Menu

logo tjk main 

Farba do drewna - jak odnowić drewniane meble?

Farba do drewna - jak odnowić drewniane meble?
Dębowa komoda, brzozowe biurko, sosnowa szafa, woskowany regał na książki...Drewniane meble komponują się z wieloma aranżacjami wnętrz: stylem skandynawskim, vintage czy rustykalnym. O ile celowo postarzane meble dają ciekawy efekt retro, o tyle meble podniszczone w wyniku użytkowania przez lata nie prezentują się dobrze.

Meble nabierają nie tylko wartości użytkowej, ale również sentymentalnej. O ile nowy mebel będzie spełniał taką samą funkcję, o tyle nie będzie niósł ze sobą żadnych wspomnień. Dlatego trudno wyrzucać meble odziedziczone po dziadkach i zastępować je nowymi.

Ponadto - na zakup nowych mebli drewnianych potrzebne są środki finansowe. Jak uniknąć dużych wydatków? Pieniądze można zaoszczędzić nie tyle na promocjach, ale na samodzielnej renowacji mebli. Jak tanio i skutecznie odnowić drewniane meble?

Wybór farby do drewna i impregnatów
Wybór farby do powierzchni drewnianych oraz impregnatów do drewna zależy nie tylko od osobistych upodobań co do koloru i faktury, ale przede wszystkim od typu drewna i związanych z tym cech: jego chłonności i powierzchni.

Jeżeli nie chcemy zakrywać drewnianych słojów - wybierzmy przezroczyste lakiery. Dobór produktu zależy również od tego, czy malujemy powierzchnie narażone na czynniki atmosferyczne (meble na balkonie i tarasie), czy meble we wnętrzu. Trzeba mieć również na uwadze, czy powierzchnie drewniane są narażone na nadmierne ścieranie - inny produkt wybierzmy do regału z książkami, a inny - do blatu stołu kuchennego.

Jeżeli odnawiamy i malujemy meble drewniane wystawione na zewnątrz, farba do drewna i pokrewne produkty muszą zapewnić powierzchniom ochronę przed promieniami UV, deszczem, powinny także zapobiegać blaknięciu. Nie obędzie się na pewno bez więcej niż jednej warstwy produktu, aby zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami.

Niezbędnik domowego renowatora drewnianych mebli
Wybór farby, lakieru do drewna czy impregnatu to nie wszystko - pierwszą czynnością jest obowiązkowe oczyszczenie mebla z zanieczyszczeń i usunięcie starej powłoki. Właściwe oczyszczenie to również nie wszystko - poprawna renowacja to także uzupełnienie ubytków i uszkodzeń.

Do wypełnień większych ubytków należy użyć masy szpachlowej (najlepiej w kolorze mebla), którą później wygładzamy.

Od czego zacząć renowację starych mebli drewnianych?
Pierwszą czynnością, jakiej musimy się podjąć, jest szlifowanie - ręczne lub mechaniczne - w celu oczyszczenia mebla ze starych powłok, zwłaszcza łuszczącej się farby. Użyj do tego papieru ściernego (o ziarnistości 120-180) lub szlifierki kątowej.

Pamiętaj, aby przed szlifowaniem odkręcić wszystkie gałki, usunąć uchwyty oraz rozebrać mebel - np. komodę - na mniejsze części. Jeżeli mebel posiada przeszklone drzwiczki lub inne elementy, których nie chcesz ubrudzić, a nie możesz ich zdjąć - użyj do ich ochrony folii malarskiej.

Po szlifowaniu należy oczyścić dokładnie powierzchnię - odtłuścić benzyną ekstrakcyjną, odkurzyć za pomocą miotełki lub odkurzacza, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Rysy i pęknięcia wypełniamy kitem woskowym, a głębsze ubytki - masą szpachlową. Powierzchnię delikatnie wygładzamy.

Kiedy oczyszczona powierzchnia będzie już sucha, możemy ją zagruntować impregnatem bezbarwnym lub dostosowanym do koloru farby. Możemy przystąpić do malowania - do dużych powierzchni najlepiej użyć wałka, natomiast trudno dostępne miejsca pomalujmy za pomocą małego pędzelka. Farba matowa czy bejca, która uwidacznia naturalne słoje drewna? Zależy, jaki efekt chcesz uzyskać - bardziej naturalny, czy gładki kolor bez widocznych słojów.

Podczas malowania kolejnych warstw przestrzegaj czasu podanego przez producenta na opakowaniu farby bądź innego produktu. Chropowatości bardzo delikatnie przetrzyj papierem ściernym, usuń pył miotełką i nałóż kolejną warstwę.

Meble drewniane - odnowione domowym sposobem - potrzebują czasu…
Po renowacji nie wystarczy odczekanie kilku godzin, aby już normalnie używać odnowionego mebla. Farba powinna się utwardzić, dlatego przez co najmniej kilka dni nie powinniśmy zamykać szafek ani kłaść niczego na blatach. Cierpliwość popłaca - nie ma to jak podziwianie własnoręcznie odnowionego mebla!
powrót na górę