Menu
logo tjk main

Zakupy przez Internet - zbawienie czy utrudnienie?

Zakupy przez Internet - zbawienie czy utrudnienie?
Kiedyś mało kto decydował się na dokonanie zakupu bez uprzedniego zobaczenia, dotknięcia czy powąchania wybranego produktu. Początkowo sprzedawano raczej rzeczy małe, niedrogie i niewymagające przymiarki. Branża ta rozwinęła się do tego stopnia, że dziś przez Internet możemy kupić prawie wszystko - od ubrań, przez produkty spożywcze, na domach samochodach kończąc.

Czy kupowanie w Internecie ma jakieś wady?
Zazwyczaj skupiamy się na pozytywach tego przedsięwzięcia i przez to wydaje nam się, że przeważają nad ryzykiem. Jeżeli porównamy je jednak z zakupami w sklepie stacjonarnym - znajdziemy szereg punktów, w których wypadają gorzej:
-> Po pierwsze - nie dostajemy produktu od razu. To, jak długo będziemy musieli czekać, zależy od sposobu wysyłki - zamówienie może dostarczyć nam do drzwi kurier czy listonosz albo możemy sami odebrać paczkę na poczcie lub w paczkomacie.
-> Po drugie - bardziej problematyczna staje się możliwość otrzymania wadliwego lub wręcz podrobionego towaru. W miarę możliwości powinniśmy sprawdzić towar przy kurierze - jeżeli jednak nie uda się nam tego zrobić (albo wada wyjdzie na jaw później) - kierujmy się instrukcjami z tego artykułu: http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/wadliwy-towar-z-internetu.

Na szczęście prawo coraz lepiej chroni konsumentów wybierających ten kanał sprzedaży - pamiętajmy, że w konflikcie ze sprzedawcą możemy liczyć także na pomoc instytucji państwowych.

Zalety zakupów online
Pierwszym, co przychodzi do głowy, kiedy słyszymy o internetowych zakupach, jest wygoda. Nie trzeba wychodzić z domu, przeciskać się pomiędzy półkami ani stać w kolejce. Cały proces zakupowy może być dokonany za pomocą naszego własnego komputera, tabletu lub telefonu. Niezmiernie istotna jest również kwestia ceny - sklepy internetowe zazwyczaj oferują dany towar taniej (oszczędzają przecież na kosztach wynajmu sklepu czy zatrudnienia sprzedawców). W dodatku możemy na bieżąco porównywać ceny, nie opuszczając danej strony www - wystarczy, że otworzymy nową zakładkę w przeglądarce. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu. Dużym atutem jest także swoboda i dyskrecja podczas zakupów. Nie każdy lubi, kiedy inni przyglądają się zawartości jego koszyka, w szczególności kiedy komentują jego wybór pod nosem. Robiąc zakupy online, nie musimy się o to martwić. Istnieją też osoby, które nie przepadają za długimi godzinami w galeriach handlowych. Wolą one w spokoju przejrzeć ofertę w Internecie i dopiero po dokonaniu wyboru wybrać się do konkretnego sklepu, po konkretną rzecz.

Mieszanka idealna
Niektórzy nadal są przeciwni zamawianiu kosmetyków czy ubrań przez Internet. Znaleźli więc sposób na to, by nie kupować kota w worku - wystarczy najpierw wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć bądź wypróbować dany produkt, a następnie - jeśli będzie nam odpowiadał - dokonać zakupu przez Internet. Czemu w takim razie, skoro i tak już wyszliśmy z domu, nie weźmiemy danej rzeczy i nie zapłacimy za nią od razu? Powód jest prosty: “przez Internet wyjdzie taniej”.

Pamiętajmy jednak o tym, że - podobnie jak w przypadku promocji w „zwykłych” sklepach - powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie przy okazji płatności. Świadomi zagrożeń i stosujący się do zasad bezpieczeństwa możemy bez większych obaw korzystać z zalet zakupów przez Internet!

Nie masz uprawnień do komentowania