Menu
logo tjk main

Zdrowa herbata, czyli zrób to sama!

Zdrowa herbata, czyli zrób to sama! Foto: blogspot.com
Problemy z trawieniem, cerą, rozdrażnienie. Od czasu do czasu każda z kobiet boryka się z takimi bądź podobnymi problemami. Czy konieczne jest łykanie pastylek? Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy skomponować herbatę, która będzie nie tylko lecznicza, ale również smaczna.

W urodziny, imieniny, jubileusze bądź inne święta z reguły przyjmujemy wiele życzeń. Większość z nich dotyczy naszego zdrowia. Dlaczego warto troszczyć się o swoją formę wiadomo, jednak w dobie tabletek często zapominamy, że nasze prababcie doskonale potrafiły dbać o swoje samopoczucie bez suplementów diety i witamin. Jak można poradzić sobie z codziennymi dolegliwościami? Wystarczy sięgnąć do podstawowej wiedzy albo jednego z wielu zielników, żeby dowiedzieć się co może nam pomóc.

Jedzenie to pokusa, której trudno się oprzeć. Zdarza się, że żałujemy nadmiernego obżarstwa i czujemy, że żołądek odmawia nam posłuszeństwa. Wtedy można sięgnąć po herbatę z mięty. Wspomaga ona trawienie i działa rozkurczająco, dlatego jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy przejedzenia oraz kolki jelitowej. Jej uprawa nie jest wymagająca, więc można śmiało posadzić ją w skrzynce w kuchni bądź na balkonie. Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami świeżej mięty, możemy w prosty sposób zrobić herbatę. Wystarczy zerwać kilka listków i opłukać. Następnie włożyć do szklanki, kubka lub innego ulubionego naczynia z którego pijemy napoje i zalać wrzątkiem. Zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut i gotowe. Prawda, że proste?

Zostając przy roślinach łatwo dostępnych i zielonych warto sięgnąć po pokrzywę. Wielu z nas nie kojarzy się ona zbyt dobrze ze względu na poparzenia jakich doznaje się, gdy roślina ta dotknie skóry. Jeśli ktoś raz wpadł w pokrzywy nie zapomni zbyt szybko, jak taka przygoda potrafi być bolesna. Jeśli jednak przyrządzimy z pokrzywy herbatę, okazuje się być skarbnicą witamin oraz pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Ma właściwości moczopędne dlatego zalecana jest osobom, które mają problemy z kamicą nerkową, a także kobietom w okresie poporodowym, gdyż pomaga powrócić do dawnej sylwetki. Zawiera dużo witamin oraz fosfor, magnez, krzem i wapń, dzięki czemu wpływa pozytywnie na kondycje włosów i paznokci. Jeśli znajdziemy pokrzywę warto zebrać jej liście (dla bezpieczeństwa w rękawiczkach). Można ją również zasuszyć na później. Przed zrobieniem herbaty liście rozdrabniamy a następnie zalewamy wrzątkiem w proporcjach jedna mała łyżka pokrzywy na szklankę wody. Świeże liście powinno się parzyć około 1 minuty, zaś suszone od 2-3 minut. Dla osiągnięcia lepszych efektów leczniczych polecane jest picie tak przyrządzonego napoju na czczo.

W podobny sposób przygotowuje się jeszcze herbaty z wielu innych ziół takich jak rumianek, nasturcja i szałwia. Każde z nich posiada właściwości, które pomogą nam utrzymać swój organizm w dobrej kondycji.

Nie każdy musi lubić smak ziołowych herbat. Nie oznacza to, że musi od razu z nich rezygnować. Do naparu warto użyć nie mniej zdrowych dodatków. Wśród nich można znaleźć cytrynę, miód czy imbir. Każde z nich doskonale komponuje się z gorącymi naparami. Eksperymenty smakowe mogą w tym przypadku przynieść zaskakujące rezultaty.

Earl grey, ulung czy pu-erh to rodzaje herbaty, które kupujemy w sklepie i chociaż nie można im odmówić wielu walorów, to jednak nie jesteśmy w stanie przyrządzić ich w domowych warunkach. Nie oznacza to, że trzeba sięgać na półki sklepowe żeby uraczyć się wspaniałym smakiem herbaty. Kubek własnoręcznie przyrządzonego napoju daje nam nie tylko satysfakcję, ale także przynosi ulgę w wielu dolegliwościach.

Agnieszka Dębowska

Nie masz uprawnień do komentowania