Menu

logo tjk main 

Z Poznańskiego Salonu Maturzystów

Z Poznańskiego Salonu Maturzystów

W dniach 10 i 11 września 2012 roku w Centrum Wykładowo Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbył się Salon Maturzystów Perspektyw 2012, na który przybyli uczniowie z wielkopolskich szkół.

Targi trwały od godziny 8.00 do 15.00. Najwięcej uczniów przybyło w godzinach rannych, ponieważ to upalne popołudnie na pewno nie sprzyjało do rozważań na temat przyszłości, więc niektórzy uczniowie woleli skorzystać z ostatnich gorących dni w tym roku.

Swoją obecnością Salon zaszczyciła Pani Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Pan Jan Żurek - prorektor politechniki poznańskiej oraz Pani Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. Podkreślali oni, jak ważnym i bezpowrotnym czasem są studia i jaka ciężka decyzja spoczywa na barkach przyszłorocznych maturzystów, którzy muszą wybrać kierunek, w którym chcą się rozwijać.

Ja, tegoroczna maturzystka miałam okazję reprezentować moją nową uczelnie na jednym ze stoisk. Mając na sobie koszulkę z reklamą, wraz z nowo zapoznaną koleżanką ze szkoły pełniłyśmy 2,5 godzinny dyżur. Każdy z zainteresowanych mógł zadać konkretne pytania dotyczące studiowania w danej szkole, a nawet załapać się na darmowe gadżety. Zauważyłam, że niektóre osoby mają już wybrany konkretny kierunek studiów, inne z kolei nie wiedzą czy będzie to kierunek ścisły czy humanistyczny.

 

Łącznie było około 36 stoisk. Oprócz Akademii i Uniwersytetów swoje stoiska miały też Uczelnie zawodowe oraz szkoły policealne. Zauważyłam, że dużą popularnością cieszyły się wykłady na temat matury 2013 z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych. Można było też skorzystać z porad ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Każdy ze zgromadzonych, po wcześniejszym wypełnieniu ankiety przy stoisku Perspektyw, które było oblegane, mógł otrzymać darmowy Informator dla Maturzystów 2013.

Jak już wspomniałam wcześniej, owe Targi trwają przez 2 dni, więc jeśli ktoś nie był w ten poniedziałkowy dzień, mógł udać się tam ze swoją klasą czy szkołą we wtorek.


Oczywiście Poznań to nie jedyne miasto gdzie organizowany jest Salon Maturzystów. Wcześniej przyszli studenci mogli wybrać się do:
Gliwic, Torunia - 6. IX
Katowic - 7.IX

a także:
Białegostoku - 11. IX
Rzeszowa - 11-12. IX
Zielonej Góry - 12. IX
Olsztyna - 13.IX
Warszawy - 13-14.IX
Krakowa, Szczecina - 17-18.IX
Kielc - 20.IX
Bydgoszczy - 24.IX
Łodzi - 24-25.IX
Lublina, Wrocławia - 25- 26. IX
Gdańska - 27- 28.IX
Opola - 28.IX

Same widzicie, że każda z Was znalazła najbliższą miejscowość, w której mogła uzyskać informacje i odpowiedzi na nurtujące pytania.


Wiadomo, że wybór kierunku i szkoły wyższej jest bardzo trudny, dlatego Salon Maturzystów jest dużym ułatwieniem. Można zapoznać się z ofertą edukacyjną różnych uczelni z całej Polski oraz z najbliższego regionu.


Dla mnie było to ciekawe przeżycie, a zarazem chwila refleksji, ponieważ w poprzednim roku byłam po drugiej stronie tzn. to ja byłam osobą, która zadawała pytania i rozmyślała nad kierunkiem studiów.


Te Targi dały mi możliwość wyboru oraz poznania danych szkół i ich ofert. Cieszę się, że w tym roku to ja mogłam komuś pomóc, może nawet zachęcić do studiowania danego kierunku.

 

Natalia Kurpisz, 19l.

kurpisz

 


 

5-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

powrót na górę