Menu

logo tjk main 

Gdy bank podwyższa opłaty

Gdy bank podwyższa opłaty
W ostatnich miesiącach media prawie codziennie donoszą o podwyżkach opłat w bankach. Zmiany dotyczą przede wszystkim opłat za konta bankowe i marż kredytów hipotecznych, czyli zysku banku z udzielonego kredytu.

Od grudnia 2015 do lutego 2016 marże kredytów hipotecznych poszły w górę w kilkunastu bankach. Wiele z tych instytucji finansowych zmieniło również cennik opłat za konta osobiste.

Co tak naprawdę te podwyżki oznaczają dla przeciętnego klienta banku?

Zmiana opłat za konto bankowe
Zmiana cennika to fakt, który bardzo łatwo przeoczyć. Banki coraz rzadziej informują swoich klientów o tym za pomocą tradycyjnej korespondencji. Większość z nich wybiera powiadomienie posiadacza konta za pomocą bankowości elektronicznej. Dlatego, aby nie dać się nieprzyjemnie zaskoczyć nowymi opłatami, warto regularnie logować się na swoje konto i czytać wiadomości przychodzące od banku.

Czego zazwyczaj dotyczą podwyżki?
Decydując się na zmianę cennika, banki najczęściej wprowadzają lub podwyższają opłatę za kartę wydaną do konta lub też ograniczają ilość bankomatów, w których możemy wypłacić gotówkę bez ponoszenia dodatkowej opłaty. Nowe opłaty za takie usługi zazwyczaj wynoszą kilka złotych miesięcznie. Zmiany mogą też dotyczyć innych usług, stąd czytając nowy cennik warto zwracać uwagę na usługi bankowe, z których najczęściej korzystamy.

Co możemy zrobić, jeśli po podwyżce opłat, warunki konta przestają być dla nas atrakcyjne? Najprostszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy i wybór oferty innego banku. Wciąż na rynku można znaleźć konta z minimalnymi opłatami. Trzeba się liczyć jednak z tym, że nigdy nie wiadomo, jak długo nie zmieni się cennik taniego lub darmowego konta w nowym banku.

Podwyżka marż kredytów hipotecznych
Inną kwestią są marże kredytów hipotecznych, które od grudnia 2015 wzrosły w kilkunastu bankach. Warto wiedzieć jednak, że póki co, nie wszystkie instytucje zdecydowały się na zwiększenie zysku od udzielanych kredytów. Jeśli chcemy zawnioskować o kredyt na mieszkanie, warto dokonać porównania wszystkich ofert i wyboru tej najbardziej korzystnej. Pomóc w tym może nam dobry doradca kredytowy. O ile w przypadku opłat za konto bankowe mówimy o stosunkowo małych kwotach, to w przypadku kredytu hipotecznego na 20-30 lat różnice w kosztach przeciętnego kredytu mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Warto sprawdzać i liczyć
Warto analizować produkty różnych banków, w przypadku większych kwot z pomocą doradcy, a w przypadku kont bankowych choćby korzystając z porównywarek, których wiele znajdziemy w Internecie.

Choć nic nie uchroni nas od podwyżek, to od nas zależy, czy damy się nieprzyjemnie zaskoczyć czy będziemy świadomie wybierać oferty bankowe.
powrót na górę