Menu
logo tjk main

Piękne zapachy w kuchni, czyli jak dobrze wybrać okap

Nadwrażliwość na zapachy lub słaba wentylacja w kuchni utrudniają Ci kulinarne eksperymenty? Z tej sytuacji jest bardzo proste wyjście. Wystarczy zdecydować się na kupno i montaż okapu. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo przyjemniejsze! Przed wizytą w sklepie warto jednak sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu.

CANDY SPONS Jak wybrac okap red

Okap kuchenny jest bardzo pomocnym urządzeniem, w które warto zainwestować podczas urządzania domowej kuchni. Do jego zadań należy bowiem:
- usuwanie nieprzyjemnych zapachów
- pochłanianie oparów i tłuszczów
- minimalizowanie osadów i zabrudzeń z mebli

Dodatkowo możesz w ten sposób dopełnić kuchenną stylizację. Współczesne okapy prezentują się bardzo nowocześnie i minimalistycznie, dzięki czemu nie zaburzają aranżacji i po prostu dobrze wyglądają - zwłaszcza gdy wybierzesz model do zabudowy. Znajdziesz je np. w ofercie włoskiej marki Candy, która w swoich produktach stawia na innowacyjne rozwiązania.

Dowiedz się, na jakie pytania warto odpowiedzieć przed kupnem okapu:
1. Gdzie zamontować okap kuchenny?
Okap może działać na dwa sposoby: jako wyciąg lub jako pochłaniacz. W pierwszej sytuacji jest on podłączony do kanału wentylacyjnego, w drugiej - wykorzystuje się w nim specjalne, wymienne filtry pochłaniające zapach oraz osad. Niezależnie od zasady funkcjonowania najważniejsze jest miejsce montażu, które należy wybrać już na etapie projektowania kuchennych instalacji.

Najpopularniejsze modele to: okap przyścienny, tj. montowany do ściany (np. CCE16/2X dostępny w ofercie Candy), lub okap podszafkowy, czyli znajdujący się pod wiszącą szafką kuchenną (np. CBG640X).

2. Jak obliczyć wydajność okapu?
Wydajność urządzeń tego typu w specyfikacji jest podawana w m3/h. Taka wartość informuje o ilości powietrza, którą okap jest w stanie przefiltrować w ciągu 60 minut. Skuteczny okap powinien filtrować powietrze 6 razy w trakcie jednej godziny, a wydajność wiąże się ściśle z powierzchnią kuchni (bądź kuchni połączonej z salonem). Jeśli więc Twoje pomieszczenie ma objętość 20 m3/h, to wydajność okapu powinna być równa 120 m3/h. Liczysz to w następujący sposób: (powierzchnia pomieszczenia × wysokość pomieszczenia) × 6 = minimalna wydajność okapu

CANDY SPONS Jak wybrac okap red2

Pochłaniacz - jaki filtr wybrać?
Bywa, że myśl o okapie pojawia się zbyt późno. Wtedy typowy okap kominowy nie jest już możliwy do zamontowania bez dużego remontu. Wówczas świetnie sprawdzają się tzw. pochłaniacze, które pracują dzięki filtrom. Do wyboru masz m.in. filtry przeciwtłuszczowe, metalowe i węglowe. W modelach marki Candy znajdują się te ostatnie, ponieważ:
- są doskonale przystosowane do działania bez przewodu wentylacyjnego
- węgiel skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy
- chronią urządzenie
- są łatwo dostępne

Okap kuchenny - dodatkowe funkcje
Poza filtrem pochłaniającym zapachy okap kuchenny bywa również wyposażony w elektroniczny panel sterowania (informujący o aktualnych ustawieniach), regulację oświetlenia, czujnik czyszczenia.

Dzięki nim z łatwością kontrolujesz pracę urządzenia. Z aplikacją simply Fi - stworzoną do sterowania pierwszym zestawem interaktywnych urządzeń AGD - jest to jeszcze prostsze! Nawet przebywając poza domem, możesz zmienić ustawienia działania okapu oraz włączyć lub wyłączyć światło. W ten sposób po Twoim powrocie do domu powietrze jest świeże, a Ty czujesz się dużo lepiej.

Jeśli zależy Ci na komfortowych warunkach gotowania i zabezpieczeniu mebli przed osadami, okap stanowi rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętaj też - marka Candy, od lat należąca do rodziny Fumagallich, oferuje innowacyjne rozwiązania, dzięki którym zarządzanie domem staje się bajecznie proste!

Nie masz uprawnień do komentowania