Menu
logo tjk main

Sarbinowo

Sarbinowo

Wypoczynek, relaks, rozrywka, cisza, odprężenie. To wszystko odnalazłam w małej i urokliwej miejscowości nadmorskiej. To miejsce stało się nie tylko moją ostoją spokoju, ale także tematem mojej pracy licencjackiej. Tutaj poznałam wspaniałych ludzi, do których z chęcią często powracam. A wspomnienia związane z tym miejscem nie pozwolą mi nigdy o nim zapomnieć!

Zapraszam Was na wakacje do SARBINOWA!

 

Sarbinowo jest jedną z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejscowości gminy Mielno leżąca u skraju Morza Bałtyckiego. Jest to niewielka wieś w województwie Zachodniopomorskim licząca ponad 600 stałych mieszkańców. Leży ona pomiędzy Gąskami a Chłopami i jest oddalona o około 8 km od miejscowości Mielno, a 21 km od miasta Koszalin. Leży tuż przy samej wydmie i promenadzie, która prowadzi wzdłuż centrum miejscowości. Możemy tutaj podziwiać wiele odrestaurowanych budynków przedwojennych, a także jeszcze więcej nowych zabudowań i obiektów noclegowych takich jak pensjonaty, ośrodki rehabilitacyjne, domki letniskowe, hotele czy nowoczesne wille itp.

Tuż przy wjeździe do centrum przy ulicy Nadmorskiej 17 znajduje się jedna z najstarszych i bardzo cennych budowli w Sarbinowie. Jest to odrestaurowany, neogotycki kościół parafialny z 1856 roku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Został on wzniesiony na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie świątyni, której pozostałości muru zostały wbudowane w kościół. Kościółek jest zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą, a w murach widnieją przepiękne witraże w ostrołukowych oknach. Podczas uroczystości kościelnych rozbrzmiewają organy wykonane przez znaną markę CF Völkner - Dünnow z XIX wieku. 15 sierpnia podczas odpustu kiedy jest tu organizowany festyn przybywa tysiące wiernych i turystów podziwiać przepiękne wnętrze kościoła. Są tutaj również organizowane liczne koncerty organowe, chórów czy śpiewaków operowych.

 

Jeszcze całkiem niedawno istniała tutaj przystań rybacka. Jednak w tej chwili rybołówstwem zajmuje się tylko dwóch rybaków na jednej łodzi. Dla wczasowiczów stanowi to swoisty folklor, którzy bardzo chętnie kupują świeżą rybkę prosto z morza.

Wśród atrakcji, z których możemy skorzystać w Sarbinowie jest Mini Zoo prowadzone na jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych. Znajduje się ono na terenie ośrodka "Eden" (Sarbinowo 1) przy drodze powiatowej zaraz za skrzyżowaniem Będzino - Sarbinowo w stronę Gąsek. Na specjalnie przygotowanym terenie, pełnym zieleni i zabezpieczonym ogrodzeniem, w zbudowanych z korowej obrzynki szałasach możemy zobaczyć najróżniejsze odmiany zwierząt hodowlanych takich jak: chomiki, myszki, pawie, kozy, gołębie, indyki, gęsi, kaczki, strusie, bażanty, świnki wietnamskie, dziki, kury ozdobne, króliki miniaturki. A dla miłośników jazdy konnej przy ulicy Południowej znajduje się niewielka stadnina koni. Tutaj pod okiem instruktorów można ćwiczyć swoje umiejętności.

Podczas sezonu letniego na plaży w Sarbinowie rozstawione są dwa stanowiska ratownicze. W określonych godzinach nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają wysoko wykwalifikowani ratownicy WOPR, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Kąpieliska w gminie Mielno należą do najlepiej zabezpieczonych i strzeżonych w całym kraju, dlatego zajmują wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich.

 

Jednym z wielu, a zarazem najważniejszym walorem miejscowości jest morska woda, środowisko naturalne i specyficzny klimat. Morska woda, bogata w sól jest bardzo czysta i nie skażona szkodliwymi substancjami. Sarbinowo jest oznaczone czterema gwiazdkami na pięć, które oznaczają poziom czystości wód w tym obszarze. Typowo letniskowa miejscowość nadmorska kusi przede wszystkim bezpieczną, czystą plażą i drobnoziarnistym piaskiem lśniącym w słońcu. Mimo to, jest to dość kamienista plaża jednak chodzenie po niej boso wspomaga krążenie i jest wspaniałym peelingiem. Bardzo ważnymi elementami morskiego powietrza, które korzystnie oddziałują na organizm, jest sól morska i jod (wskazany dla osób z problemami tarczycy). Jest to tak zwany aerozol, który powstaje w wyniku uderzenia fal o ląd, ale również w procesie parowania. Wydobywają się wówczas cząsteczki chlorków, jodu, ozonu i innych a wiatr przywieje znad wydm lecznicze olejki eteryczne. Te czynniki bardzo dobrze wpływają na drogi oddechowe, a także obniżą ciśnienie i uspokoją. Na terenie sołectwa jak i całej gminy znajdują się również złoża glinki zielonej oraz ciepłe źródła.

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

 

ZAPRASZAMY DO DOMU GOŚCINNEGO W SARBINOWIE!!!

Nowo wybudowany dom gościnny mieści się w cichej i spokojnej okolicy. Oferujemy pokoje dwu- i trzyosobowe. Pokoje są nowocześnie umeblowane z płaskimi telewizorami. W każdym pokoju dostępna jest łazienka z pełnym węzłem sanitarnym. Każdy pokój posiada własny balkon. Do dyspozycji gości są parawany i leżaki plażowe. Istnieje możliwość skorzystania z grilla na terenie działki. Parking dla zmotoryzowanych znajduje się na posesji, ale również i przed. Oferujemy też wypożyczenie rowerów.

Dom gościnny mieści się przy ulicy Polnej 11 w Sarbinowie.
Więcej informacji pod numerem telefonu 502 048 977
domgoscinny.sarbinowo@gmail.com

Ceny do negocjacji!!!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

AKTUALIZACJA: styczeń 2012
NOWA STRONA INTERNETOWA!
Już od dziś możecie być na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami!
Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę i przejdźcie się wirtualnym spacerkiem po naszych pokojach! Czekamy na Was!
www.domgoscinny-sarbinowo.pl

ZAPRASZAMY NA FACEBOOKA! Kliknij "Lubię to!" i bądź na bieżąco!
http://www.facebook.com/Dom.Goscinny.Sarbinowo?sk=app_120188084701558

Nie masz uprawnień do komentowania