Menu
logo tjk main

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz ostatnia szansa na zabawę przed adwentem. Kiedyś święto to zarezerwowane było wyłącznie dla dziewczyn, natomiast męska część obchodziła katarzynki.

Wigilia Świętego Andrzeja jest szczególnym wieczorem, w którym możemy wywróżyć sobie przyszłość. Niegdyś wróżby te dotyczyły tylko sfery miłosnej i były przeznaczone dla pań, które nie wyszły jeszcze za mąż. Z biegiem lat jednak się to zmieniło.

Współcześnie wróżą sobie wszyscy i w każdym wieku. To doskonała okazja aby spotkać się w gronie znajomych i rodziny. Wiele klubów czy knajp przygotowuje na tę noc różne atrakcje i specjalne zabawy andrzejkowe, które mają przyciągnąć klientów.

Istnieje wiele wróżb andrzejkowych a każdy z nas przynajmniej zna jedną.

Oto kilka z nich:
Najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku przez klucz na zimną wodę i odczytanie danego symbolu w cieniu światła..

Jeśli dziewczyna przez cały dzień nie będzie nic jadła i będzie modliła się do Św. Andrzeja to we śnie może ujrzeć swojego przyszłego męża..

Jeśli dziewczyna w dniu Św. Andrzeja utnie gałązkę wiśni lub czereśni i zakwitnie ona w Boże Narodzenie, to panna szybko wyjdzie za mąż.

Przekłuwanie kartki z imionami mężczyzn lub kobiet (w przypadku płci męskiej). Imię, w które trafi się szpilką będzie imieniem przyszłego męża (lub żony).

Jeśli macie psa to możecie rzucić mu kulki z ciasta, które będą oznaczać poszczególnych chłopaków. Czekajcie, którą pies zje, jako pierwszą.

Ustawianie od progu butów „gęsiego”. Ten, której dotrze pierwszy do progu najszybciej wyjdzie za mąż.

Losowanie listka, różańca, obrączki. Mają one swoje znaczenie. Jeśli dziewczyna wylosuje listek czeka ją staropanieństwo, w przypadku różańca – stan zakonny, obrączka symbolizuje szybki ślub.

Jeśli w waszej okolicy mieszkają psy to możecie wyjść na dwór w nocy i przysłuchiwać się gdzie one szczekają. Z tej strony, z której usłyszycie szczekanie możecie oczekiwać przyszłego męża.

Dla bardziej odważnych dziewczyn: Zapytany o imię o północy mężczyzna będzie nosił to samo imię, co wasz przyszły mąż.

Jest wiele różnych sposobów na poznanie swego losu.
Życzę Wam miłego andrzejkowego wieczoru oraz owocnych wróżb :)
A jakie Wy znacie wróżby?

Natalia Kurpisz, 19l.

kurpisz

Nie masz uprawnień do komentowania