Menu

logo tjk main 

Gdzie na wakacje? POLSKA ZACHODNIA I ŚRODKOWA cz.2

Gdzie na wakacje? POLSKA ZACHODNIA I ŚRODKOWA cz.2

Maroko, Francja, Australia, Meksyk, Indie, Tajlandia czy Kanada – tyle różnych kierunków świata kusi nas co rusz nową i ciekawą ofertą turystyczną. Jednak pamiętajmy, że w Polsce jest mnóstwo tak samo interesujących miejsc, w których nigdy nie byliśmy, czy nawet nie słyszeliśmy o nich. Czas to zmienić i wyruszyć w Polskę!

 

"Lubuskie warte zachodu". Takim hasłem promuje się region znany szczególnie młodzieży z największego koncertu rockowego w Europie - "Przystanek Woodstock". Ale czy tak też jest w rzeczywistości? Warto się samemu przekonać odwiedzając ciekawe zakątki województwa lubuskiego.

 

Będąc w okolicach Międzyrzecza koniecznie musimy zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony. Jest to podziemny system fortyfikacji zbudowany przez Niemców w latach wojennych. Składa się on z kilkudziesięciu bunkrów połączonych tunelami. Przez korytarze prowadzą specjalne trasy turystyczne, a najdłuższa liczy sobie aż 11 km i jest najdłuższym szlakiem podziemnym w Polsce, który został udostępniony dla turystów. Ważną atrakcją na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień są rezerwaty nietoperzy, "Nietoperek" i "Nietoperek II". Każdej zimy, co roku można się tutaj doliczyć około 30.000 nietoperzy! Dzięki specyficznym walorom przyrodniczym, fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego został uznany jako rezerwat przyrody.


Województwo lubuskie słynie również i przede wszystkim z turystyki aktywnej, do której zaliczamy oprócz turystyki pieszej, wodną, konną, rowerową, powietrzną, a dodatkowo słynie z różnego rodzaju rajdów, zawodów wędkarskich i łowiectwa. Najważniejszą atrakcją, która przyciąga coraz więcej zainteresowanych są organizowane liczne rajdy dla zakochanych w brzmieniu silnika. Doskonałe warunki do uprawiania takiego rodzaju sportu stwarzają przygotowane do tego poligony wojskowe i nietypowe ukształtowanie terenu.

 

Perełką województwa dolnośląskiego jest oczywiście stolica regionu - Wrocław. Oprócz ciekawego rysu historycznego do dziś dnia cieszy oko urok pięknej starówki, kamieniczek, zabudowa Ostrowa Tumskiego czy Wyspy Piaskowej. Na samym Rynku przywita nas przepiękny, gotycki Ratusz, który zalicza się do najważniejszych obiektów architektury tych czasów w Polsce. Będąc na moście Tumskim z ukochanym partnerem, bądź partnerką pamiętajmy o kłódce, która ma symbolizować trwałość w związku. Więc wypiszcie swoje imiona i datę, przypnijcie je do barierki, a klucze utopcie w Odrze i żyjcie w szczęściu i w zgodzie! Odchodząc od tradycji, pamiętajmy jednak o niepełnosprawnych. Dolny Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce pod względem turystycznym. Trzeba pamiętać o tym, że turystą może być każdy, między innymi niepełnosprawni. Mają oni takie same prawa, ambicje i zainteresowania jak każdy inny. Dlatego województwo dolnośląskie to idealne miejsce na odpoczynek, aktywną rehabilitację i zwiedzanie. Mieści się tutaj wiele uzdrowisk, w których oprócz relaksu i odpoczynku od spraw codziennych osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ośrodków rehabilitacyjnych z odpowiednio przygotowanym zapleczem.

 

Gniezno - to tu się wszystko zaczęło... Zjazd Gnieźnieński, chrzest Polski. To wszystko się łączy z przepiękną Katedrą wzniesioną na wzgórzu Lecha. Oprócz jej potężnej gotyckiej konstrukcji możemy podziwiać przepiękne Drzwi Gnieźnieńskie wykonane z brązu. Ze stolicy pierwszych Piastów aż do Poznania biegnie fragment najsłynniejszego szlaku turystycznego - szlak Piastowski. Podczas zwiedzania kolejnych zabytków na szlaku koniecznie musimy zajść do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach gdzie możemy zwiedzić wiejskie chaty i rezydencje mieszkańców historycznej wielkopolski. Zobaczymy tutaj eksponaty użytku codziennego, obiekty chłopskie, sakralne, dworskie, poznamy sekrety życia ówczesnych ludzi, możemy również podziwiać ze wzgórza piękne jezioro Lednickie w pobliżu różnych wiatraków. Następnie mamy skansen miniatur w Pobiedziskach gdzie znajduje się około 35 makiet najważniejszych i znanych obiektów wielkopolski.


Udając się do Poznania pamiętajmy o zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego z Katedrą, Ratusza i Starego Rynku, Farę, kompleksu rekreacyjno - sportowego Malta, czy palmiarnię. Dość znaną atrakcją turystyczną na terenie województwa wielkopolskiego jest również słynna parowozownia w Wolsztynie. Jest to jedyne miejsce skąd odjeżdżają codziennie parowozy do Poznania i Leszna. Można tutaj obejrzeć warsztaty, maszyny, urządzenia i inne obiekty zaplecza technicznego. Jest ona czynna od ponad 100 lat i tylko w tym miejscu do dnia dzisiejszego można podziwiać czynne, buchające parą parowozy.

 

Dość małe i niepozorne województwo łódzkie posiada również ciekawe miejsca, gdzie być może jeszcze nie byliście. Najbardziej interesującym obiektem jest jednak Manufaktura, galeria handlowa, w Łodzi. Jej historia sięga aż od 1851 roku. Przyciąga tutaj nie tylko chęcią zrobienia zakupów i obejrzenia sklepowych galerii, ale również nietypową architekturą i stylizacją wnętrza. Mimo unowocześnienia i rewitalizacji budynku, nie stracił on na swoim unikatowym klimacie. Oprócz zakupów, możemy wybrać się tutaj na kawę czy do restauracji, pójść na spektakl do teatru, a również skorzystać z kina i innej rozrywki w postaci pubów i klubów.

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

powrót na górę

Komentarze

0
Matylda S
11 lat temu
Ja jeszcze dodałabym do tego pojezierze brodnickie. Niesamowicie malownicze miejsce :) Obowiązkowym miejscem do zatrzymania się jest Głęboczek, wszyscy którzy choć raz tam byli zawsze wracają ;) dla pięknych widoków i pysznego wina i niesamowitej winoterapii :)
Like Like Cytować