Menu

logo tjk main 

Wiosna Młodych 2012 - Poznań

23 marca to nie tylko jeden z pierwszych dni wiosny. Podczas gdy wszyscy z uśmiechem na twarzy witamy tę długo wyczekiwaną porę roku, wychodzimy na pierwsze spacery i leniwie spędzamy dzień, Centrum Kultury Zamek rozpoczyna festiwal plakat wiosna mlodychteatralny o nazwie „Wiosna Młodych”.


Jest to bardzo znane wydarzenie nie tylko w Poznaniu. W tych dniach w naszym mieście mamy zaszczyt gościć młodych artystów z całej Polski, a nawet przepełnionych pasją ludzi z poza granic naszego państwa.


Tegoroczny festiwal to już XIII edycja. W tych dniach Zamek tętni życiem. W wielu pomieszczeniach, holach jak i na korytarzach można było dostrzec sztukę pod różnorodnymi postaciami. Impreza rozpoczęła się 23 marca o godzinie 17.00, przez poznańskie śródmieścia oraz Plac Wolności ruszyła akcja happeningowa pod hasłem KSIĘŻYC. Młodzi artyści byli niczym „żywa” reklama, zwracając uwagę swoimi osobami zachęcali do przybycia na festiwal. Po udanej akcji happeningowej praktycznie co godzinę odbywały się liczne spektakle.


Co ciekawego można było zobaczyć tego roku ?
Liczne grupy teatralne jak zarówno soliści, zespoły muzyczne pokazywały swoją własną interpretację sztuk doskonale znanych nam wszystkim artystów takich jak Gombrowicz, Mrożek, Osiecka, Genet, Wampiłow, Wilder, Pollesch, Bergman. W piątek przedstawienia rozpoczął Skansen Teatralny Siedemdziesiąt, który zaprezentował nam spektakl pt. SIEDEMDZIESIĄT na podstawie tekstu STARA KOBIETA WYSIADUJE Tadeusza Różewicza. Każdy kolejny dzień przyniósł nam wiele emocji. Z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co go zaciekawi, da do myślenia, a i „coś” takiego przy czym będzie chwila na refleksję. Przez te kilka dni przewinęło się wielu zdolnych młodych artystów, wiele osób, które być może w najbliższej przyszłości będziemy oglądać na dużych scenach. 27 marca we wtorkowy wieczór Wiosnę Młodych zakończył spektakl pt. „Kochankowie z ulicy Kamiennej” gdzie usłyszeć można było piosenki znakomitej artystki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu gospodarzy, mianowicie Studia Teatralnego PRÓBY. Zaraz po zakończeniu spektaklu, gdy brawa już ustały, artyści pożegnali się z nami nie tylko w języku polskim ale także niemieckim, francuskim, rosyjskim, co pokazało jak scena może połączyć ze sobą zupełnie odmienne narodowości.


Osoby , które brały udział w festiwalu w tym roku po raz pierwszy, na pewno przekonały się, że warto tu przyjść na kolejną edycję. Cudowne uczucie gdy można oglądać ludzi z pasją, którzy zarażają nas swoją energią, pokazują poprzez sztukę samych siebie, to jak oni patrzą na świat, jak postrzegają wszystko co ich otacza.
Wiele osób lubiących, chcących uczestniczyć w życiu kulturalnym swojego miasta i nie tylko jest bardzo często „ograniczona finansowo”.
Moi drodzy! Mogę z wielką przyjemnością oznajmić iż Wiosna Młodych daje nam znakomite widowisko bez potrzeby płacenia za to. Nie ukrywając, jest to ogromny plus tego festiwalu. Skoro nic mnie to nie kosztuje, dlaczego by tego nie zobaczyć? Gorąco polecam festiwal Wiosna Młodych. Jeżeli nie udało Ci się odwiedzić Zamku w tym roku, koniecznie idź na kolejną edycję. Może i w Tobie drzemie aktor, piosenkarz, artysta ?

 
Martyna Wysota, 20l.
studentka

powrót na górę