Menu
logo tjk main

Kobieta zawsze zrozumie kobietę, ale czy na pewno?

Kobieta zawsze zrozumie kobietę, ale czy na pewno?

O przyjacielskich związkach między kobietami powiedziano i napisano już wiele. Powszechnie znane jest stwierdzenie, że najlepszą przyjaciółką i powierniczką kobiety musi być przedstawicielka tej samej płci. Tylko ona zrozumie kobiece bolączki, poplotkuje, wesprze w ciężkich chwilach.

Czy jednak doskonałe porozumienie między kobietami to rzeczywiście coś stałego i niezmiennego oraz czy jedna kobieta może naprawdę w pełni i zawsze zrozumieć stanowisko i postępowanie drugiej?

Co nas łączy
Nie da się ukryć, że kobiety lepiej dogadują się między sobą, niż z mężczyznami. Uwarunkowane jest to głównie czynnikami biologicznymi i kulturowymi, czyli podobieństwem zachowań własnej płci. Kobiety czują wspólnotę z innymi osobnikami tego samego rodzaju, bowiem podobnie odczuwamy, podobnie się zachowujemy, podobnie myślimy, mamy wspólne cele i światopogląd.

Kobietom łatwiej porozumieć się między sobą niż z mężczyznami, bowiem łączy nas zainteresowanie tą samą tematyką. Przez rozmowy o rodzinie, przyjaciołach, zakupach, ubraniach, zdrowiu, jedzeniu czy dietach, zaspokajamy nasze potrzeby emocjonalne oraz budujemy poczucie wspólnoty i intymności z przyjaciółkami. Jednakże w naszym życiu bywają chwile, kiedy jesteśmy przekonane, że nasze problemy musimy rozwiązać same i nie czujemy potrzeby zwierzania się z nich nikomu.

W swoich konwersacjach kobiety zwracają uwagę na podtrzymanie więzi z drugim człowiekiem i na interakcję między sobą. Służą temu rozmowy o dużych problemach i drobiazgach. Jednakże zdarza się również dość często, że pod pozorem współpracy i przynależności zaczyna się dążyć także do współzawodnictwa i krytykowania. Zazwyczaj zdrowe przyjaźnie między kobietami są pozbawione tego elementu, jednak bywają także „trudne” typy kobiet, z którymi ciężko znaleźć wspólny język.

Kiedy porozumienie staje się niemożliwe?
Słownikowa definicja „porozumienia” podaje, że jest to wspólnota poglądów w jakiejś sprawie, jednomyślność, a także wzajemne zrozumienie. Gdy brakuje wspólnoty poglądów i zdań w konkretnej kwestii, kobiety często czują się niezrozumiane przez swoje przyjaciółki, a przez to izolują się od otoczenia. Pojawia się uczucie osamotnienia i alienacji.

Co jest więc kluczem do porozumienia, akceptowania swojej sytuacji i tworzenia zdrowych stosunków między kobietami?


Po pierwsze warto uświadomić sobie, że każda kobieta powinna budować w sobie poczucie własnej wartości i starać się uniezależnić od zdania innych ludzi. Jest to swego rodzaju dojrzałość, by mimo odmiennego zdania przyjaciółki i poczucia osamotnienia w swoich wyborach, zachować pewność siebie i móc zaakceptować inne zdanie bez poczucia zdrady ze strony bliskiej nam koleżanki.

Ważne jest, aby umieć zaznaczyć granice przyjaźni. Każda z nas jest jednostką autonomiczną, a zdanie przyjaciółki powinno być głosem doradczym, a nie wyrocznią! Nie można żyć życiem innych, za nas także nikt życia nie przeżyje. Druga kobieta może być świetną powierniczką, można się jej wygadać, ale należy pamiętać, że nie rozwiąże ona za nas naszych problemów.

W trudnych sytuacjach, kiedy nie znajdujemy oparcia w naszych przyjaciółkach, warto zrobić bilans takiej znajomości. Susan Shapiro-Barash w swojej książce „Toksyczne przyjaciółki” wyróżnia kilka typów kobiet, z którymi nie warto wchodzić w bliższą zażyłość i które – w momencie, kiedy będziemy potrzebowały zrozumienia i oparcia – najzwyczajniej się nie sprawdzą.

Są to między innymi takie typy, jak:
- liderka – typ kobiety lubiącej rządzić, autorytarnej w swoich poglądach, której ciężko coś wyjaśnić i która lubi narzucać swoje zdanie

- męczennica, która w obliczu naszych poważnych problemów i tak będzie chciała zwrócić uwagę na swoje nieszczęścia i która z całą pewnością nie będzie dla nas oparciem w trudnych chwilach

- miłośniczka nieszczęść, która tak naprawdę jest z nami tylko w złych chwilach, a w momentach, w których odniesiemy sukces możemy oczekiwać od niej tylko słów pełnych jadu i niezrozumienia naszych sukcesów

- zdobywczyni, która wykorzysta każdą sytuację, aby poprawić swój byt i status – nie cofnie się nawet przed skrzywdzeniem i wykorzystaniem swojej „przyjaciółki”

Najważniejszą cechą porozumienia jest wspólnota poglądów i interesów. Porozumienie między tą samą płcią jest dużo łatwiejsze, niż porozumienie międzypłciowe. Prawdziwym oparciem będzie dla nas jednak kobieta bardzo do nas podobna charakterologicznie czyli taka, która ma nieomal identyczny sposób myślenia i podobną hierarchię wartości. Trzeba także zaakceptować fakt, że możemy się mylić w naszych odczuciach i interpretacjach. Niezbędna do wzajemnego zrozumienia jest także otwartość na dialog, poszanowanie zdania drugiej osoby oraz zaufanie i przekonanie, że przyjaciółka chce tylko naszego dobra.

Warto szukać kobiety-przyjaciółki, która będzie naszą powiernicą i wsparciem zarówno w chwilach dobrych, jak i złych. Porozumienie jest bowiem możliwe tylko wtedy, kiedy kobiety wyzbędą się zazdrości i zawiści. Należy także ze zrozumieniem podchodzić do problemów innych i być gotowym na otwarcie się, ale także mieć odwagę do zachowania własnego „ja” i budowania granic – gwarantują one zdrowe relacje między kobietami, które często mają tendencję do współdzielenia przeżyć i uczuć z innymi kobietami.

Iwona Mackiewicz, 24l.

Polecam książki:
Argyle Michel, Psychologia stosunków międzyludzkich i Susan Shapiro-Barash Toksyczne przyjaciółki. Trudne relacje między kobietami

Nie masz uprawnień do komentowania