Menu

logo tjk main 

Czy tłuszcz to nasz wróg?

Czy tłuszcz to nasz wróg?

Większość z nas ma sceptyczne podejście do kwestii spożywania tłuszczu. Tymczasem tłuszcz to jeden z podstawowych składników odżywczych żywności. Tak jak białka czy węglowodany jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Tłuszcze pełnią szereg ważnych funkcji. Są skoncentrowanym źródłem energii dla narządów i tkanek. Wpływają na stan skóry i włosów. Są budulcem białej masy mózgu i błon komórkowych. Dodatkowo pomagają w przełykaniu pokarmu i odczuwaniu smaku. Tłuszcz jest gromadzony w organizmie człowieka - podskórny chroni nas przed utratą ciepła, a okołonarządowy stabilizuje organy wewnętrzne.

Większości z nas tłuszcz kojarzy się z olejem lub masłem. Jednak, ukrywa się on także w produktach mięsnych, mlecznych, ciastach z kremem. Duże ilości tłuszczu obecne są także w orzechach.

Tłuszcze - a raczej produkty, które zawierają znaczne ich ilości – podzielimy na te, które powinny znaleźć się w diecie i te, które z diety powinniśmy eliminować. W pierwszej grupie znajdą się oleje roślinne, tłuste ryby morskie, orzechy. W drugiej natomiast tłuste wędliny, tłuste mięso, tłusty nabiał, margaryny. Chude mięso i nabiał są jednak jak najbardziej wskazane w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Tłuszcze są źródłem bardzo istotnych NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Doskonałym źródłem kwasów należących do tej grupy są tłuste ryby morskie np. tuńczyk, makrela, łosoś oraz oleje np: słonecznikowy, sojowy, lniany i rzepakowy niskoerukowy. Związki te wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Zapobiegają m.in. nadciśnieniu tętniczemu oraz zakrzepom krwi. Powstają z nich także hormony tkankowe. Organizm nie jest w stanie wytworzyć tych związków samodzielnie, dlatego musi je mieć dostarczone z pożywieniem.

Pamiętajmy czego się wystrzegać, a na co postawić w swoim jadłospisie, aby naszym organizmom niczego nie brakowało.

powrót na górę