Menu
logo tjk main

Zawody, w których kobiety są lepsze od mężczyzn

Zawody, w których kobiety są lepsze od mężczyzn
Kolejny raz spędzasz długie godziny w pracy, starając się dokończyć rozpoczęty projekt. Wychodzisz z siebie, aby efekt był zadowalający, ale czujesz się już bardzo zmęczona. Na domiar złego szef stawia Ci zbyt wysokie wymagania, a do współpracowników cierpliwość straciłaś już dawno temu.

W Twojej głowie zaczynają kłębić się różne wątpliwości. Zaczynasz się zastanawiać, na ile wybór zajęcia, jakie wykonujesz, był słuszny. Może należało pójść do innej szkoły, zdecydować się na inną ścieżkę kariery? Być może, gdybyś robiła coś innego, czułabyś się dużo bardziej usatysfakcjonowana?

Dlaczego właśnie ten, a nie inny zawód?
To, na jaką profesję się zdecydujemy, bierze swój początek już w czasie wychowania (czyli socjalizacji). Rodzice, dziadkowie i nauczyciele uczą nas tego, jak powinniśmy się zachowywać, co nam wypada i co nie wypada robić. Ponieważ od najmłodszych lat jesteśmy przyuczane do pewnych ról, później z większą łatwością odnajdujemy się w niektórych branżach i na konkretnych stanowiskach. Dodatkowe znaczenie ma tutaj fakt, jakie przekonania na temat możliwej kariery zostaną nam wpojone. Jeżeli od zawsze słyszałyśmy, że inżynieria genetyczna to domena wyłącznie mężczyzn - raczej będziemy mniej skłonne do tego, aby stać się w przyszłości reprezentantkami zawodu z nią związanego.

Czasami bywa tak, że - niezależnie od płci - zdecydujemy się na pracę, która nie współgra z naszymi predyspozycjami. Zapewne każda z nas pamięta nauczycielkę, która siała grozę wśród dzieci, a jej poczynania robiły raczej więcej szkody niż pożytku.

Nigdy nie zapomnę pani M., która uczyła mnie matematyki. Przed każdą lekcją nerwowo przeglądałam zeszyt, trudno mi było się skupić i zaczynał mnie boleć brzuch. Tak naprawdę wszyscy się jej baliśmy. Gdy tylko wchodziła do klasy, nagle robiło się cicho. Czekaliśmy tylko na to, kogo weźmie do odpowiedzi i kiedy zacznie krzyczeć. Do tej pory nie lubię matematyki i proszę męża, aby pomagał naszemu synowi w pracy domowej z tego przedmiotu - Ania, 30l.

Trudno o jednoznaczne uogólnienia, ponieważ duże znaczenie mają tutaj również cechy osobowości, jakie przejawiamy.

Ale jedno wiemy na pewno...

Kobiety to świetni pracownicy!
Jesteśmy pracowite, potrafimy poradzić sobie w sytuacjach konfliktowych i zwracamy uwagę na naszych współpracowników. Nawet wbrew oczywistym przeszkodom, jakie możemy spotykać na swojej drodze zawodowej, jesteśmy w stanie osiągać sukcesy. Nie od dziś wiadomo, że kobiety często zarabiają mniej od mężczyzn. Według wyliczeń Komisji Europejskiej luka płacowa, czyli różnica w wysokości zarobków wynosi średnio 16 proc. Mimo to są jednak zajęcia, w których jesteśmy dużo bardziej doceniane i zarabiamy więcej niż panowie.

Handlowiec/sprzedawca
Często, szukając konkretnego produktu, wolę zwrócić się o pomoc do kobiety. Ostatnio interesowałem się polisami na życie. Pani, która się mną zajmowała, wyszukała dla mnie mnóstwo różnych opcji, była bardzo uprzejma i widać było, że rzeczywiście przejęła się moją sprawą - Mateusz, 35l.

Kobiety bardzo dobrze odnajdują się w handlu i sprzedaży. Zawody takie wymagają wysokiego poziomu umiejętności interpersonalnych oraz dużej łatwości w nawiązywaniu kontaktu. Bywa, że zarobki są tu nawet o 100 proc. wyższe, niż u reprezentantów płci przeciwnej!

Jak się okazuje, również stanowisko maklera giełdowego nie jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka i sprzedają akcje dużo szybciej, osiągając lepsze wyniki. Przekłada się to oczywiście na wynagrodzenie. Według szacunków amerykańskich 55 proc. maklerów to właśnie kobiety.

Menedżer/kierownik
Miałem nad sobą wielu zwierzchników. Muszę powiedzieć, że - o dziwo - najlepiej współpracowało mi się z kobietą. Dodaję „o dziwo”, bo wcześniej miałem do czynienia tylko z mężczyznami i innego kierownika sobie nie wyobrażałem. Nie dość, że była konkretna, to jeszcze dbała o to, żeby atmosfera w zespole była dobra. Gdy moje dziecko było chore i musiałem wziąć je do lekarza - nigdy nie robiła problemów - Konrad, 40l.

Bycie szefem wychodzi nam wyjątkowo dobrze. Badania pokazują, że kobiety - menedżerowie wiele inwestują nie tylko w realizowane zadania, ale również w to, aby relacje między ich podwładnymi były dobre. Preferują bardziej współpracę, niż rywalizację. Troszczą się o potrzeby swoich pracowników a także zapewniają im regularne informacje zwrotne, dzięki czemu są w stanie bardziej efektywnie osiągać założone cele. Postawa większego zaangażowania dobrze wpływa na wyniki całej firmy.

Marketing i reklama
Nie wyobrażam sobie pracy w innej branży. Tutaj czuję, że rozwijam swoją kreatywność. Lubię zagłębiać się w profile klientów i tworzyć ofertę, która będzie dla nich idealna - Karolina, 29l.

Marketing oraz reklama odgrywają bardzo ważną rolę w biznesie. By były skuteczne, istotne jest właściwe rozpoznanie potrzeb potencjalnego konsumenta oraz pokazanie mu, jak bardzo dany produkt będzie dla niego przydatny. A my jesteśmy w tym naprawdę dobre! Zagłębianie się w stany psychiczne innych osób przychodzi nam z większą łatwością, niż mężczyznom.

Przy okazji omawiania branży reklamowej, warto również dodać kilka słów o zawodzie modelki i fotomodelki. Według szacunków amerykańskich, panie zajmujące się pracą na wybiegu a także przed obiektywem fotografa mają szansę na zarobki nawet o 150 proc. wyższe niż ich koledzy - modele!

Zawody związane z opieką zdrowotną
Ponieważ cechujemy się często dużą empatią i raczej nie dążymy do konfrontacji, bardzo dobrze wychodzi nam również opieka nad innymi. Branża pielęgniarska jest zdecydowanie zdominowana przez naszą płeć.

Panie świetnie sprawdzają się w pracy ginekologa oraz położnej. Trudno o lepszego specjalistę, niż ten, który sam jest kobietą i doświadczył, jak mogą wyglądać różne problemy od wewnątrz. Czasami też łatwiej jest pozwolić zbadać się komuś, kto sam takie badania niejednokrotnie przechodził.

Jestem matką trójki dzieci. Każdą z moich ciąż prowadziła doświadczona pani ginekolog. Przy każdej z nich miałam jakieś problemy, ale ona zawsze była w stanie sobie z nimi poradzić. Nigdy nie była dla mnie nieprzyjemna i nie odprawiła mnie z kwitkiem. Naprawdę czułam się przy niej bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie porodu bez jej pomocy - Małgorzata, 33l.

Reprezentantki płci żeńskiej tradycyjnie uczone są większej wrażliwości i łatwiej przychodzi im dostęp do własnych emocji niż mężczyznom. Dlatego też lepiej odnajdują się w zawodzie psychologa, psychoterapeuty czy terapeuty uzależnień.

Zawody związane z wyglądem, urodą i zdrowym stylem życia
Trudno sobie wyobrazić kobietę, która nie inwestuje czasu w to, by poprawić swój wygląd. Panie są gotowe na duże wydatki i wiele wyrzeczeń by tylko poczuć, że stają się piękniejsze. Dlatego częściej niż mężczyźni interesują się urodą a także starają się dbać o atrakcyjny wygląd. Potwierdza to nasza obecność w zawodach makijażystki, kosmetyczki i maniciurzystki. Możemy liczyć tutaj również na wyższe zarobki niż panowie.

Dobrze sprawdzamy się w pracy w charakterze dietetyczki. Ponieważ same niejednokrotnie staramy się troszczyć o zdrowe odżywianie, łatwo przychodzi nam wczuwanie się w problemy i trudności klientek, które odwiedzają nasze gabinety. Według badań amerykańskich aż 83 proc. specjalistów zajmujących się odżywianiem to kobiety.

Podobnie ma się rzecz z instruktorkami fitnessu czy jogi. Odpowiednia dawka ruchu to podstawa dobrego samopoczucia. Panie wiedzą o tym bardzo dobrze, dlatego są częstymi uczestniczkami zajęć tego typu. Prowadzenie fitnessu czy jogi wymaga dużej swobody, elastyczności i gotowości na niepowodzenia w wykonywaniu niektórych ćwiczeń. Ponieważ dla mężczyzn taka aktywność jest raczej nieatrakcyjna - preferują zajęcia związane z cięższymi ćwiczeniami i wymagające większej rywalizacji.

Lubię ćwiczyć. Zawsze starałam się to robić regularnie, dlatego w pewnym momencie doszłam do wniosku, że może dobrze by było spróbować swoich sił w pracy instruktorki fitnessu. Prowadzę zumbę i tabatę. Gdy widzę, że ktoś robi postępy, odczuwam naprawdę dużą satysfakcję - Jagoda, 30l.

Sekretarka/Recepcjonistka
Praca w biurze i na recepcji wymaga doskonałych zdolności organizacyjnych oraz umiejętności wykonywania wielu zadań naraz (ang. multitasking). Najlepiej, aby pracownik potrafił jednocześnie słuchać, notować, odbierać telefony a także organizować dokumenty. Kobiety odnajdują się w tym bardzo dobrze. Panie pracujące w recepcji potrafią jednocześnie udzielić informacji klientom, jak również w naturalny sposób przyczynić się do powstania przyjemnej, domowej atmosfery.

Nie wiem, jak poradziłbym sobie w pracy bez pomocy mojej sekretarki. O tym się często nie mówi, ale osoby pracujące na tym stanowisku muszą wiedzieć naprawdę wszystko. Gdzie znajduje się dany dokument? O której będzie kolejne spotkanie? Jakie jest zapotrzebowanie? Gdzie najlepiej zorganizować imprezę firmową? Czasami nie mogę wyjść z podziwu nad Jej umiejętnościami - Adam, 53l.

Pomimo tego, że my, kobiety w wielu zawodach nie mamy sobie równych - często bywamy niedoceniane i traktuje się nas niesprawiedliwie. Pewne profesje są tak bardzo zdominowane przez mężczyzn, że trudno w nich o specjalistę płci żeńskiej. Powinniśmy mieć świadomość, że to, czy sprawdzimy się w jakiejś pracy zależy w dużej mierze od cech osobowości, które posiadamy. Osoba nieasertywna, niezależnie od płci, nie poradzi sobie dobrze na stanowisku kierowniczym. Tak jak nie każda kobieta będzie świetną pielęgniarką, tak nie każdy mężczyzna sprawdzi się w roli budowlańca. Warto o tym pamiętać!

Dominika Mazurkiewicz

Komentarze  

+1 #1 maximer006 2016-06-01 13:03
Czy kobietom wolno więcej – tego nie wiem. Konwenanse są różne w różnych sytuacjach. Natomiast na pewno kobiety są bardziej uprzywilejowane od mężczyzn. Ich wartość jest po prostu wyższa w społeczeństwie. Osobiście myślę że to przeżytek starych czasów. Faceci naprawdę nie mają aż tak fajnie jak się wydaje – szczególnie pod pantoflem kobiet. Na szczęście w Internecie pojawiają się głosy równowagi i fora – np. ‘MGTOW Polska’ (MGTOW to skrót od man go their own way) I inne.

Nie masz uprawnień do komentowania