Menu
logo tjk main

Gdzie na wakacje? POLSKA WSCHODNIA cz.1

Gdzie na wakacje? POLSKA WSCHODNIA cz.1

Pewnie wielu z Was tak jak ja mieszka w Polsce od urodzenia. Ale ilu z Was zna swój kraj wzdłuż i wszerz, od wschodu do zachodu, od północy na południe? Przygoda z turystyką powinna rozpocząć się przecież od poznania historii i kultury naszego kraju. Powoli możemy zaplanować gdzie moglibyśmy się wybrać w tym roku. A jeśli macie już inne plany, to jeszcze niejeden weekend wolnego przed Wami.

W kilku kolejnych artykułach zaprezentuje Wam idealne propozycje na długie jak i te krótkie weekendy, czy na wakacje!

Na początek kilka słów o Polsce wschodniej
Białystok, Warszawa, Lublin, Kielce, jedne z największych miast tej części kraju i równie bogate w przepiękną architekturę, ciekawe miejsca, pełne uroku i kultury.

Na samym wstępie należy przypomnieć, że Białystok to jedno z polskich miast, w którym podobno najlepiej się żyje. Z czego to wynika? Nie przekonasz się póki tam nie zawitasz! Białystok stawia przede wszystkim na tradycje, ale cały czas również prężnie się rozwija. Jednak wróćmy do turystycznych aspektów. Podstawowym miejscem, które musimy koniecznie odwiedzić będąc w tym urokliwym mieście jest Pałac Branickich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka, zbudowana w stylu późnobarokowym, która nazywana jest "Wersalem Podlasia". Przechadzając się korytarzami pałacu obowiązkowo musimy przejść do pięknego, pełnego zieleni ogrodu znajdującego się na tyłach budynku. Z tym architektonicznym dziełem wiążę się ciekawa historia, którą możemy zachłysnąć się zwiedzając pałac w określonych godzinach otwarcia dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych.

Będąc w województwie podlaskim nie możemy odpuścić sobie przejścia choć jednym z wielu szlaków Puszczy Białowieskiej - jednego z największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. To tutaj możemy spotkać "żubra za rogiem"! Oprócz tego jest to jedyny kompleks nizinnego lasu naturalnego w Europie. Oprócz bogato urozmaiconej flory jak i fauny możemy zwiedzić Park Pałacowy, muzea i skanseny, niektóre dość mocno związane z przenikającą przez różne społeczności, z różnych regionów, kulturą.

 

Kolejnym ważnym regionem na mapie Polski jest Mazowsze i związana z nim Warszawa. Stare Miasto, Warszawska Syrenka, Sanktuarium Opatrzności Bożej, Belweder, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie i wiele wiele innych miejsc, zabytków, które po prostu musisz zwiedzić! Wszystko to ma swoją historię i ciekawą legendę. A dodatkowo możesz się rozerwać w parku linowym, w aquaparku, przejechać się na gokartach, czy pójść do zoo.

Bardzo istotnym symbolem (postkomunizmu) w Warszawie jest przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki. Jest to najwyższy budynek w Polsce zaprojektowany przez Lwa Rudniewa, lecz pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Budynek posiada aż 42 piętra, natomiast z 30- tego piętra, z tarasu widokowego, możemy podziwiać piękną stolicę.

To tu możemy zwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, miejsce wielu kontrowersji, które wzbudza w nas Polakach dość często mieszane uczucia. Usytuowany jest przy znanej nam ulicy Wiejskiej tuż przy skarpie wiślanej. Najważniejszymi pomieszczeniami są: Sala Posiedzeń oraz Sala Kolumnowa. Co roku dokładnie 3 maja organizowane są tak zwane drzwi otwarte kiedy w określonych godzinach możemy wejść do Sejmu i poznać kilka ciekawostek z życia. A więc może na długi weekend wybierzesz się do Warszawy?

A gdzie najlepiej odpocząć i zregenerować siły po ciężkiej wycieczce?

 

Warto odwiedzić w województwie lubelskim znane uzdrowisko Nałęczów. Szpitale i sanatoria uzdrowiskowe specjalizują się tutaj przede wszystkim w leczeniu chorób serca i układu krążenia. A to wszystko za sprawą słynnych wód leczniczych. Po zabiegach jakie oferują nam tutaj ośrodki, można skorzystać z piękna natury otaczającej uzdrowisko i przejść się po malowniczych okolicach bogatych w lasy i wąwozy. W centrum uzdrowiska oprócz rozległego Parku Zdrojowego możemy zwiedzić przepiękny Pałac Małachowskich, Stare Łazienki, Domek Grecki i wiele innych muzeów poświęconym znanym pisarzom. Oprócz bogactwa w walory przyrodnicze województwo lubelskie słynie również, tak jak każdy inny zakątek Polski z ciekawych budowli architektonicznych. Między innymi bardzo znanym kompleksem budowli jest tak zwana Wysoka Górka lub też jak kto woli Góra Zamkowa, znajdująca się w Chełmie, która dzięki księciu Danielowi Romanowiczowi zdobyła swój urok i cieszy oko do dnia dzisiejszego. Ze szczytu góry możemy podziwiać piękno miasta.

Należy również pamiętać o Zamościu, który zdobył miano "miasta idealnego" dzięki zbudowanym wedle zasad włoskich renesansowych traktatów urbanistycznych i dzięki temu zdobył uznanie na świecie i znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury.

 

Na koniec województwo świętokrzyskie... Mówi się, że "wieje jak w kieleckim", ale Dąb Bartek nadal dzielnie stoi! Od około 700 lat. Jest to najstarszy dąb w Polsce, który stoi w niewielkiej gminie Zagańsk. Wysokość tego "drzewka" dochodzi do 30 m. Mimo swojego sędziwego wieku dąb nadal przyrasta i wydaje owoce. Legenda głosi, że u pnia drzewa odpoczywali między innym Bolesław Krzywousty, a także Jan III Sobieski. Ten dość niepozorny dąb stał się symbolem gminy i województwa.

Dzięki tym kilku wskazówkom możecie zaplanować sobie niejeden weekend na zwiedzanie uroku Polski wschodniej.

Choć to tylko kilka z bardzo wielu miejsc, które warto, a nawet trzeba po prostu zobaczyć!

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

Komentarze  

#1 eva 2012-06-15 05:59
Kraków to najbardziej polecam. drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców
główne atrakcje to Zamek Królewski na Wawelu
,Katedra Wawelska, Stare Miasto , Rynek Główny, Sukiennice, http://www.nabutach.pl/polska/krakow/155-krakow
poza tym to jedno z najlepszych miesjc w polsce by wybrać sie w kierunku gór

Nie masz uprawnień do komentowania