Menu
logo tjk main

Memy - potęga obrazów

Memy - potęga obrazów Foto: deviantart.net
Internet od wielu lat jest głównym nośnikiem informacji i rozrywki. Szukamy w nim najnowszych wiadomości, inspiracji oraz kontaktów. Współczesna kultura internetowa nabrała nowych rysów i coraz częściej kręci się wokół nie tylko słów, ale również obrazów. Graficzne przedstawienia stały się nową modą internetową, która niesie ze sobą ukryte treści, przesłanie, ale również rozrywkę. To sprawia, że jej popularność rośnie.

Popularne internetowe memy, czyli powielane informacje, nie są już tylko domeną portali rozrywkowych, ale coraz częściej uważane są za głos społeczeństwa. Pojawiają się na stronach internetowych największych ogólnokrajowych gazet czy stacji telewizyjnych. Najczęściej są połączeniem krótkiego tekstu z grafiką. Memy są szybką odpowiedzią internautów na wydarzenia na całym świecie.

Łatwość z jaką można przesyłać zdjęcia i grafiki sprawia, że współcześnie najważniejszą rolę w kulturze pełni wizualizacja. Moda na fotografowanie siebie i swojego otoczenia jest widoczna wszędzie. Różnorodność oraz dostęp do szerokiej gamy obrazów powoduje, że wiele godzin spędzamy na przeglądaniu stron ze zdjęciami i memami. Świat obrazów internetowych rządzi się również swoimi prawami. Popularność jest mierzona liczbą polubień i udostępnień. Wielokrotne powielanie powoduje, że autor staje się anonimowy.

Co sprawia, że memy zyskują popularność? Po pierwsze, są one komentarzem otaczającej nas rzeczywistości. Prześmiewczo, z ironią, a czasami autoironią dotykają problemów każdego z nas. Memy szablonowe, czyli opierające się na tym samym schemacie, który każdy może wypełnić treścią, z uwagi na łatwość ich tworzenia są szczególnie popularne.

Jednym z nich jest postać „Pechowca Briana”, który jest odzwierciedleniem pecha. Wszystko co złe skupia się na nim. Wizerunek tego uśmiechniętego rudzielca stał się podstawą do tworzenia opowieści o życiowych nieszczęściach. Postać Willego Wonki z filmu z 1971 roku „Willy Wonka i fabryka czekolady” jest używana jako tło dla treści cynicznych i uszczypliwych. Kadr z tej produkcji jest używany do sarkastycznych odpowiedzi ludziom, którzy chętnie chwalą się swoim życiem w sieci. W ogromie memów szablonowych, warto również wspomnieć o „Cojapacze”. Kot o wyjątkowo wyłupiastych oczach to obserwator rzeczywistości, wiecznie zdziwiony tym co w niej dostrzega. Zwykle za jego pomocą komentowane są rzeczy uważane za głupie lub infantylne.

461c843891 pechowiec brian jechal autem Willy Wonkacojapacze

Te i wiele innych obrazków bawi, ironizuje i opisuje otaczający nas świat. Codzienne oglądanie najnowszych grafik jest rytuałem wielu osób. Chociaż może się wydawać, że obrazki to świat dzieci, w dobie wizualizacji za ich pomocą przekazywane jest wiele informacji. Wśród natłoku długich artykułów ekspertów z różnych dziedzin, wydarzenia sportowe, polityczne czy społeczne trafniej ujęte są w prostej formie graficznej. Internauci częściej zabierają głos w różnych sprawach poprzez powielanie memów niż czytanie artykułów. W komunikacji obrazy stały się tak ważne jak słowa. Może nawet ważniejsze.

Łatwość z jaką do zbiorowej świadomości trafiają internetowe memy zaskakuje wielu badaczy społecznych. Naukowcy mogą analizować w wielu aspektach to zjawisko, jednak prawdziwa potęga obrazów nie mieści się żadnych ramach.

Agnieszka Dębowska

Nie masz uprawnień do komentowania