Menu
logo tjk main

Wyprawka szkolna - jak ograniczyć koszty

Wyprawka szkolna - jak ograniczyć koszty
Pierwszy dzwonek już za chwilę - tymczasem wiele rodzin nie zdążyło jeszcze skompletować wszystkich niezbędnych zakupów. Oznacza to, że w krótkim czasie trzeba będzie wyciągnąć z kieszeni niemal 830 złotych na jedno dziecko - tyle bowiem wynoszą średnie wydatki z tym związane według przeprowadzonych przez CBOS badań.

Niestety, wiele sposobów na zmniejszenie tego obciążenia (na przykład wymienionych w artykule http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/zdazyc-przed-pierwszym-dzwonkiem) jest już niedostępnych - ale czekanie do ostatniej chwili nie oznacza automatycznie, że nasz domowy budżet czeka ruina.

Jak oszczędzić na podręcznikach?
Największa część przypada na podręczniki szkolne - i w uprzywilejowanej sytuacji są tu rodzice dzieci rozpoczynających naukę w klasach I, II i IV podstawówki oraz I klasie gimnazjum, otrzymają je bowiem bezpłatnie w ramach tzw. reformy podręcznikowej.

Rodzice pozostałej części uczniów muszą zacisnąć zęby - i płacić. Na szczęście wciąż jeszcze pozostają im metody na obniżenie kosztów - do najważniejszych zaliczymy z pewnością skorzystanie z wszelkiego rodzaju porównywarek cen oraz zakupy przez Internet.

Jeżeli mamy szansę - warto skorzystać z możliwości zakupu podręczników używanych, co pozwoli obniżyć wydatki na tę część wyprawki szkolnej co najmniej o połowę.

Zeszyty, tornister i piórnik - czy można i warto oszczędzać na przyborach szkolnych?
Na tę część szkolnej wyprawki przeciętny polski rodzic wydawał około 170 złotych. Oczywiście jest to średnia - bierze pod uwagę zarówno osoby, których pociechy potrzebowały nowego tornistra czy piórnika, jak i te, które kupowały wyłącznie zeszyty, kredki i farbki. W większości wypadków możemy śmiało zaoszczędzić na zakupie - jednak przestrzegając określonych zasad:
- Oszczędność nie może odbywać się kosztem jakości. Wysokiej klasy plecak nie tylko będzie służył przez kilka lat - ale i może zaoszczędzić dziecku kłopotów z kręgosłupem. Podobnie z wytrzymałym piórnikiem czy przyrządami geometrycznymi - wyższa cena zakupu pozwoli na oszczędności w kolejnych latach.
- W koszt kolekcji tematycznych (związanych z gwiazdkami muzyki, sportu itp.) wchodzi także cena licencji. Wybierajmy rzeczy atrakcyjne i praktyczne - ale nie podążajmy ślepo za modą (tym bardziej, że moda często się zmienia - i za rok może nas czekać kolejny wydatek).
- Nie wybierajmy przyrządów najdroższych - dziecko nie szanuje ich tak, jak człowiek dorosły, ważne będzie zachowanie odpowiedniej proporcji między jakością a ceną.

Wciąż jeszcze możemy trafić na atrakcyjne promocje - warto z nich skorzystać, łagodząc tym samym negatywne dla naszych finansów skutki nadchodzącego rozpoczęcia roku szkolnego.

Komentarze  

#1 Ewa Kowalczyk 2015-09-06 00:09
Mnie przedszkole czeka za rok. Ale ogólnie juz dziś na etapie rozwoju kupuje swojemu dziecku książeczki, farby, kredki, plasteliny, modelinę hmmmm wiem, że za jakiś czas będzie to większa szkoła jazdy trochę mnie to czasem przeraża ale wiem, że wszystko to co wybiorę nie tylko musi służyć na dłużej ale być również bezpieczne a co za tym idzie ekologiczne i nie stanowi potencjalnego niebezpieczeńst wa dla dziecka niektórzy o tym zapominają czasem też trzeba pamiętać o tym aby nie tylko kierować się ceną mimo, że czasy nie należą do najłatwiejszych i przygotowanie malca do szkoły bywa drogie to musimy pamiętać aby robić to z głową nie tylko kie rowach się tańszym wyborem,

Nie masz uprawnień do komentowania