Menu
logo tjk main

Owrzodzenia żylne - przyczyny występowania i sposoby leczenia

Owrzodzenia żylne - przyczyny występowania i sposoby leczenia
Żylaki kończyn dolnych dla większości osób są defektem natury estetycznej. Mogą one mieć znacznie poważniejsze następstwa, dlatego nie należy traktować ich tylko jako aspekt kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Konsekwencją długotrwałej niewydolności żylnej są owrzodzenia żylne. Dowiedzmy się co to takiego.

Przyczyny owrzodzeń
Zaawansowana niewydolność układu krążenia żylnego wynikająca z zastoju krwi i zwiększonym jej ciśnieniem wywołuje owrzodzenia żylne. Rozdęte naczynia tracą swoją elastyczność, a po pewnym czasie tkanki stają się niedotlenione. Efektem złego krążenia krwi w nogach są trudno gojące się rany. Owrzodzenia są zatem konsekwencją nieleczonych żylaków. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi żylaków jest siedzący tryb życia, otyłość oraz brak ruchu. Czasem owrzodzenia mogą być także następstwem cukrzycy, urazu kończyny dolnej lub choroby tętnic.

Rozwój choroby
Początkowy etap niewydolności żylnej wygląda niegroźnie, gdyż pojawia się uczucie ciężkości nóg, szczególnie wieczorami. Kolejnym etapem są pojawiające się pajączki i popękane naczynka na nogach. Z czasem zaczynają pojawiać się obrzęki wokół kostek, a potem wokół całego podudzia. W zaawansowanym etapie choroby widoczne są zmiany troficzne skóry oraz zgrubienia. Tkanki zmieniają się na skutek braku odpowiedniego odżywienia i dotlenienia. Końcowym etapem są otwarte, trudno gojące się rany.

Leczenie owrzodzeń żylnych
Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia jest ustalenie przyczyny występowania choroby. W tym celu lekarz zleci badanie krwi i poziomu cukru. Uzupełnieniem diagnozy są wyniki badania USG. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Do metod leczenia zaliczamy kompresoterapie, polegającą na stopniowym ucisku za pomocą bandaży i podkolanówek. Pomocne przy leczeniu są leki poprawiające przepływ krążenia oraz mające działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Można zastosować metodę zabiegową w postaci oczyszczania rany i ablacji laserowej lub radiowej. Jeśli metody mniej inwazyjne nie przynoszą efektu konieczna jest ingerencja chirurgiczna polegająca na operacyjnym usunięciu niewydolnych pni żylnych, podwiązania niewydolnych perforatorów żylnych, rekonstrukcje w zakresie układu żył głębokich, a nawet chirurgiczne wycięcie owrzodzenia i przeszczep skóry.

Owrzodzenia kończyn dolnych występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn i towarzyszą zazwyczaj ludziom w podeszłym wieku. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Zaleca się wypoczywanie z nogami w górze (około 15 cm ponad poziomem serca) i unikanie długiego stania i siedzenia. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, gdyż formy sportu, takie jak jazda na rowerze, spacery, pływanie pobudzają krążenie krwi. Niekorzystne działanie ma natomiast dźwiganie ciężarów oraz przegrzewanie nóg, a zatem sauna i gorące kąpiele nie są wskazane. Otyłość oraz używki w postaci alkoholu i papierosów również nie sprzyjają właściwemu krążeniu krwi. Jeśli na profilaktykę jest już za późno, konieczna jest konsultacja lekarska i ścisła współpraca z chirurgiem naczyniowym.

Więcej http://convatec.pl/leczenie-ran/typy-ran/owrzodzenia-żylne-i-tętnicze-kończyn-dolnych/assessing-and-managing-lu/infection-management-venous-leg-ulcers

Nie masz uprawnień do komentowania