Menu
logo tjk main

Ekologiczne meble odmienią wystrój twojego domu

Ekologiczne meble odmienią wystrój twojego domu
Moda i odważny design wkrada się nie tylko do naszych szaf i półek z ubraniami, ale przede wszystkim do wnętrz mieszkań. Na rynku mebli domowych możemy znaleźć coraz odważniejsze projekty, coraz bardziej zaawansowane formy i coraz śmielsze pomysły.

Co sezon obserwujemy jak zmieniają się trendy w dekoracji i urządzaniu pokojów, dlatego nie powinien zdziwić nas fakt, że moda na ekologię dosięgnęła nasze salony. Piękny wystrój mieszkania to za mało, by czuć się w nim komfortowo. Wymagamy bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Choć hasło meble ekologiczne brzmi jeszcze dość egzotycznie i niecodziennie, warto zwrócić uwagę co proponują producenci tych mebli. Dzięki odpowiedniemu wyborowi, możemy zapewnić sobie wygodny, a co najważniejsze, najlepszy wypoczynek dla siebie i bliskich.

Pomysłowość designerów przy tworzeniu takich mebli już od dawna wykracza poza wykorzystywanie palet czy poradników typu „zrób to sam”. Teraz na salony wkraczają eko-materiały, w 100 % nieszkodliwe dla zdrowia, z których powstają małe cuda architektury. Surowce do wytwarzania mebli powinny być odnawialne, a ich produkcja nie może wpływać negatywnie na środowisko by móc nazwać je ekologicznymi.

Materiały
Warto wybierać meble drewniane, ale wykonane z rodzimych gatunków drzew. Transport wycinanego drzewa jest krótszy, a przy tym mniej szkodliwy dla środowiska. Decydując się na inne, egzotyczne gatunki przyczyniamy się do wyrębu lasów tropikalnych.

Należy zwracać również uwagę na ergonomię przy obróbce takiego drewna. Im bardziej skomplikowana forma, tym więcej odpadów podczas produkcji. Ostatnim trendem wśród mebli stają się przedmioty wykonane z jednego kawałka drewna, o organicznej strukturze i formie. Charakteryzują się unikatową i niemożliwą do powtórzenia rzeźbą.
 
eko1
Zena.hr
eko2
dom.com.hr
Jeśli decydujemy się na inny materiał niż drewno, wybierzmy wiklinę, rattan lub bambus. Są równie wytrzymałe i trwałe, a co najważniejsze, naturalne, ponieważ pochodzą z ekologicznych upraw, gdzie nie wykorzystuje się substancji szkodliwych, np. barwników azotowych.

Wykonanie
Sposób wykonania odgrywa bardzo ważną rolę podczas produkcji mebli ekologicznych. Zgodnie z umieszczonymi na nich certyfikatami, powinniśmy uważać by do łączenia elementów nie używano środków zawierających formaldehydy czy PBDE (polibromowane dibenzoetery), które są łatwopalne i poważnie zagrażają zdrowiu. Zaś do pokrywania powierzchni mebli powinny być użyte lakiery na bazie naturalnych składników: wody, żywicy, wosku pszczelego, olejków roślin czy oleju rzepakowego.

Dodatki
Tapicerki i pokrowce powinny być wykonane z jak najprostszych i nieprzetworzonych materiałów, np. bawełna ekologiczna, len, konopie, skóra, jedwab, moher, wełna i nie mogą być pokryte substancjami przeciwmolowymi czy ognioodpornymi, które z pewnością nie służą codziennemu użytkowaniu i naszemu zdrowiu. Przy wybieraniu materacy sprawdźcie jego wypełnienie. Polecana jest owcza wełna, lateks kauczukowy, bawełna organiczna.

eko3
Pracownia-fanaberia..flog.pl 
eko4
Wielodzietni.org
Alternatywą dla ekologicznych i wysokiej jakości materiałów meblowych są materiały poddane recyklingowi i obróbce. Na rynku możemy znaleźć oryginalne modele wykonane z bardzo niecodziennych materiałów, lecz równie dobrze sprawdzających się w przestrzeni mieszkalnej.

Meble z tektury falistej są bardzo lekkie, łatwe do przesuwania i przenoszenia. Bardzo łatwo się je montuje, tj. na zasadzie origami, ponieważ nie wymagają żadnych śrubek. Ich zaletą jest z pewnością wytrzymałość oraz plastyczność. Polecane są do bardziej designerskich wnętrz.

Biodegradowalny plastik to najbardziej ekologiczny i funkcjonalny materiał. W przypadku ich wymiany nie musimy się martwić o utylizację. Nie wymagają także szczególnej pielęgnacji środkami czystości.
eko5
digart.pl
eko6


czasnawnetrze.pl
Wyjątkowo kreatywnym pomysłem są konstrukcje z przedmiotów o całkowicie innym zastosowaniu: opony, płoty, butelki, dosłownie wszystko co wpadnie w ręce i można przywrócić do życia.

eko7
Twistedheart.blog.pl 
eko8
Homedosh.com
Przymierzając się do kupna, zwróćmy uwagę na:
1. Ocenę cyklu życia produktu, Life Cycle Assessment (LCA), czyli proces wykonania, dystrybucji, użytkowania i utylizacji produktów zgodnie z zaleceniami eliminującymi zagrożenie środowiska.
2. Certyfikat Forest Stewardship Council (FSC) dla drewna pochodzącego z kontrolowanych upraw leśnych.
3. Certyfikat Öko-Control potwierdzający ekologiczność i nieszkodliwość dla zdrowia

Kupując produkty oznaczone takimi certyfikatami, nie musimy się martwić o ich trwałość i jakość. Z pewnością posłużą nam tak samo długo jak meble bez powyższych oznaczeń. Choć ich cena może czasami odstraszać, nie oznacza to, że nie możemy być eko. Wręcz przeciwnie. Odrobina kreatywności i pomysłu pozwoli na wykonanie samemu półek z rur instalacji wodnej, a nawet łóżka z palet. Eko lifestyle i design jest dostępny dla każdego.

Justyna Jędrych

Nie masz uprawnień do komentowania