Menu
logo tjk main

Gdzie na wakacje? POLSKA PÓŁNOCNA cz.3

Gdzie na wakacje? POLSKA PÓŁNOCNA cz.3

Pomorze nie tylko słynie z pięknych polskich plaż u brzegu Morza Bałtyckiego, ale również posiada w zanadrzu kilka, kilkanaście, a może i jeszcze więcej cudownych zabytków o bardzo ciekawej historii. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne województwa zachodniopomorskiego najbardziej urzekły mnie te z Bornego Sulinowa i jego okolic. Co roku w okresie letnim zjeżdżają tutaj tysiące miłośników tematyki militarnej. Można wtedy z bliska obejrzeć pojazdy i sprzęt wojskowy z czasów II Wojny Światowej oraz skorzystać z przejażdżki nimi a nawet samolotem AN2. Możemy również obejrzeć militaria w miniaturze i zakupić pamiątki z naszego pobytu na specjalnie zorganizowanym jarmarku militarnym. Podczas trwania zlotu występują przeróżne zespoły ułanów, chórów i innych zespołów rockowych.

 

Interesującym miastem na terenie tego województwa jest Kołobrzeg, który zachęca do odwiedzenia bardzo ładną architekturą starówki. Warto także zobaczyć przepiękny Ratusz i otaczający go wokół plac. Będąc w centrum miasta koniecznie musimy zajść do Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie oprócz podziwiania pięknej architektury wnętrza, usłyszymy ciekawą jej historię, która ma przeszło 700 lat! Przechadzając się promenadą w Kołobrzegu dojdziemy do słynnej latarni morskiej - również i ona może poszczycić się bogatą przeszłością. Wszystko to i jeszcze więcej zobaczycie oraz usłyszycie wybierając się do tego nadmorskiego miasta.

 

Jeśli chcecie poczuć się choć przez chwilę gwiazdą, wybierzcie się do Międzyzdrojów. Tutaj na alei gwiazd będziecie mogli przyłożyć dłoń do metalowego odlewu polskich aktorów np.: Piotra Adamczyka, Jana Englerta, Beaty Tyszkiewicz, Hanki Bielickiej, Krystyny Jandy i innych, a przy odrobinie szczęścia spotkacie ich osobiście. Nie bez powodu miasto reklamuje się hasłem "miasto gwiazd". A po spacerku zapraszam do Muzeum Figur Woskowych na pamiątkowe zdjęcie nie tylko z gwiazdą kina czy estrady, ale również z najgrubszym człowiekiem na świecie oraz innymi postaciami z księgi rekordów Guinnesa.

 

Godnymi polecenia miejscowościami w województwie kujawsko – pomorskim są między innymi Bydgoszcz, Toruń i Biskupin. Jedną z najważniejszych atrakcji Bydgoszczy jest Wenecja Bydgoska, ale w szczególności miasto to słynie z Opery Nova, gdzie odbywają się przeróżne spektakle muzyczne. Oprócz tego na terenie opery znajduje się Centrum Kongresowe. Bydgoszcz rozwija się szczególnie pod względem szkoleń i turystyki biznesowej. Kolejnym ciekawym miastem, które znane jest nam z pierników i Kopernika to Toruń. Tutaj oprócz poznania intrygującej historii i legend podziwiać będziemy urokliwe, murowane kamieniczki, Ratusz, starówkę – dzięki którym zabytkowy Toruń został wpisany na listę UNESCO. Będąc tu pamiętajmy o odwiedzeniu planetarium. Jeśli zaś chcemy przenieść się w czasy naszych przodków, to idealne są unikatowe budowle wzniesione z drewna, więc wita nas Biskupin. W tej osadzie odkryto gród sprzed 2700 lat! Każdego roku można tutaj uczestniczyć w festynach archeologicznych.

 

Perełką w województwie pomorskim jest Trójmiasto – Gdańsk, Sopot i Gdynia. W Gdańsku będziemy mogli podziwiać najbogatsze miasto pod względem historycznej architektury. Już przy Drodze Królewskiej polecam obejrzeć z bliska takie zabytki jak: Brama Wyżynna, Wieża Więzienna i Katownia gdzie znajduje się słynne Muzeum Bursztynu. Tuż za Wieżą mieści się Złota Brama skąd mamy przepiękny widok na odrestaurowane kamieniczki przy wspomnianej Drodze Królewskiej. W sąsiedztwie jednej z kamieniczek, Domu Uphagena, znajduje się Ratusz Głównego Miasta. Zwiedzając starówkę pamiętajmy aby obejrzeć jeden z największych kościołów ceglanych na świecie – Bazylikę Mariacką. Będąc w Gdańsku nie możemy zapominać o tym, że jest to miasto w którym rozpoczęła się walka przeciwko polityce socjalizmu. Pamiątką po tych wydarzeniach jest Pomnik Poległych Stoczniowców.

Kolejne miejsce z tego rejonu Polski to uzdrowisko Sopot – miasto tętniące życiem. Poza rozrywką, która masowo przyciąga młodych turystów, trzeba wybrać się na drewniane Molo Sopockie - najdłuższe w Europie. W centrum kurortu mieści się popularny deptak Monciak czyli ulica Bohaterów Monte Casino. Ponadto roi się tutaj od pubów, klubów, kawiarni czy restauracji. Dla miłośników koni również znajdzie się coś ciekawego – Tor Wyścigów Konnych, a dla chcących zaszaleć w wodnym raju zapraszam do sopockiego Aqua Parku. Gdynia to stosunkowo młode miasto, które powstało zaledwie 85 lat temu. Najbardziej cieszącym się zainteresowaniem jest skwer Kościuszki, gdzie każdego dnia w sezonie letnim przychodzą setki turystów, a przyciągają ich tutaj zabytkowe okręty i statki takie jak np.: ORP Błyskawica, czy Dar Pomorza. Dla zakupoholiczek idealnym miejscem są ulice z markowymi i luksusowymi sklepami: Świętojańska i Starowiejska. Swoją oryginalnością przyciąga Akwarium Gdyńskie, które zdecydowanie warto odwiedzić i na własne oczy zobaczyć znane i te mniej znane gatunki morskich stworzeń i roślin.

 

Województwo warmińsko - mazurskie przyciąga każdego roku tysiące turystów a powodem, dla którego szczególnie się w to miejsce zjeżdżamy jest możliwość aktywnego spędzania czasu. To królestwo dla miłośników sportów wodnych, ale nie tylko. W Krainie Tysiąca Jezior Mazurskich znajdzie się również coś dla osób uprawiających narciarstwo biegowe, zjazdowe oraz bojery.

Będąc w okolicach miejscowości Gierłoż warto zajrzeć do Wilczego Szańca. Była to główna kwatera Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w latach 1941 - 1944. Mieści się tu około 200 budynków (baraki, schrony, lotniska, dworzec kolejowy itd.), Na terenie całego obiektu mieszkało niegdyś 2000 osób. To właśnie tutaj podejmowano wszystkie zbrodnicze decyzje. Innym ciekawym miejscem tego województwa, które od średniowiecza przyciąga pielgrzymów jest Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce a słynie głównie z wielu uzdrowień i cudów.

Pamiętajmy również, że nad morzem najważniejszymi walorami jest morska woda i specyficzny klimat. Nad jeziorami natomiast duży atut to sprzyjające środowisko naturalne. Większość plaż jest strzeżonych, a o nasze bezpieczeństwo dba wykwalifikowana kadra ratownicza WOPR. Plaże bywają piaszczyste i kamieniste, ale chodzenie boso po piasku wspomaga krążenie i jest wspaniałym peelingiem. Bardzo ważnymi elementami morskiego powietrza, które korzystnie oddziałują na organizm, jest sól morska i jod. A wiatr przywieje znad morskich wydm lecznicze olejki eteryczne. Te czynniki bardzo dobrze wpływają na drogi oddechowe, a także obniżą ciśnienie i uspokoją.

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

Komentarze  

-1 #1 nina 2012-11-23 10:18
jeżeli wyjazd nad polskie morze, to tylko Międzyzdroje. Jest to super miejsce dla osób, które naprawdę chcą odpocząć. Fajne molo, super promenada. W okresie wakacyjnym odbywają się tam liczne imrezy, festiwle itp. a jak ktoś szuka bazy noclegowej, to polecam portal - sprawdziłam na własnej skórze

Nie masz uprawnień do komentowania