Menu
logo tjk main

Jak podnieść swoje finansowe IQ?

Jak podnieść swoje finansowe IQ?
Niektórzy twierdzą, że z talentem do gospodarowania pieniędzmi trzeba się urodzić. Bywa, że pustki w portfelu tłumaczymy złymi genami finansowymi lub tym, że nikt w dzieciństwie nie nauczył nas dbać o pieniądze. Prawda jest taka, że rozwinąć swoją inteligencję finansową i nauczyć się zarządzania pieniędzmi, można w każdym momencie swojego życia. Jeśli nawet teraz mamy poczucie, że do emerytury lub dłużej będziemy egzystować od pierwszego do pierwszego, warto zmienić swoje myślenie. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby na to, żeby zwiększyć swoje finansowe IQ i w końcu zadbać o swój portfel. Jak się do tego zabrać?

Wiedza to podstawa. Edukacja finansowa w szkołach pozostawia wiele do życzenia, a bywa często, że o pieniądzach niewiele dowiadujemy się też w domu rodzinnym. Żeby zrozumieć prawa rządzące naszym portfelem, trzeba posiąść podstawową wiedzę finansową. Dlatego warto czytać specjalistyczne serwisy czy też blogi finansowe. W Internecie znajdziemy mnóstwo kursów online i platform edukacyjnych o tematyce oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Warto też sięgnąć po książki, na półkach księgarni i bibliotek znajdziemy co najmniej kilka finansowych lektur dla początkujących.

Spisuj wydatki i obserwuj, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Wprowadzenie nawyku prowadzenia budżetu domowego potrafi zdziałać cuda. Dzięki gromadzeniu paragonów i spisywaniu wydatków dowiadujemy się, co dzieje się z naszą pensją. Szukanie oszczędności i myślenie o tym, jak wygospodarować dodatkowe środki, pozwala też uruchomić naszą finansową kreatywność.

Pielęgnuj w sobie finansową uważność. Wiele niepotrzebnych wydatków bierze się z pośpiechu. A to kapiąca woda w kranie, a to pospieszne mycie naczyń pod bieżącą wodą. Odsetki i opłaty za monity, gdy ciągle zapominamy o zapłacie za rachunki, mogą również zsumować się do niebanalnych kwot. Dlatego w sprawie finansów warto wprowadzać jak najwięcej uważności i zorganizowania. Z czasem zaczniemy dostrzegać też nie tylko szanse na oszczędności, ale też rzeczy czy sytuacje, dzięki którym można zarobić.

Rozwijanie swojej finansowej inteligencji to jedna z lepszych inwestycji, które można poczynić. Zmiana drobnych nawyków i zdobycie wiedzy mogą zaowocować rosnącymi oszczędnościami, które z czasem będziemy potrafili coraz mądrzej pomnażać

Nie masz uprawnień do komentowania