Menu

logo tjk main YT icon twitterprinterestfb

GLUTAMINIAN SODU - żywieniowa pułapka?

mumandthecity.pl mumandthecity.pl

Glutaminian sodu, kryjący się pod symbolem E 621, jest jednym z najbardziej popularnych dodatków do żywności. Substancja ta nadaje produktom niepowtarzalnego, atrakcyjnego smaku, zwanego umami.

Związek ten jest dodawany do wysoko przetworzonych produktów i żywności fast food. Jest stosowany w celu uwydatnienia smaku żywności typu instant tj., zupek w proszku (np. zupek chińskich). Znajdziemy go również w popularnych przyprawach typu Vegeta, Kucharek, Maggi, Warzywko, kostki rosołowe.

Jak rozpoznać glutaminian sodu?
Glutaminian sodu kryje się na etykiecie pod takimi symbolami/nazwami jak: E - 621, glutaminian, kwas glutaminowy, jednopotasowy glutaminian, glutaminian sodu, MSG (ang. mono sodium glutamate). Możemy go znaleźć również pod takimi określeniami jak: hydrolizowane białka roślinne, ekstrakt drożdżowy czy autolizowane drożdże.

Pionierami w stosowaniu glutaminianu sodu byli Japończycy. W kuchni dalekowschodniej od wieków wykorzystywano wodorost - listownicę japońską jako składnik wielu potraw. W 1908 roku japoński profesor Kikunae Ikeda wyizolował z listownicy kwas glutaminowy. Po tym odkryciu rozpoczęto produkcję oczyszczonego glutaminianu sodu. Dziś ten związek produkowany jest przy pomocy różnego rodzaju procesów technologicznych.

Roczna produkcja glutaminianu sodu wynosi około 400 tysięcy ton. Do produktów E - 621 dodaje się w ilościach 0,2-0,8 g na 100 g produktu.

Glutaminian sodu jako tzw. wzmacniacz smaku, jest dodawany niemal do każdego produktu czy przyprawy. Jego ogromne ilości znajdziemy w kostkach bulionowych, zupach typu instant, sosach, mięsnych przetworach, konserwach, gotowych panierkach, wędlinach. To on nadaje smak powszechnie uwielbianym chipsom oraz fast foodom. Nie brakuje go również w słodyczach, a nawet napojach. Glutaminian sodu pozwala z żywności mdłej, o niskiej jakości, stworzyć produkt o pożądanych przez konsumenta walorach smakowo - zapachowych.

Kwas glutaminowy jest aminokwasem powszechnie występującym w białkach. Należy do łatwo przyswajalnych substancji, pełniących istotne funkcje w organizmie. Glutaminian sodu jest pochodną kwasu glutaminowego. Produkty spożywcze używane ze względu na walory smakowe, takie jak np. grzyby, charakteryzują się wysokim poziomem naturalnych glutaminianów.

E - 621 został zakwalifikowany przez Agencję Żywności i leków (ang. Food and Drug Administration) i Unię Europejską jako bezpieczny dla organizmu dodatek do żywności.

Jednak czy glutaminian sodu, należący do sztucznych związków chemicznych, pozostaje obojętny dla naszego organizmu? Pułapka polega na właściwościach uzależniających glutaminianu sodu. Związek ten działa neurotoksycznie (upośledza funkcjonowanie układu nerwowego), wpływa bezpośrednio na mózg. W efekcie jego stosowania dochodzi do zaburzenia koncentracji i osłabienia zdolności zapamiętywania, uczenia się. Ponadto glutaminian sodu zaburza odnawianie tkanki nerwowej poprzez hamowanie powstawania nowych połączeń nerwowych, uszkadzając przy okazji już istniejące połączenia. Działania te wpływają na ogólną, złą kondycję naszego mózgu, prowadząc z czasem do powstawania schorzeń układu nerwowego.

Glutaminian sodu zakłóca funkcjonowanie rdzenia kręgowego powodując nadpobudliwość. Poprzez sztuczne zwiększanie apetytu sprzyja nadwadze i otyłości. Podrażnia błonę śluzową żołądka, sprzyjając jego bólom, powoduje nadmierną potliwość, może powodować kołatanie serca, sprzyja bólom migrenowym, astmie, alergiom.

Powyższe skutki uboczne stosowania glutaminianu sodu nie powstają w ciągu kilku dni czy tygodni. Efekty spożywania tej substancji dostrzega się z opóźnieniem, gdyż E-621 posiada zdolność odkładania się w naszym organizmie, nawet latami.

Klaudia Smosarska
Dietetyk kliniczny

powrót na górę