Menu
logo tjk main

Finanse na wakacjach, czyli gotówka, karty i waluty podczas urlopu za granicą

Finanse na wakacjach, czyli gotówka, karty i waluty podczas urlopu za granicą
Urlop to nie jest czas, w którym chcemy myśleć o pieniądzach i martwić się o zbyt duże wydatki. Wyjazd za granicę wiąże się jednak choćby z zadbaniem o kupno waluty danego kraju czy dodatkowymi opłatami za usługi bankowe. Sama niepewność, ile kosztować nas będzie wypłata dodatkowej gotówki w zagranicznym bankomacie potrafi być stresująca. Dlatego warto przed urlopem odpowiednio się przygotować i sprawdzić kwestie finansowe, by nie myśleć o nich w trakcie wakacji.

Oto krótki poradnik obchodzenia się z pieniędzmi podczas urlopu za granicą:
Kartą czy gotówką?
Wiele osób przed urlopem po prostu dokonuje zakupu waluty w gotówce. W czasach, gdy płacenie kartą jest coraz bardziej powszechne, częściej decydujemy się na opcję bezgotówkową lub wariant mieszany, to jest zakup części gotówki w kantorze i płacenie kartą lub dobieranie gotówki w bankomacie w miejscu pobytu. Z różnych względów taki wariant może być dużo bardziej wygodny, ale niekoniecznie najtańszy.

Płacąc kartą za granicą warto jednak zawczasu sprawdzić wiążące się z tym opłaty zaglądając do cennika konta lub karty. Tak, aby po wakacjach nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym przez niechciane opłaty widoczne na wyciągu z konta bankowego. Dla pewności można też przed urlopem zapytać w banku o opłaty.

Oto 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
- Opłata za przewalutowanie - kwota, która jest zazwyczaj obliczana jako procent z wartości transakcji, pobierana przy płatności kartą lub wypłacie z bankomatu
- Kursy w banku - kursy walutowe w bankach są zazwyczaj dużo mniej korzystne niż kursy w kantorach w tym samym dniu. Stąd przewalutowanie zazwyczaj kosztować nas będzie więcej
- Opłata za wypłatę z bankomatu za granicą - niektóre banki oferują konta z darmowymi opłatami, zdecydowanie jednak częściej zapłacimy określoną kwotę za wypłatę gotówki. Zazwyczaj dużo bardziej opłaca się jednorazowa wypłata większej kwoty niż wybieranie mniejszej gotówki każdego dnia i każdorazowe płacenie za tą usługę na przykład pięć złotych.

Zakup waluty
Decydując się na zakup gotówki w odpowiedniej walucie warto zadbać o to, aby zapłacić jak najkorzystniejszą cenę. Wybierając kantor stacjonarny warto rozważyć taki, który umożliwia negocjację kursu lub wcześniejszą rezerwację kursu. Coraz większą popularnością cieszą się też kantory internetowe, w których ceny są zazwyczaj niższe. Taka opcja sprawdzi się przede wszystkim, gdy posiadamy również konto walutowe w banku.

Aby całkowicie zmniejszyć stres związany z płaceniem za granicą, warto również zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Trzymanie pieniędzy i kart w bezpiecznym miejscu (najlepiej nie wszystkich w jednym portfelu) oraz zabranie ze sobą numeru telefonu do banku na wypadek potrzeby zastrzeżenia karty to niezbędne minimum czynności ubezpieczających nas od martwienia się o stan finansów podczas urlopu.

Zadbanie o kilka rzeczy przed wakacjami pozwoli nam się cieszyć w pełni wyjazdem i w tym czasie nie myśleć o pieniądzach.

Nie masz uprawnień do komentowania