Menu

logo tjk main 

Alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowląt
Alergia pokarmowa u dzieci jest coraz powszechniejsza, cierpi na nią co dziesiąte niemowlę. Ma ona najczęściej podłoże genetyczne. Jeśli matka dziecka lub ojciec jest alergikiem, to występuje duże prawdopodobieństwo, że dziecko także nim będzie. Oprócz czynników genetycznych o alergii decydują także czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenie środowiska, kontakt dziecka z dymem papierosowym, zmiany w sposobie odżywiania.

Spożycie uczulającego pokarmu powoduje u dziecka chorego na alergię pokarmową następujące objawy: wysypkę, świąd, mrowienie języka, wymioty, biegunkę, zaburzenie oddychania, nudności, atopowe zapalenie skóry. W bardzo zaawansowanych alergiach dojść może nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Rozpoznanie alergii nie jest łatwe. Jeśli wystąpią wyżej wymieniowe objawy, to warto zapisywać wszystko, co zjadło dziecko danego dnia i uważnie je obserwować. W ten sposób możemy się dowiedzieć, na co jest uczulone. Jeżeli nie uda się nam tego zaobserwować, to należy wybrać się z dzieckiem do lekarza na testy alergiczne. Alergia pokarmowa u niemowląt może zostać rozpoznana już w drugim miesiącu życia, na podstawie testu z krwi i wykonaniu próby prowokacyjnej. Badanie polega na tym, że pod stałą kontrolą lekarską podaje się dziecku uczulający go pokarm i obserwuje się, czy dojdzie do wystąpienia objawów.

W okresie niemowlęcym najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej jest mleko krowie, ponieważ zawartych jest w nim ponad 20 białek, dlatego należy unikać podawania takiego mleka dzieciom. Na podstawie badań klinicznych udowodniono, że karmienie piersią dziecka do szóstego miesiąca życia skutecznie zapobiega alergiom. Jeżeli kobieta nie może dziecka karmić naturalnie, a w rodzinach występowały alergie pokarmowe, to do żywienia stosuje się mleko hipoalergiczne, w którym usunięte są całkowicie białka mleka krowiego.

Rodzice, którzy mają dziecko uczulone na alergię pokarmową muszą unikać podawania mu uczulającego go pokarmu. Lekarz dobierze dla dziecka specjalną dietę eliminacyjną, którą należy stosować przez kilka lat. U dziecka nie będą występować wtedy groźne reakcje alergiczne, a także z czasem uzyska tolerancję na uczulające go pokarmy. Na szczęście, alergia pokarmowa mija często po trzecim roku życia dziecka.
powrót na górę