Menu
logo tjk main

Jak przygotować się do zawnioskowania o kredyt hipoteczny?

Jak przygotować się do zawnioskowania o kredyt hipoteczny?
Moment wzięcia kredytu hipotecznego na wymarzone mieszkanie to dla wielu osób jedna z ważniejszych chwil w życiu. Niektórzy żartują, że takie zobowiązanie w banku wiąże bardziej skutecznie niż ślub.

Na pewno jednak, ze względu na kwotę, jest to poważna decyzja wpływająca na budżet domowy, często na dwadzieścia - trzydzieści lat. Na kredycie hipotecznym można dużo zaoszczędzić, ale można też sporo za niego przepłacić. Kwota, którą przyjdzie nam spłacać w znacznej części zależy od decyzji, które podejmiemy kilka miesięcy, a nawet kilka lat przed podpisaniem umowy kredytowej. Jak się zatem mądrze przygotować do zawnioskowania o kredyt hipoteczny?

Zadbaj o swoją wiarygodność kredytową
Marża czy oprocentowanie, które wynegocjujemy w banku zależą przede wszystkim od tego, jak naszą wiarygodność ocenia bank. Jeśli kredytodawca nie będzie wiedział zbyt wiele o naszej wiarygodności, a nasza historia kredytowa będzie znikoma, możemy wtedy otrzymać kredyt na dużo gorszych warunkach niż gdyby w naszym raporcie z Biura Informacji Kredytowej widniała długa historia terminowych spłat. Może się zdarzyć też, że bank ze względu na brak historii kredytowej odmówi udzielenia nam tak dużego zobowiązania. Dlatego tak ważne jest na przykład wcześniejsze aktywne korzystanie z karty kredytowej czy kupienie czegoś na raty i terminowe spłacanie. Z drugiej strony, jeśli w naszej historii kredytowej znajdują się wpisy świadczące o nieterminowości, warto zawczasu zorientować się, czy jest możliwe ich usunięcie.

Dobry moment na podwyżkę
Obok wiarygodności, drugim decydującym parametrem jest zdolność kredytowa. To znaczy, kwota, którą jesteśmy w stanie spłacać miesięcznie. Bank wylicza ją między innymi na podstawie wynagrodzenia, innych spłacanych zobowiązań i sytuacji gospodarstwa domowego (liczba osób na utrzymaniu). Zdolność wyliczana jest zazwyczaj na podstawie wynagrodzenia z trzech albo sześciu ostatnich miesięcy. Jeśli od dawna zwlekamy z rozmową o podwyżce to pół roku przed planowanym wnioskowaniem o kredyt to najwyższy czas na przekonanie szefa, że należy nam się wyższa pensja.

Zbuduj poduszkę finansową
Dopóki budżet domowy nie jest obarczony ratą kredytu, perspektywa utraty zarobków nie jest aż tak przerażająca. Ale gdy zobowiązujemy się wobec banku spłacać co miesiąc na przykład tysiąc złotych, dobrze jest mieć fundusz na tak zwaną „czarną godzinę” w postaci co najmniej kilku rat. Mając taką poduszkę finansową będziemy się czuli o wiele bezpieczniej w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń czy wydatków.

Wkład własny
Wkład własny to w tym momencie coś, bez czego nie otrzymamy pozytywnej decyzji kredytowej. Im większą kwotę zbierzemy, tym lepsza będzie nasza pozycja negocjacyjna na start. Od wartości zgromadzonych środków będzie zależeć też to, na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić.

Wartość poduszki finansowej czy wkładu własnego zależeć będąc przede wszystkim od kwot odkładanych co miesiąc, jak i oczywiście od czasu oszczędzania. Dlatego nawet jeśli planujemy kredyt hipoteczny w dłuższej perspektywie, warto już dziś w swoim budżecie domowym zrobić miejsce na przygotowania. Im wcześniej o to zadbamy, tym lepszymi warunkami kredytu będziemy się później cieszyć.

Nie masz uprawnień do komentowania