Menu
logo tjk main

Konto bankowe? Nie musisz przepłacać

Konto bankowe? Nie musisz przepłacać
Coraz więcej osób nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez posiadania rachunku w banku. Obok telefonu i Internetu, tzw. ROR nie tylko wiele ułatwia, ale jest wręcz niezbędny.

Choć zdawałoby się, że konto osobiste to raczej prosty produkt bankowy, to coraz częściej trudniej jest zrozumieć sposób jego funkcjonowania i naliczania opłat. Banki konkurując w ofertach, dodają do kont różne nowe możliwości. Wiele z nich, np. moneyback, to bardzo atrakcyjne dodatki do podstawowych usług. Jak z większością rzeczy, z wyborem oferty bankowej należy jednak uważać. Tak, aby rzeczywiście na tym skorzystać, a nie dopłacać.

Czy stać Cię na Twoje konto?
Posiadacze kont bankowych w zasadzie dzielą się na dwie grupy. Na takich, którzy po każdej zmianie taryfy opłat, szukają lepszej oferty i na takich, którzy tego nie robią. W tej drugiej grupie są też osoby, które zmiany cennika zazwyczaj nie zauważają i nie wiedzą, jak dużo pieniędzy ucieka z ich konta. Jeśli opłaty są stosunkowo niewielkie to rzeczywiście można je zaakceptować jako zapłatę za zadowalające nas usługi bankowe. Problem powstaje wtedy, gdy płacimy zdecydowanie więcej niż moglibyśmy płacić w innym banku za podobne konto.

Raz na jakiś czas warto przeanalizować wyciąg z naszego konta i zobaczyć, ile tak naprawdę nas ono kosztuje. Bywa, że suma opłat w ciągu roku sięga kwoty rzędu kilkuset złotych. Warto sobie odpowiedzieć, czy nas na to rzeczywiście stać. A jeśli nie? Wtedy po prostu spróbujmy rozejrzeć się za lepszą ofertą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?
Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z bankiem, upewnijmy się, że rozumiemy regulamin konta. Na rynku można znaleźć RORy, które rzeczywiście są darmowe, i takie, które darmowe udają. Jeśli bank twierdzi, że nie ponosimy opłat za prowadzenie konta, warto sprawdzić, ile kosztuje wydanie i korzystanie z karty, bo tu zazwyczaj przenoszone są opłaty. Wypłaty z bankomatów, sms-kody to usługi, z których korzysta wiele osób, a które nie zawsze są darmowe. W skrócie, przyjrzyjmy się, z jakich usług bankowych korzystamy, a następnie pod tym kątem przeanalizujmy oferty.

Płatne konto czasem lepsze od darmowego
Nie wszyscy wiedzą, że na korzystaniu z konta można również zarabiać. Coraz więcej banków oferuje tzw. moneyback po spełnieniu określonych warunków, np. wykonaniu płatności kartą na określoną kwotę w ciągu miesiąca. Niektórzy „wyjadacze bankowych wisienek” na korzystaniu z kont w wielu bankach potrafią w ciągu roku zarobić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na ROR z opcją zwrotu części wydatków, warto wybrać taki, gdzie spełnienie warunków będzie dla nas najprostsze i najwygodniejsze.

Chociaż opłaty bankowe mogą wydawać się nam stosunkowo niskie, to zsumowane mogą stać się już konkretną kwotą, która wypływa z naszego portfela. A jeśli da się nadmiernym opłatom zapobiec, albo zastąpić je wynagrodzeniem od banku, to czemu by z tego nie skorzystać?

Nie masz uprawnień do komentowania