Menu
logo tjk main

Jak dobrze obdarować bliskich i zmieścić się w budżecie?

Jak dobrze obdarować bliskich i zmieścić się w budżecie?
Wraz z pojawieniem się w sklepach pierwszych choinek i czekoladowych Mikołajów, zaczyna się sezon na myślenie o prezentach. Przez około półtorej miesiąca sklepowe witryny kuszą nas różnymi świątecznymi ofertami. Zdarza się jednak, że prezentów szukamy na ostatnią chwilę. A zamiast radości z obdarowywania drugiego człowieka, mamy w sobie całe pokłady frustracji związanej z poszukiwaniem prezentu idealnego, który to na końcu okazuje się być podarunkiem nietrafionym. Gdzieś w międzyczasie tracimy radość, która może płynąć nie tylko z otrzymywania, ale również z dawania prezentów. Bywa, że do frustracji związanej z poszukiwaniami dołącza aspekt pieniężny, gdy okazuje się, że budżet zaplanowany na podarunki nie spina się z rzeczywistymi wydatkami.

Jak zatem kupować prezenty i nie zwariować? I przy okazji nie opróżnić portfela do ostatniego grosza?

Plan to podstawa
Nic tak dobrze nie wpływa na różne działania jak przygotowany wcześniej plan. Im wcześniej usiądziemy do sporządzenia prezentowego harmonogramu, tym lepiej. Warto zrobić listę osób, które chcemy obdarować. To również dobry moment na burzę mózgów i wypisanie wszystkich pomysłów na trafione prezenty. Warto też wpisać w kalendarz jeden dzień, który przeznaczymy na poszukiwanie podarunków.

Odpowiednia strategia
W różnych rodzinach praktykuje się różne strategie obdarowywania się prezentami. Najczęściej chyba dominuje strategia, w której każdy kupuje prezent każdemu. Jeśli mamy do obdarowania bardzo dużo osób, lista zakupowa może być długa, tak jak i czas spędzony na poszukiwaniach. Innym sposobem jest losowanie, które trzeba urządzić odpowiednio wcześnie. Wtedy każdy może skupić się na jednym prezencie. W mojej opinii, zaleta tej strategii jest taka, że łatwiej tu o jakość niż ilość i dzięki temu większa szansa na trafiony podarunek. Wybierając też tą opcję, zazwyczaj okazuje się, że sumarycznie wydajemy mniej pieniędzy.

Ręcznie robione podarunki
Jeśli lubimy rękodzieło to warto rozważyć ręcznie robione prezenty. Zamiast kupować, możemy zaplanować rodzinny, kreatywny wieczór. Taki prezent nie tylko będzie cieszył obdarowanego, ale wspólne chwile spędzone na tworzeniu podarunków ucieszą też bliskich. Kreatywnie spędzany czas można połączyć również z wykonywaniem świątecznych ozdób i opakowań na prezenty. Warto zaplanować też wieczór pieczenia świątecznych pierników, które mogą stanowić dodatek do podarunków.

Przed bieganiem w ostatniej chwili za prezentami na pewno uchroni nas dobry plan. Dlatego też, choć do świąt jeszcze daleko, warto zrobić naradę rodzinną i usiąść z kartką papieru. Odpowiednio zaplanowany czas szukania podarunków sprawi, że nie zatracimy sensu obdarowywania bliskich. Bo przecież nie o frustrację z poszukiwań chodzi, a po prostu o dzielenie się radością.

Nie masz uprawnień do komentowania