Menu

logo tjk main 

Kobiety EURO 2012 czyli jak kobiety budowały stadion PGE Arena w Gdańsku

EURO 2012 w pełni. I choć nasza drużyna odpadła z rozgrywek wciąż powiewają biało- czerwone flagi a my kibicujemy najlepszym. Z zdjecie1przyjemnością możemy oglądać dobry futbol na nowo wybudowanych stadionach. W większości rankingów na najpiękniejszy, wygrywa PGE Arena w Gdańsku.

Gdy patrzę na mieniący się w słońcu bursztyn jestem dumna, ze miałam okazję być częścią tego projektu – mówi i uśmiecha się Ewelina Jaskulska – pani architekt, która pełniła funkcję kierownika projektu z ramienia generalnego projektanta, czyli firmy RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska Sp. z o.o.

Najpierw widziałyśmy jak stadion powstaje na papierze, potem jak robotnicy wylewają fundamenty, jak na plac budowy dotarł pierwszy dźwigar i wreszcie jak całość okładana jest płytami poliwęglanowymi. A dziś jak na murawę najpiękniejszego stadionu wbiegają piłkarze a z trybun zagrzewają ich do boju tysiące kibicówdodaje Anna Miller – prawa ręka pani architekt prowadzącej.

Dwie młode dziewczyny rozpoczynające swą drogę zawodową zostały rzucone na głęboką wodę by prowadzić tak duży, prestiżowy temat. Miałyśmy szczęście, bo teraz „nasz” stadion podziwia cała Europa - są zgodne.

 

zdjecie2Ewelina Jaskulska wykształcenie architektoniczne zdobyła na Politechnice Krakowskiej. Swoje pierwsze kroki zawodowe stawiała w biurze w Chicago pracując przy projektach domów oraz renowacji kościoła. Jednak prawdziwym wyzwaniem była praca w zespole projektowym biurowca Rondo 1 w Warszawie. To tutaj miała okazję zweryfikować swoją wiedzę ze studiów z realiami zawodu architekta. Potem zdobyte umiejętności wykorzystała pełniąc odpowiedzialną funkcję przy budowie stadionu gdańskiego. Podczas wyjazdu na Kubę tak bardzo zafascynowała ją tamtejsza kultura, że podjęła współpracę z Wydziałem Architektury w Hawanie mającą na celu pomoc w renowacji zniszczonych budynków części Starej Hawany i rozpoczęła pracę nad doktoratem o tej właśnie tematyce. Jej pasją jest również tworzenie instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej.

 

Anna Miller urodziła się w Żyrardowie. Zdobywanie wiedzy architektonicznej rozpoczęła w warszawskim renomowanym Technikum Budowlanym im. Stanisława Noakowskiego. Tytuł inżyniera architekta uzyskała w Polsce. Chcąc się dalej kształcić wyjechała do Niemiec by na tamtejszej uczelni Fachhochschule w Bochum uzyskać dyplom Master of Arts na kierunku Architektur Media Management. Ten innowacyjny profil kształcenia nie jest oferowany jeszcze w Polsce a edukuje architektów dodatkowo w zakresie strategii marketingowych, technik prezentacji, koncepcji komunikacji i public relations. Po powrocie do kraju rozpoczęła pracę w Warszawie przy projektach budynków wielorodzinnych, użyteczności publicznej i centrów handlowych. Obok architektury jej drugą pasją jest fotografia.

Obie panie architekt poznały się pracując przy projekcie stadionu gdańskiego i stały się filarem zespołu projektowego, który ciężko pracował, byśmy dziś mogli cieszyć się EURO. Początkowo dla Eweliny kierowanie zespołem, którego zdecydowaną większość stanowili mężczyźni wydawało się dużym wyzwaniem, lecz szybko okazało się, że współpraca układa się doskonale. Dziewczyny wnosiły świeżość i radość, uśmiechem rozładowywały trudne sytuacje, gdy cały zespół spędzał już kilkanaście godzin na pracy nad projektem a zmęczenie dawało się porządnie we znaki.

Pierwszym wspólnym namacalnym sukcesem było przekazanie w grudniu 2008r. inwestorowi dziesięciu kopii projektu technicznego, niezbędnego do przeprowadzenia przetargu na wybór wykonawcy stadionu. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że całość przekazanej dokumentacji mieściła się w ok. trzystu segregatorach. Po oddaniu była chwila na złapanie krótkiego oddechu, ponieważ już w 2009r. prace na budowie ruszyły pełna parą. Trasę Warszawa-Gdańsk dziewczyny przemierzały kilka razy w miesiącu. Jeździły na budowę, na burzliwe spotkania rozwiązywać problemy, ale jednocześnie cieszyły się widokiem zalewanego zbrojenia i montowanych trybun. Były chwile trudne, ciężkie, rzec by się chciało, że wręcz dramatyczne jak ta, gdy po ustawieniu wszystkich elementów konstrukcji (dźwigarów) okazało się, że system odprowadzenia wody z dachu wymaga przeprojektowania i znacznej przebudowy. Na szczęście wtedy młode architektki mogły polegać na większym doświadczeniu starszych kolegów branżowców i konstruktorów. Potem było już tylko lepiej. Wszyscy odetchnęli i z radością otworzyli butelkę szampana, gdy w lipcu 2011r. stadion otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Zwieńczeniem wspólnej pracy był wyjazd zespołu projektowego we wrześniu na mecz towarzyski Polska-Niemcy. Pobyt w Gdańsku zdjecie3okraszony był ogromną dawką adrenaliny. Nie obyło się bez wspomnień, śmiechu, żartów i zwiedzania Gdańska - bo wreszcie był na to czas. Ogromny entuzjazm wzbudził widok gotowego już „biznesu”*, kiosków z amerbloku**, widok fasady z poliwęglanu jak i Wojciecha Szczęsnego w bramce. Tak oto po trzech latach wspólnej pracy dziewczyny zostały zagorzałymi fankami futbolu.

Ich wzajemne porozumienie oraz dobra współpraca stały się zalążkiem do dalszego rozwoju zawodowego i zaowocowały koncepcją stadionu Sandecji w Nowym Sączu. Razem przygotowały projekt, który zdobył uznanie władz miasta i jest duża szansa na jego realizację. I choć obiekt ten jest znacznie mniejszy, bo liczy ok. 12 tys. miejsc siedzących, są dumne, ponieważ to od początku do końca ich wizja, inspirowana pięknem Sądecczyzny. Bryła stadionu nawiązuje do górzystej formy Beskidu Sądeckiego a obiekt łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

Wykorzystując zdobyte doświadczenia przy tak dużych inwestycjach Ewelina i Anna chcą teraz skupić się na tworzeniu własnej pracowni. Zanim zaś rozpocznie się realizacja kolejnej inwestycji stadionowej panie projektantki będą tworzyć indywidualne projekty dla najbardziej wymagających klientów.

* potoczna nazwa poziomu budynku stadionu, używana przez projektanów
** materiał budowlany

Tekst: Ewa Miller
Zdjęcia: archiwum prywatne

 


 

5-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

powrót na górę