczniej jest jednak być mniej widoczną. Dodatkowo nieodpowiedni ubiór z pewnością przysporzy problemów przy próbie wejścia do meczetu oraz innych miejsc kultu gdzie zakryte ramiona i głowa oraz ubrane spodnie lub długie spódnice są obowiązkiem. Szczególną uwagę na swój strój należy zwrócić w trakcie ramadanu, podczas którego nawet niereligijni Turcy przechodzą metamorfozę i starają się szanować tradycję skromności. Już po kilku godzinach pobytu z pewnością docenisz poczucie bezpieczeństwa jakie daje bycie niewidoczną.

Ze względu na różnice kulturowe i podzielane przez pewną część tureckich mężczyzn przekonanie o większej dostępności seksualnej kobiet pochodzenia europejskiego, należy, o ile to możliwe, unikać wynajmowania pokoi w mieszkaniach z nieznanymi osobami oraz podróżowania samemu lub też z dopiero poznanymi osobami. Jeśli nie możemy wyeliminować takiej sytuacji, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza w kontekście otrzymywanego jedzenia czy picia, którego przygotowania nie widzieliśmy. Samotne spacerowanie po zmroku albo zapuszczanie się w boczne uliczki to coś co zdecydowanie powinnaś sobie odpuścić. Znalezienie się w takiej sytuacji może być naprawdę niebezpieczne. Również poruszanie się samotnie taksówką do najlepszych pomysłów nie należy. Bardzo często zdarza się, że taksówkarze nie znają drogi, zwłaszcza jeśli nie jedziemy do bardzo turystycznego miejsca. Dodatkowo przy nieznajomości średnich cen za przejazd ani nie posługując się daną walutą możemy z łatwością zostać oszukane.

Dodatkowe informacje/ środki ostrożności:
-  Oczekiwanie, że policjant, urzędnik czy obsługa centrum handlowego posługuje się językiem angielskim może przynieść rozczarowanie.
- Z drugiej jednak strony, mimo bariery językowej, spytany o drogę Turek zawsze będzie się starał nam pomóc, a nawet samodzielnie doprowadzi do celu. W tej kwestii ich uprzejmość nie zna granic.
-  Nagminne nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest w Turcji swego rodzaju normą do której należy przywyknąć. Dotyczy to zarówno kierowców jak i pieszych.
-  Kwestia pieniędzy. Jeśli nie masz przy sobie tureckich lir to warto wcześniej przeliczyć sobie według przybliżonego kursu daną cenę, sprzedawca może chcieć skorzystać na Twojej niewiedzy. Należy też pilnować, ile pieniędzy zostaje Wam wydane.
-  Jeśli jednak chodzi o płatności np. za bilety, to podanie pieniędzy z końca autobusu do kierowcy wiążące się z ich przejściem przez kilka par rąk jest procederem stosowanym i jak najbardziej bezpiecznym. Naprawdę nie ma potrzeby przepychać się w tym celu przez pół autobusu.
-  Turcy są niezwykle patriotyczni. Wyśmiewanie się z flagi czy obraza Mustafy Kemala Atatürka, którego podobizna widnieje na dużej części pamiątek, flagach, a nawet samochodach to łatwy sposób by wpaść w niemałe kłopoty.    
- Odsłanianie tatuaży, szczególnie zapisanych pismem Arabskim również nie jest najlepszym pomysłem. W niektórych bardziej konserwatywnych dzielnicach takich jak Çarşamba, Bahçelievler czy Eyüp takie zachowanie może być odebrane jako obrażanie świętych ksiąg i Proroka.
-  Mimo, że na terenie Stambułu nie ma zakazu spożywania napojów alkoholowych to istnieją miejsca gdzie ich konsumpcja może być negatywnie odebrana, zwłaszcza w przypadku kobiet.
- Gelen evi to dom publiczny. Prostytucja jest w Turcji legalna. Dodatkowo jest jednym z popularnych krajów docelowych handlu kobietami.

Daria Nawrocka


FOTO: Daria Nawrocka


powrót na górę