Menu
logo tjk main

Portale randkowe – ściema czy szansa na znalezienie prawdziwej miłości?

Portale randkowe – ściema czy szansa na znalezienie prawdziwej miłości? Foto: lionsdenu.com

Zdania oczywiście są podzielone, ale jedno jest pewne, że portale randkowe są nowoczesnym i popularnym ostatnio sposobem na znalezienie partnera. Budzą one wiele skrajnych emocji. Wiele osób postrzega randki online jako coś, czego należy się wstydzić. Uważane są za ostateczność w przypadku, gdy nie można odnaleźć „tego jedynego” lub „tej jedynej” w bardziej konwencjonalny sposób.

Są różne portale randkowe, bezpłatne i płatne (tu trzeba uważać i dokładnie czytać regulamin, żeby nie wpaść w różnego rodzaju pułapki finansowe). Część portali stawia na szukanie poważnego związku, inne tylko na zabawę, romanse czy …sex. Niestety nie zawsze wiemy do końca jaki portal co sobą reprezentuje, ponieważ na każdym z nich rejestrują się różne osoby i nie zawsze uczciwe.

Jedno jest pewne, że w dzisiejszych czasach, żyjąc w takim pędzie dnia codziennego, często brakuje nam czasu na poznanie kogoś, dlatego coraz więcej związków powstaje właśnie dzięki znajomościom zawartym przez internet, m.innymi przez portale randkowe, ponieważ jest to dość proste i bez potrzeby wychodzenia z domu. Założenie swojego profilu to chwila, do tego krótki opis siebie, swoich zainteresowań i oczekiwań wobec potencjalnego partnera. Załączone zdjęcie (pod warunkiem, że my na nim jesteśmy) zwiększa szanse zainteresowania naszą osobą. Zaglądają tutaj młodzi i starsi, samotni, rozwodnicy, osoby będące w nieszczęśliwych związkach oraz ludzie po burzliwych rozstaniach i przejściach, czyli cała gama ludzkich historii i doświadczeń. Część osób jest bardzo ostrożna i podchodzi z dystansem do nowych znajomości a inni przejawiają kompletny luz.

Ważne aby „swój trafił na swego” i dwie takie same, pasujące do siebie połówki, mające takie same oczekiwania, odnalazły się wśród setek anonsów. Nie jest to niemożliwe! Trzeba mieć szczęście!

A jak to jest w praktyce?
Czytając czyjś profil na portalu randkowym możemy tylko mieć nadzieje, że podane informacje w formularzu są prawdziwe, tak samo jak opis wyglądu, czy załączone zdjęcie, bo przecież właśnie na podstawie tych krótkich ale jak ważnych dla nas informacji, decydujemy się na pierwszy kontakt.

Oczywiście na samym początku musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – kogo szukam i jaka konkretnie znajomość mnie interesuje? Często jest też tak, że osoba która zapewnia nas, że szuka kogoś na poważnie, potem daje nam sygnały, że interesuje ją tylko jednorazowa zabawa czy romans a my czujemy się oszukani. Warto być od samego początku szczerym i uczciwym. W ten sposób zaoszczędzamy czas sobie i drugiej osobie. Kłamstwa i tak wyjdą, wcześniej czy później.

Z obserwacji wynika, że panowie często kłamią na tego typu serwisach na temat swojego stanu cywilnego, czy wieku oraz mijają się z prawdą co do kilku szczegółów odnośnie wyglądu…Dla mężczyzn portal randkowy to okazja do poznania kobiety, która nie koniecznie musi być świadoma, czy jest on żonaty, czy nie. Z pewnością tak się zdarza, lecz nie jest to regułą. Panie natomiast zaniżają swoją wagę i też odejmują sobie lat, jednak coraz częściej par przyznaje, że poznali się drogą internetową!

Z założenia portale randkowe mają być miejscem w którym kobiety i mężczyźni szukają kogoś na randkę. Potem mamy nadzieje na poważny związek, założenie rodziny. Ale czy zawsze tak jest? Czy każdy rejestrując się na portalu randkowym szuka na poważnie? No właśnie…i dlatego musimy bardzo uważać i być czujni, żeby nie zostać oszukanym czy wykorzystanym, nie mówiąc już o okłamywaniu nas! Naiwnie myślimy, że za szkiełkem monitora komputera jest osoba, która pisze nam prawdę, bardzo chcemy w to wierzyć. Pewien procent ludzi jest uczciwy, ale lepiej mieć jasność sytuacji i umówić się na spotkanie w realu w celu weryfikacji danych - informacji, bo wtedy dowiemy się czy nasz rozmówca rzeczywiście ma tyle lat co pisał, wygląda tak samo jak na zdjęciu lub przedstawionym nam opisie itd. Niestety dopóki tylko korespondujemy mailowo, każdy może nas bezkarnie oszukiwać do woli, dlatego aby zbyt długo nie tkwić w tej niewiedzy warto podjąć ten odważny krok i szybciej się spotkać, zamiast tracić godziny, dni, noce, tygodnie na pisanie z kimś, kto potem okaże się zupełnie kimś innym. Rozczarowanie jest bardzo gorzkie i bolesne a my stajemy się jeszcze bardziej nieufni przy kolejnej znajomości, która właśnie może okazać się TĄ właściwą! Niestety ze względu na nasze wcześniejsze doświadczenia potem my możemy skrzywdzić kogoś, kto faktycznie jest uczciwy i ma wobec nas poważne zamiary. Nie okazując mu zaufania, nie wierząc w jego słowa, nie będziemy chcieli się z nim spotkać. Nie dając mu i sobie szansy nawet, nie będziemy wiedzieć o tym, że możemy stracić możliwość poznania kogoś naprawdę wartościowego!.

Ale nie wszyscy oszukują na portalach randkowych. Wokół nich pojawiło się również wiele mitów, które nie mają nic związanego z rzeczywistością.

Jest też część portali internetowych, które proponują wyselekcjonowanie dla użytkowników odpowiedniej osoby. Trzeba jedynie wypełnić test osobowy i odpowiedzieć szczerze na pytania w nim zadane. W opinii internautów jednak nie do końca sprawdza się ta metoda. Poza tym wiele osób jest zawiedziona propozycjami, które podpowiada profil. Nie spełniały one zupełnie ich oczekiwań.

Niewątpliwą zaletą portali randkowych jest możliwość nawiązania kontaktu użytkowników przed spotkaniem „na żywo”. W ten sposób dwie osoby mogą lepiej się poznać i sprawdzić, czy znajomość ta ma szanse przeobrazić się w coś poważniejszego. Wydaje się także, że na czacie czy poprzez maile jesteśmy w stanie szczerzej i bardziej otwarcie rozmawiać z drugą osobą. W osobistym kontakcie często tracimy pewność siebie i podczas rozmowy wypadamy gorzej. Jednak pamiętajmy, że jest to ryzyko, że przy znajomości tylko mailowej nie mamy pewności, czy słyszymy prawdę. Wszystko ma więc swoje „za” i ‘przeciw”.

Mitem jest też stwierdzenie, że z portali randkowych korzystają jedynie ludzie nieatrakcyjni fizycznie i nieśmiali (jakkolwiek ten sposób z pewnością pomaga ludziom wstydliwym). Okazuje się, że z randek online korzystają bardzo często osoby o różnym statusie zawodowym, zaganiani i zapracowani, prowadzący również swoje firmy, którym po prostu zwyczajnie brak czasu. Często też portale randkowe są wybierane przez ludzi, którzy chcą poznać partnera spoza kręgu swoich znajomych lub pragną poszerzyć krąg swoich kontaktów.

Skuteczność portali randkowych w Polsce jest stosunkowo mała. Jest tak przede wszystkim dlatego, że Polacy sami w tą skuteczność nie wierzą i korzystają z randek online rzadko. Gdy korespondujemy z kimś mailowo, czujemy się bezpieczni, ale gdy pojawia się już propozycja spotkania w realu, wtedy zaczyna robić się poważnie. Przychodzi wówczas czas na podjęcie decyzji co chcemy dalej zrobić z tą znajomością. W większości przypadków osoby się wycofują z kontynuowania znajomości, uciekając przed spotkaniem, wstydzą się, boją się wzajemnych rozczarowań, odrzucenia, że nie spodobają się itd. Błąd! Powinniśmy umieć bardziej ryzykować, ale może też nieśmiałość bierze górę.

W krajach zachodnich wygląda to jednak zgoła inaczej. Portale randkowe cieszą się powodzeniem i kojarzą na trwałe wiele par. Wydaje się, że randki internetowe powinny pomagać ludziom w odnalezieniu prawdziwej miłości. Dają one możliwość bliższego poznania się, wymiany myśli, dyskusji. W ten sposób można poznać kogoś „naprawdę”. Dopiero później dochodzi fizyczność, która podczas randek tradycyjnych często przysłania nam rzeczywisty obraz drugiej osoby. Serwisy randkowe to kolejny sposób na poznanie drugiej osoby.

Nie zapominajmy jednak, że skoro zakładamy profil na portalu randkowym to naturalną koleją rzeczy i tak jest spotkanie w realu. A to czy znajomość okaże się prawdziwą miłością i czy zbudujemy z kimś trwałą relację bardzo często zależy od nas samych.

Czy komuś z Was się to udało, albo może byliście blisko prawdziwego uczucia? A może właśnie stchórzyliście w pewnym momencie a teraz żałujecie?

Emilia Kuśnierczak, 25l.

 


 

5-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

Komentarze  

#4 jadzia 2012-10-11 10:18
Świetny portal.
Polecam!!!!
http://www.wierniprzyjazni.pl/
#3 wpisalemtu 2012-09-04 00:42
http://randkowa.pl
+1 #2 ola 2012-08-26 15:27
http://ZapisaniSobie.pl :D
#1 ola 2012-08-26 15:26
http://ZapisaniSobie.pl - katolicki portal randkowy - istnieje ponad 5 lat -
od początku jest DARMOWY! - jest w nim ok 20 tyś aktywnych użytkowników -
jest moderowany

Nie masz uprawnień do komentowania