Menu
logo tjk main

Baby Shower - co musisz o nim wiedzieć

Baby Shower - co musisz o nim wiedzieć Foto: giftoscopia.com
Zaczęło się od Walentynek, później przyszedł czas na Halloween. A teraz? Tak, teraz pora na Baby Shower. Choć śmieszna nazwa i nie ma nic wspólnego z kąpielą dziecka, to jednak jak w poprzednich przykładach, impreza na cześć jeszcze nienarodzonego bobasa znalazła swoje miejsce w polskiej kulturze.

Czym jest Baby Shower?

Historia kołem się toczy...
Pierwsze imprezy na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka były organizowane już w XVIII wieku w krajach anglosaskich. Po południu, przy kawie bądź herbacie spotykała się najbliższa rodzina oraz znajomi, by służyć radą ciężarnej, a także by obdarować ją prezentami, które kiedyś - każdy z gości wykonywał własnoręcznie.

Dzisiaj - komercja wzięła górę nad oryginalnością (jak i przy innych świętach) i takie przyjęcia to jedna wielka impreza, która trwa od późnego popołudnia do późnych godzin nocnych, a przy dobrym towarzystwie - nawet i do rana. W Polsce zwyczaj ten pojawił się dopiero kilka lat temu, ale już zdążył przybrać własną nazwę. „Bociankowe”, bo tak Polki nazywają pieszczotliwie „Baby Shower”, to nic innego jak przyjęcie na którym główną rolę gra brzuszek ciężarnej.

Kiedyś jedno przyjęcie - dzisiaj kilka. Dla rodziny, dla przyjaciół. Dla kobiet i dla mężczyzn. Tak potrafią się bawić mamy w czasie swojej ciąży. Chociaż w Polsce wciąż funkcjonuje wiele zabobonów, które zabraniają cieszyć się nadmiernie z jeszcze nienarodzonego dziecka, to jednak postęp idzie do przodu i młode matki podążają za nim. I zamiast unikać robienia zakupów czy dekorowania pokoju, to szaleją na całego dobrze się przy tym bawiąc. A zabawy nie brakuje.

Gdzie i jak?
Przyjęło się, że owe przyjęcie przygotowuje przyjaciółka z pomocą najbliższej rodziny: siostry, mamy albo chrzestnej matki. Ustalane jest miejsce, najczęściej wybierany jest dom rodzinny przyszłej mamy, ale zdarzają się też restauracje czy pikniki na świeżym powietrzu - zależy od budżetu jaki mamy oraz pory roku. Wybieramy menu, przygotowujemy listę prezentów oraz harmonogram imprezy i rozsyłamy zaproszenia. Są osoby, które zatrudniają profesjonalistów do pomocy, choć coraz częściej odchodzi się od tego.

Prezenty to główna atrakcja. Ciężarna może (lecz nie musi) podać listę prezentów dla malucha. Zazwyczaj jest to tzw. wyprawka dla dziecka. Ale może też zażyczyć sobie coś dla siebie np. pobyt w SPA. Od małych drobiazgów jak części garderoby i zabawki, po większe rzeczy jak przewijak czy fotelik do samochodu - przyszła mama może wymyślać ile chce. Chociaż w Polsce takie listy uważane są za nietakt i wyzysk gości, za granicą to podstawa. W końcu nikt nie wie lepiej co jest potrzebne dziecku niż jego własna matka.

Całe spotkanie ma mieć związek z dzieckiem. Wystrój, kolory, akcesoria. Serwetki z buziami bobasów. Balony w kształcie serc i zwierzątek. Misie, smoczki, ubranka - to co kojarzy się z małymi dziećmi. Kiedy płeć nie jest znana, miesza się standardowe kolory: różowy dla dziewczynki z niebieskim dla chłopca. Nawet jedzenie musi być odpowiednio ustrojone. Babeczki z napisami, fikuśne cukierki. Ma być słodko i uroczo, w tle słychać dziecięcą muzykę a kulminacyjnym momentem ma być wręczenie tortu z pieluch.

babyshower1
oldmilltoronto.com

Przy organizacji bocianowego warto pamiętać o małym kąciku dla mężczyzn, którzy w spokoju i swoim towarzystwie będą mogli przebrnąć przez tą lukrową imprezę. Kiedyś nie byli zapraszani - teraz ich obecność jest wymagana. Przyszły tatuś również potrzebuje rad.
babyshower2
zakupydladziecka.pl

Czas na zabawę!
Baby Shower to nie tylko jedzenie pyszności, udzielanie rad i podziwianie wystroju, dekoracji. To także zabawy, gry oraz konkursy. Najbardziej popularne to rozpoznawanie piosenek dla dzieci, kto zna najlepiej przyszłą mamę a także kto najszybciej przebierze lalkę. Ale pojawiło się również kilka nowości w ciągu ostatnich lat. „Sławne dzieci” to gra w której trzeba odgadnąć kto jest rodzicem jakiego dziecka - oczywiście wśród znanych osobistości. Albo „Jak duży jest brzuch” - goście dostają sznurek i „na oko” muszą go przyciąć. Ta osoba, która najlepiej owinie go wokół brzucha ciężarnej wygrywa. Kombinacji zabaw jest wiele.

Bociankowe to także rytuały takie jak malowanie brzucha, które ma przynieść szczęście na nowej drodze życia i obsypać malucha pomyślnością. Następnie goście zbierają się w kółko i każdy z nich ma nawlec na nitkę koralik, wypowiadając życzenie kierowane w stronę przyszłej mamy i Jej nienarodzonego dziecka. Tak zrobioną bransoletkę kobieta ma nosić aż do dnia porodu. Na koniec przyjęcia wychodzący goście wpisują się do księgi pamiątkowej, która potem uzupełniana jest zdjęciami z owej imprezy.

Nowe vs stare Tradycje
Dla jednych żenada, dla drugich pamiątka na całe życie. Jedni mówią, że wypieramy swoje korzenie i tradycje, inni, że idziemy z postępem i nie zostajemy w tyle. Ilu ludzi na świecie tyle opinii na temat Baby Shower. Pewne jest, że zanim zaczniemy organizować taką niespodziankę, warto jest znać stan zdrowia i samopoczucie przyszłej mamy, bo jakby nie było jest to dla Niej wielkie przeżycie i stres. W końcu jest główną „atrakcją”. Na pewno ucieszą Ją prezenty i spotkanie z bliskimi, jednak nie każda czuje się jak księżniczka z brzuchem, który zasłania stopy, a co dopiero, gdy ma występować w roli gościa honorowego.

I chociaż macierzyństwo jest mi jeszcze obce a wszystko dopiero przede mną, mam nadzieję, że tak jak będę świętować swój wieczór panieński - moje ostatnie podrygi wolności, tak i przyjdzie czas na Bociankowe, które będę mile wspominać.

Magda Surmacz

Nie masz uprawnień do komentowania